Isınma Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Isınma Egzersizleri Nasıl Yapılır?
03.11.2022 21:27
Yoğun spor aktivitelerinin öncesinde mutlaka ısınma hareketlerinin yapılması gerekir. Vücudun fiziksel anlamda spora hazır olması için ısınma hareketleri önem taşır. Isınma egzersizleri nasıl yapılır, bu hareketlerin faydaları nelerdir, kaç kalori yaktırır? Isınma hareketleri kaç dakika yapılmalı, yapılmazsa ne olur?

Spor yapmak sağlık açısından kişilerin hayatlarında önem taşır. Fiziksel ve ruhsal anlamda kişilerin hayatlarını etkileyen spor, aktivite olarak bir tür yaşam tarzı biçimine dönüşüyor. Spor rutin halinde yoğun antrenmanlardan oluşabildiği gibi daha hafif spor rutinleri olarak da tanımlanabiliyor.

Spor öncesi ısınma egzersizlerinin yapılması, sağlığı korumak açısından faydalı kabul ediliyor. Isınma egzersizleri; dizleri yukarı çekme, Interval koşu, Squat, Lunge egzersizi, Mobilite Squat gibi hareketlerin rutin şeklinde yapılması gerçekleşebilir. Isınma egzersizlerinin spor öncesi ön koşul olarak yapılması şart kabul edilmektedir.

Isınma Hareketleri Faydaları

Isınma hareketleri spor öncesi birden fazla fayda ile kabul görüyor. Sporcular için ısınma hareketlerinin faydaları dikkat çekiyor. Isınma hareketleri faydaları;

·        Isınma hareketleri kasların rahatlamasını sağladığı için sakatlanma riskini azaltır.

·        Spor öncesi yapılan ısınma hareketleri ertesi gün kas ağrısı yaşama olasılığını azaltır.

·        Isınma hareketleri ile egzersizden alınan verim artar.

·        Isınma hareketleri esnekliği geliştirir ve rahat hareket etmeyi sağlar.

·        Isınma hareketleri sayesinde kan akışı hızlanır, vücut sıcaklığı yükselir, vücut hareket etmeye hazır hale gelir.

Isınma Hareketleri Kaç Kalori Yaktırır?

Isınma hareketleri son derece basit rutinlerden oluşsa da elbette vücut üzerinde bir miktar kalori yakımına da neden olur. Isınma hareketlerinin kaç kalori yaktırdığı konusunda net bir tanım yapmak mümkün değildir. Isınma hareketlerinin kaç kalori yaktıracağı biraz da hareketleri kaç set rutine yerleştirdiğinize bağlı olarak değişiyor. Buna göre ısınma hareketleri toplu bir rutin halinde ortalama 500 kaloriye kadar yaktırabilmektedir. Bu miktarın yaptığınız hareketlere göre farklılık gösterebileceğini ekstra hatırlatmakta fayda var.

Isınma Hareketleri Kaç Dakika Yapılmalı?

Isınma hareketleri; spor öncesi kişilerin vücutlarını egzersize hazırlamak, kas ağrılarını azaltmak, sakatlanma olasılıklarını minimum seviyeye indirmek, esnekliği geliştirmek, spordan alınan verimi arttırmak, kan akışını düzenlemek amacıyla yapılır. Isınma hareketleri son derece basit hareketlerden oluşur ve belli bir rutinde gerçekleştiği takdirde kalori yakımına destek verir. Isınma hareketlerinden maksimum derece verim alabilmek için rutine, setlere ve dakikalık ideal sürelere dikkat etmek gerekiyor. Buna göre sporu yaşam tarzı haline dönüştürmüş kişiler için ısınma hareketlerinin kaç dakika yapılması gerektiği merak ve araştırma konusu haline dönüşüyor. Isınma hareketleri için ideal bir süreden bahsetmek mümkündür. Isınma hareketleri genellikle minimum olarak 5 – 10 dakika aralığında yapılabilir. Ancak isteyen sporcular için bu süre 20 dakikaya kadar çıkarılabilir. Isınma egzersizlerinin vücut ve spor rutini için gereken motivasyonu kazanmak açısından ideal bir uygulama olduğunu ayrıca belirtmekte fayda var. Buna göre süreyi ne kadar uzatırsanız sizin için o kadar faydalı olacaktır.

Isınma Hareketleri Yapılmazsa Ne Olur?

Isınma hareketleri spor öncesi ve sonrası vücut sağlığını fiziksel açıdan korumak adına büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda ısınma hareketleri yapılmazsa; spor aktivitesi sırasında istenmeyen sakatlanmalar, kas ağrıları, tendon, bel, eklem ve boyun sorunlarına neden olabilir. Bu açıdan fiziksel ve ruhsal anlamda spor öncesi ya da sonrası sağlığı riske atmamak açısından ısınma hareketlerinin yapılması faydalı olacaktır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir