Görsel Yanılsamalar Nasıl Oluşur?

Görsel Yanılsamalar Nasıl Oluşur?
23.01.2023 19:15
İnsan düşüncelerinin büyük bir kısmını merak ettiğimiz sorular oluşturmaktadır. Görsel yanılsamalar nasıl oluşur, neden yaşlandıkça kilo alırız, kuşlar manyetik alanı nasıl hissedebiliyor? Uluslararası Uzay İstasyonu’nda geri dönüşüm nasıl yapılıyor, beynimiz zamanı nasıl algılar, karıncalar kendi ağırlıklarının katlarca fazlasını nasıl taşıyabiliyor? İşte detaylar.

Görsel yanılsamanın bir diğer ismi optik illüzyondur. Nesnelere göz yanılması özelliği verilerek gözün başka beynin ise görüleni başka algıladığı bir bağlantı bozukluğu yaratılmasıdır. Çoğu sanat eserinde ve sanat galerilerinde, filmler kullanılmaktadır. Objenin rengi, ışık ve desen gibi nesneler bir araya getirilir ve gözümüzden ışığa duyarlı sinir hücrelerine iletilir. Oluşan sinyaller beynin verileri işlediği merkeze gider ancak algılanan görüntü ve gerçekte görülen görüntünün aynı olmamasından dolayı ortaya bir bağlantı sorunu çıkar.

Neden Yaşlandıkça Kilo Alırız?

İnsanlar yaş alıkça kilo vermekte ve kilo kontrolü sağlamakta güçlük çekerler. Tüm canlıların yapısında bulunan bir temel organik bileşen olan lipitlerin yaşlıların vücudunda gençlere oranla çok daha az olduğunu saptamışlardır. Bu durumdan kaynaklı olarak insanlar yaşlandıkça daha fazla kilo almaya ve kilo verme hızlarının da çok azaldığına dikkat çekmişlerdir. Yaşlı insanların kilo verebilmesinin tek olanağı kalori miktarını oldukça az tutmak olarak belirtilmektedir.

Kuşlar Manyetik Alanı Nasıl Hissedebiliyor?

Bazı canlılar manyetik alanları duyumsayıp algılayabiliyorlar. Kuşlarda manyetik alanı hissedebilen canlılardandır. Bunun sebebi ise vücutlarında mavi ışığa duyarlılık geliştiren “kriptokrom“ adı verilen protein sayesindedir. Kuşlar manyetik alanları belirleyerek, uzun mesafeleri kaybolmadan gidebilmektedirler. Kuşlar gözlerindeki kuantum sistemi sayesinde, ışığa bağlı olarak manyetik alanı belirleyebiliyorlar.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Geri Dönüşüm Nasıl Yapılıyor?

Üzerinde yaşanabilen yapay bir uydu olan uluslararası uzay istasyonu hakkında merak edilen detaylar var. Bunlardan biri de istasyonda geri dönüşümün nasıl yapılabildiğidir. İstasyonda su ve hava dengesini sağlayabilmek için özel bir sistem kurulmuştur.

Bu dönüşümü sağlayan 3 sistem bulunmaktadır. Sabatier, su geri dönüşüm ve oksijen üretim sistemidir. Bu sistem astronotların idrar ve terinden çıkan suyu tekrar dönüştürerek bir kısmıyla oksijen bir kısmından da içe suyu üretmektedir. Laboratuvar ortamında meydana gelen bu geri dönüşüm oldukça steril ve temiz şekilde gerçekleşmektedir.

Beynimiz Zamanı Nasıl Algılar?

Beynimiz zamanı farklı şekillerde algılayabilir. Buna neden olan beynin hipokampus bölgesinde yer alan sinir hücrelerinden kaynaklanmaktadır. Beynimiz yaşadığımız olayları sırasına göre kaydetmektedir. Ancak beyin zamanı dakika saniye gibi kavramlarla algılamaz. Beyindeki yön bulma ve hafıza ile görevli olan bölümlerdeki değişiklikler sayesinde beyin zamanı algılamaktadır. Ancak henüz bu konuda net bir açıklama bulanamamıştır.

Karıncalar Kendi Ağırlıklarının Katlarca Fazlasını Nasıl Taşıyabiliyor?

Karıncalar kendi ağırlıklarının çok daha fazlasını kaldırabilme ve taşıyabilme özellikleri ile bilinen canlılardır. Karıncaların en önemli özelliklerinden biri güçlü kaslarıdır. Ayrıca anatomik olarak oldukça küçük ve zayıf oldukları için kendilerinden 10-50 kat daha fazla yükü kaldırabilmektedirler. Ayrıca karıncalar yükleri ağızları ile taşımaktadırlar. Bunun sebebi de boyun ekleminde yer alan yumuşak dokunun karıncanın vücuduna göre çok dayanıklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir