Gıda Zehirlenmesine Hangi Çorba İyi Gelir?

Gıda Zehirlenmesine Hangi Çorba İyi Gelir?
17.12.2022 22:54
Halk sağlığı sorunlardan birisi olan gıda zehirlenmesi günümüzde çok fazla görülmektedir. Gıda zehirlenmesine hangi çorba iyi gelir? Gıda zehirlenmesi eklem ağrısı yapar mı, emen bebeğe geçer mi? Gıda zehirlenmesi ile mide üşütmesi arasındaki fark nedir? Gıda zehirlenmesi geçiren anne emzirebilir mi, ne yemeli? gibi gıda zehirlenmesi geçirenlerin ya da çevresinde geçirmiş olan kişilerin çokça merak ettiği soruları bu yazımızda yanıtladık.

Gıda zehirlenmesinin birçok tedavi yöntemi vardır. Geleneksel yöntemlerden birisi de evde çorba hazırlamaktır. Gıda zehirlenmesine en iyi gelen çorba çeşidi tuzlu pirinç çorbasıdır. Az az ve sık sık yenildiği takdirde susuzluğu giderir. Vücutta oluşan elektrolit dengesizliğinin giderilmesine yardımcı olur.

Gıda Zehirlenmesi Eklem Ağrısı Yapar Mı?

Gıda zehirlenmesinin birçok komplikasyonu bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

·        Bulantı

·        Kusma

·        Ateş

·        İshal

·        Bulanık görme

·        Baş dönmesi ve sersemlik

Bu komplikasyonların yanı sıra aşırı ağrı ve karın krampları görülebilir.

Gıda Zehirlenmesi Emen Bebeğe Geçer Mi?

Emziren annelerin merak ettiği bir konu da besin zehirlenmesi yaşadıklarında bunun bebeklerine geçip geçmeyeceğidir. Gıda zehirlenmesiyle beraber vücuda birçok toksin madde alınır. Bu toksin maddeler mide bulantısı ve kusmaya sebebiyet vermektedir. Kusmayla beraber ishal de görülebilir. Kusma ve ishal gıda zehirlenmesi geçiren birinde su kaybına neden olur. Su kaybının yaşanması emziren bir anneden sütünün azalmasına neden olabilir. Ancak emziren annelerin vücutlarına aldıkları hiçbir toksin madde süte geçmemektedir. Dolayısıyla bebeğe de geçmez. Annelerin bu konuda endişelenmesine gerek yoktur.

Gıda Zehirlenmesi İle Mide Üşütmesi Arasındaki Fark Nedir?

Her iki durumun da belirtileri birbirine çok benzemesinden dolayı çok fazla karıştırılmaktadır. İnsanlar genellikle gıda zehirlenmesi yaşarlarken mide üşütmesi yaşadıklarını düşünerek belirtileri hafife alırlar. Belirtiler gıda zehirlenmesinden kaynaklı ise genellikle yemekten sonra 2 ila 24 saat sonra ortaya çıkmaktadır. İlk olarak ateş ve yorgunlukla belirti veren gıda zehirlenmesi ilerleyen saatlerde kusma, mide bulantısı ve ishal ile belirti vermeye başlar. Mide üşütmesi ise viral enfeksiyonla ortaya çıkmaktadır. Başlarda daha çok yorgunluk, üşüme, mide bulantısı, ishal ile belirti vermektedir. Her iki durumda da kusma ve ishal nedeniyle çok fazla sıvı kaybedildiği için bol bol su tüketilmelidir.

Gıda Zehirlenmesi Geçiren Anne Emzirebilir Mi?

Yapılan araştırmalara göre uzmanlar gıda zehirlenmesinin bağırsak içinde meydana geldiğini söylemektedir. Dolayısıyla bakteriler kana karışmadan bağırsağa geçmektedir. Bu yüzden gıda zehirlenmesi geçiren bir annenin sütüne toksin maddeler geçemeyeceği için emzirmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Gıda Zehirlenmesi Geçiren Kişi Ne Yemeli?

Gıda zehirlenmesi geçirdikten sonra beslenmeye dikkat etmek hızlı toparlanabilmek için oldukça önemlidir. Peki gıda zehirlenmesi geçirdikten sonra beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz? Şu şekilde sıralayabiliriz:

·        Kafein içerikli ürünlerden kaçınılmalıdır.

·        Antibakteriyel özelliğe sahip olan yoğurt, sarımsak gibi besinler tüketilmelidir.

·        Mide bulantısı için potasyum açısından oldukça zengin olan muz ve nane limon çayı belirtilerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

·        Baharatlı ve yağlı besinler tüketmekten kaçınılmalıdır.

·        Yağsız kuru besinler tüketilmelidir.

·        Pirinç gibi sindirimi kolay olan besinlerden çorba yapılarak tüketilmesi sıvı kaybına oldukça yardımcı olacaktır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir