İyi Huylu Omurilik Tümörü Belirtileri Nelerdir?

İyi Huylu Omurilik Tümörü Belirtileri Nelerdir?
07.12.2022 22:44
Omurilik tümörünün bilinmeyenlerini merak edenler için doğru bir araştırma yaparak sizlerle paylaştık. İyi huylu omurilik tümörü belirtileri nelerdir, omurilik tümörü ilk belirtileri nelerdir, tekrarlar mı? Omurilik tümörü neden olur, nerede olur, ameliyatı nasıl yapılır?

Omuriliklerde meydana gelen iyi huylu tümörün en yaygın ve ilk belirtisi boyun bölgesinde oluşan şiddetli ağrılardır. Bu bölgede özellikle sürekli bir ağrı başlaması ile bireylerin rahatsız olmasına neden olur. Eğer durduramıyor ve artık dayanmakta güçlük çekiyorsanız yakın süre içinde bir doktordan yardım alarak tedavi altına almanız gerekir. Çünkü bazı iyi huylu tümörler daha sonraları kötü ve tedavi edilmeyen tümöre dönüşebilir.

Omurilik Tümörü İlk Belirtileri Nelerdir?

Omurilik tümörünün ilk belirtileri arasında kol ve bacaklarda kısa bir uyuşma meydana gelir. Bu uyuşma gittikçe daha da artmaya başlar. Daha ilerleyen süreçlerde kişiler ayakta kalmakta güçlük çekecektir. Ağrısının sırt kısmındaki kaslara da etki etmesi ile birçok ağrıyı bir arada yaşaması meydana gelmektedir. Bunun gibi tüm sorunları kısa süre içinde yaşıyorsanız hemen doktora gitmeniz gerekir. Erken müdahale ile birçok sağlık sorununu da engellemiş olursunuz. Eğer bu belirtiler sizlerde oluştuysa kendinizin belirlediği doktordan randevu alarak bir ön kontrol yaptırmakta fayda olabilir. Eğer geçerek üzerine düşmezseniz kısa sürede ağır bir tümör ile karşılaşabilirsiniz.

Omurilik Tümörü Tekrarlar Mı?

İyi ya da kötü huylu omurilik tümörleri tekrar çıkması ihtimaller arasındadır. Eğer bu tümör tedavisi kolaylıkla atlattıysanız. Doktorunuzun tavsiyelerini geri plana atmayın. Çünkü kısa sürede yer edinmesi ile yine aynı ağrıları yaşamanız elzem olabilir. Bu yüzden doktorunuza giderek ilaç ya da aylık rutin kontrollerinizi yaptırın. Ne kadar erken tedavi o kadar fazla yaşamak demektir.

Omurilik Tümörü Neden Olur?

Tümörün oluşmasında etkenlerin en çoğunu genetik faktörler tetikler. Eğer ailenizde kanser ve tümörle mücadele eden insan sayısı fazlaysa sizin de olma ihtimaliniz yüksek olabilir. Bu yüzden kişiler düzenli olarak vücudunun her noktasının kontrolünü yaptırması gerekir. Eğer erken teşhis konulursa ilerlemesini engelleyebilirsiniz.

Omurilik Tümörü Nerede Olur?

İnsan vücudundaki omuriliği oluşturan bölgede ve omurga dokusunun içinde oluşur. Sinirlerde ve omuz omurilik kaslarında meydana gelebilir. Buradaki tüm olasılıkları dikkate alarak kontrolleri doğru noktalardan yapmakta fayda olur. Eğer yanlış noktalarda tümör aranırsa diğer var olan tümörü görmemiz engellenir. Bu yüzden ağrı duyduğunuz yerleri tespit ederek doktorların müdahale etmesine müsaade edin. Eğer kendinize güvenmiyorsanız. Bütün vücut taraması ile kontrollerinizi sağlayıp tümörün nerede olduğunu tespit edin.

Omurilik Tümörü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tümörün olduğu bölge küçük bir kesikle kesilerek kötü huylu tümörün alınması sağlanır. Cerrahi bir uygulama ile bu ameliyatın kolay geçmesi gerekir. Doktorlar ameliyat olacak hastanın bilgilenmesi için detaylı bilgiler eşliğinde bir açıklama yaparak kişinin onayı ile ameliyat gerçekleşmektedir. Tabi ameliyatın zor olup olmadığı tümörün ne kadar büyük ve diğer bölgelere sıçrayıp sıçramadığına bağlı olmaktadır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir