Bakteri ve Virüs Arasında Ne Fark Var?

Bakteri ve Virüs Arasında Ne Fark Var?
23.01.2023 18:49
Bakteri ve virüs arasında ne fark var? Sabun virüsleri nasıl yok eder? Neden stresli olduğumuzda daha çok yemek yeriz? Bilgiyi aklımızda nasıl tutarız? Buz neden çok kaygandır? Heyecanlandığımızda ya da kaygılandığımızda neden titreriz? Birçok sorunun cevapları çoğu kişi tarafından bilgiye erişim noktalarından araştırılmaktadır. Bu yazımızda sizler için merak edilen çoğu sorunun cevabına yer verdik.

Virüs ve bakteri, hastalıklara neden olan yaygın iki patojen olarak karşımıza çıkmaktadır. Virüsler, birer canlı organizma olarak bulunmazlar. Virüsler yalnızca enfekte ettikleri hücrelerin içinde yaşayabilmektedir. Ve büyür ve çoğalırlar. Bakteriler ise enerji üretebilmekte olan, hareket eden ve kendi kendine çoğalabilen canlı organizmalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sabun Virüsleri Nasıl Yok Eder?

Sabunun yapısında polar ve apolar kısımlar bulunmaktadır. Polar kısımlar su gibi polar maddelerle etkileşimde girerek çözünme gösterirken, apolar kısımlar yağ gibi apolar maddeleri çözdüğü bilinmektedir. Sabun kirleri bu sayede temizlemektedir.

Ellerimizi sabunla yıkadığımızda sabun virüsün genetik materyalini koruyan zarın yapısındaki yağ moleküllerinin çözülmesini sağlar. Bu sayede zarın yapısı bozulma gösterir ve virüs enfeksiyon yapma özelliğini kaybetmiş olur.

Neden Stresli Olduğumuzda Daha Çok Yemek Yeriz?

Araştırmalar stres durumu gerçekleştiği sırada insanların yaklaşık %40’ında yeme isteğinin azaldığını, yaklaşık %40’ında yeme isteğinin arttığını, %20’lik kısmında ise yeme alışkanlıklarında bir değişiklik olmadığını kanıtlar yönedir.

Böbrek üstü bezlerinden adrenalin hormonu salgılanmaktadır. Bu hormon bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığımızda “savaş ya da kaç” tepkisinin insan vücudunda başlatılması sağlanılmaktadır. Bu durumda kalp atım hızı artış gösterir ve kan basıncı da buna bağlı olarak yükselir. Kan akışı kasları, kalbi ve beyni beslemesi için bu organlara yönlendirilmektedir.

Bilgiyi Aklımızda Nasıl Tutarız?

Duyusal bellek, bilgileri sadece birkaç saniye gibi çok kısa bir süre için akılda kalmasını sağlamaktadır. Örneğin burnumuz çok keskin bir koku aldığında bu kokuyu çok kısa bir süre hatırlamamız olarak dile getirilebilir.

Uzun süreli anılarımız oluşumu sağlanırken hipokampus hafızadan bilgi geri çağrılmaktadır ve sinapslar arasında yeni bağların meydana gelmesi sağlanır. Bu bağlar ne kadar çok kurulursa bilginin hafızada kalma süresi de o kadar uzayacaktır.

Buz Neden Çok Kaygandır?

Elde edilen araştırma sonuçlarına bakıldığı zaman geçmişte doğru olduğu varsayılan açıklamayla uygun biçimde, yüzeyde sıvılaşma meydana geldiğini gözler önüne sermektedir. Ancak ortaya çıkan ince film, geçmişte yapılan kuramsal tahminlere göre beklenenden çok daha ince olduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Üstelik kalınlığı birkaç yüz nanometre ile bir mikrometre arasında değişen bu katmanın sadece sıvı sudan oluşması da mümkün değildir. Çünkü ince filmin viskozitesi sıvı suyunkinden çok yağlarınkine benzemektedir. Bu nedenden buz yüzeyler çok kaygan yapıda yer almaktadır.

Heyecanlandığımızda Ya Da Kaygılandığımızda Neden Titreriz?

Adrenalin salgılandığı zaman insan vücudunda kalp atım hızının artığı gözlemlenmiştir. Hızlı soluk alıp verme, terleme, titreme, el ve ayaklarda karıncalanma hissi gibi belirtiler de kalp atım hızının yanında gözlemlenmektedir. Bir topluluk önünde konuşurken zorlanmak, sosyal kaygı bozukluğu olarak tanımlanmaktadır ve bu tür durumların en bilineni olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kaygı duygusunun arttığı ve kontrol edilemediği durumlarda adrenalinin istenmeyen etkilerini azaltmak ve sakinleşmek için gevşeme hareketlerinin yapılması önerilmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir