Folik Asit Gebelikte Nasıl Kullanılır?

Folik Asit Gebelikte Nasıl Kullanılır?
28.12.2022 21:29
Folik asit gebelikte nasıl kullanılır? Gebelikte folik asit fazla alınırsa ne olur, kaçıncı haftada bırakılır? Folik asit hangi kuruyemişlerde var? Hamilelikte folik asit kullanılmazsa ne olur, ne zamana kadar kullanılır? Folik asit iştah açar mı? Folik asit gebelikte kullanılmasıyla bilinir. İşte detaylar.

Günlük 400 mikrogram folik asit alımına özellikle gebe kalınması planlanan tarihten en az 1 ay kadar önce başlanmalı gerekmektedir ve gebeliğin ilk 3 ayında da devam edilmesi doğrudur. Bu şekilde bir kullanım, doğacak bebeğin NTD olasılığını %50-70 oranında azalmasına yardımcı olacaktır.

Folik asit esasen bir B Vitamini türevi olup; vücutta kan yapımında görev aldığı bilinmektedir. Hücrenin temel yapıtaşlarının oluşumu ve DNA’nın, yapımı ve onarımında da önemli görevleri olduğu bilinmektedir. Folik asit normalde besinler ile beraber alınmak ile birlikte, gebelikte bebeğin merkezi sinir sistemi oluşumunun sağlıklı olması için takviyeye ihtiyaç bulunmaktadır. Hatta sağlıklı beslenen bir gebede bile diyetle yeterli miktarda alınamayıp, takviye edilmesi gereken 2 madde bulunmaktadır. Bunlardan birisi de folik asit olarak bilinir.

Gebelikte Folik Asit Fazla Alınırsa Ne Olur?

Yapılan araştırmalarda aşırı folik asit kullanımı gerçekleştirildiğinde fetal büyümede bozulma, astım ve otizm gibi çocukluk hastalıkları riskiyle karşılaşıldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca bazı kanser hücrelerinin büyümesini teşvik etme gibi çok fazla folik asit tüketmenin bazı olası negatif etkileri görüldüğü bilinmektedir.

Gebelikte Folik Asit Kaçıncı Haftada Bırakılır?

Protein ve lif açısından zengin olduğu bilinen fındık içerisinde de folik asit bulunmakta olduğu bilinmektedir. Gün içerisinde yaklaşık olarak 25 gram fındık tüketmek vücudun folik asit ihtiyacının % 5 oranını karşılandığı bilinmektedir. Ayrıca kabuklu olan kuruyemişlerde folik asite rastlanıldığı gözlemlenmiştir.

Folik Asit Hangi Kuruyemişlerde Var?

Hamilelikte ve öncesinde yeterli folik asit desteği alınmadığı taktirde bebeğin merkezi sinir sistemine bağlı sakatlıklar gözlemlenebilir. Nöral tüp defekti denilen bu merkezi sinir sistemi anomalileri farklı biçimlerde ve seviyelerde görülebilmesi mümkündür.

Hamilelikte Folik Asit Kullanılmazsa Ne Olur?

Folik asit kullanılmadığı takdirde Nöral tüp defekti dediğimiz spina bifida, bebeğin omurgasında açıklıklar ve beyin omurgasında kese ile doğan bebekler ya da anelsefali olarak adlandırılan beyin gelişimi olmayan bebekler dünyaya gözlerini açtığı gözlemlenmiştir.

Hamilelikte Folik Asit Ne Zamana Kadar Kullanılır?

Gebe kalmadan önce de folik asit kullanmayanlar da gebelik durumunu öğrendiği anda folik asit kullanmaya başlayıp, gebeliğin 3. ayı yani 12. Haftası bitene kadar sürdürmesi gerekmektedir.

Doktor hekim farklı bir şey söylemedikçe hamilelikte folik asit kullanımı bırakılmaması gerekir. Özellikle ilk 12 hafta folik asit mutlaka alınması gerektiği bilinir. 12. haftadan sonra doktorunuzun ayarlayacağı dozda folik asit almaya devam etmeniz en doğrusu olacaktır.

Folik Asit İştah Açar Mı?

Folik asit alımınızı artırmak özellikle sağlıklı diyet ve doğal takviyelerle artırıyorsanız, kilo alımına sebebiyet vermeyecektir. Ancak, folat eksikliği kilo kaybına sebep verir. Bu nedenle folat seviyelerinizi yenilerken, eksikliğinizden kaynaklanan kilo kaybını da durdurabilmeniz mümkündür.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir