Günde Ne Kadar Kuru Üzüm Yemeli?

Günde Ne Kadar Kuru Üzüm Yemeli?
29.09.2022 15:40
Sağlık açısından çok yararlı olan kuru üzüm gün içerisinde tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Günde ne kadar kuru üzüm yemeli ve üzümün içinde hangi vitaminler vardır? Kuru üzüm hangi hastalığa iyi gelir, kuru üzüm kan yapması için nasıl tüketilmeli? Kuru üzümün faydaları ve zararları nelerdir? Sıklıkla sorulan bu soruları sizler için derledik.

Kuru üzüm çok sağlıklı bir besin kaynağıdır. Birden çok hastalığa ve bağışıklık sistemine iyi gelmektedir. Bu nedenle günde en az 4-5 tane kuru üzüm yenilmelidir. Hatta kansızlık probleminiz varsa günlük bir avuç içi kadar kuru üzüm tüketebilirsiniz.

Üzümün İçinde Hangi Vitaminler Vardır?

Üzüm içerisinde C, A ve B6 vitaminleri vardır. Bunun yanında üzüm içerisinde demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor ve selenyum vardır. Üzümün zengin içeriği sayesinde insan sağlığına çok iyi gelmekte ve birçok hastalığın oluşmasını da engel olmaktadır.

Kuru Üzüm Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Kuru üzüm bilindiği üzere birden çok hastalığa iyi gelmektedir. Kuru üzüm sindirim sistemini çalıştırmaya yardımcı olur, romatizmal hastalıkların oluşmasını engeller, kolestrol seviyesini düzenler, obeziteyi önler, gözleri güçlendirir, kanı temizler, kansızlığı geçirir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca yaklaşık 100 gr kuru üzüm tüketilmesi uzun süre tokluk hissi yaratmaktadır. Kuru üzümün bir diğer faydalı özelliği ise yorgunluk ve depresyonun önüne geçerek enerji verici olmasıdır.

Kuru Üzüm Kan Yapması İçin Nasıl Tüketilmeli?

Kan yapması için tüketilen besinlerden biri de siyah kuru üzümdür. Siyah kuru üzüm sayesinde kan içerisindeki demir depoları dolmaktadır. Özellikle kan yapıcı ilaçlar kadar önemli olan siyah kuru üzüm günde bir avuç ya da 21 tane olarak tüketilmesi gerekir. Özellikle sabah aç karına tüketilen siyah kuru üzüm birçok fayda sağlamaktadır. Hem metabolizmaya olumlu etki gösterir, kabızlığı önler hem de karaciğeri temizlemektedir. Siyah üzümün en bilindik özelliği kan yapıcılığı olduğu için ara öğünlerinizde ve kahvaltılarınızda tercih etmeniz kan oranınızı olumlu etkileyecektir.

Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

Kuru üzümün birden çok faydası vardır. Kuru üzüm sindirim sistemini çalıştırmaya yardımcı olur, romatizmal hastalıkların oluşmasını engeller, karaciğeri temizler, kolestrol seviyesini düzenler, kalbi korur, obeziteyi önler, gözleri güçlendirir, kanı temizler, kansızlığı geçirir, bağışıklık sistemini ve saç köklerini güçlendirir, yaşlanma belirtilerini geciktirir ve kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca kuru üzüm kabızlığını önler, bağırsakları çalıştırır.

Kuru Üzümün Zararları Nelerdir?

Kuru üzüm içerisinde çok fazla lif vardır. Kuru üzüm fazla tüketilirse hem kilo alımına yol açar hem de içerisinde yüksek lif yer almasından dolayı mide kramplarına, gaza ve şişkinliğe neden olmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir