Evlendikten Sonra Şükür Namazı Nasıl Kılınır?

Evlendikten Sonra Şükür Namazı Nasıl Kılınır?
12.11.2022 18:34
Çiftlerin evlendikten sonra merak ettikleri birçok konu olabilmektedir ve bu konuların bazıları gündeme de gelmiştir. Evlendikten sonra şükür namazı nasıl kılınır, kızlık soyadını ekletme nasıl yapılır, neden kilo alınır? Evlendikten sonra alyans hangi parmağa takılır, cinsel isteğin azalması normal mi? Evlendikten sonra cinsel ilişkiye girmemek günah mı? İşte merak edilen tüm detaylar...

·        "Niyet ettim Allah rızası için iki rekât şükür namazı kılmaya" diyerek niyet edilmesi gerekmektedir.

·        "Allahu Ekber" diyerek tekbir alınır ve namaza başlanmaktadır.

·        Sübhaneke okunmalı, besmele çekilmelidir.

·        Fatiha suresi okunmalı ardından Kur'an'dan bir sure okunması gerekmektedir.

·        Rükuya gidilmeli ve ardından secdeye gidilmesi gerekmektedir. Doğrulduktan sonra tekrar secdeye gidilmelidir.

Evlendikten Sonra Kızlık Soyadını Ekletme Nasıl Yapılır?

Evlilikten sonra eşinin soyadı ile birlikte kendi kızlık soyadını da kullanmak isteyenler evlilik esnasında ilgili evlendirme memurluğuna veya evlilikten sonra ilgili Nüfus Müdürlüğüne dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir.

Kendi soyadını kullanmak isteyen gelin adaylarının, bu taleplerini, evlendirme dairesine yaptıkları nikah başvurusu sırasında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurarak beyan etmesi gerekmektedir. Bir diğer yol da evlendikten sonra soyadı değişikliği başvurusu olarak bilinmektedir.

Evlendikten Sonra Neden Kilo Alınır?

Evlenen kişilerin kilo almaya eğilimli olmasının nedenleri arasında ilk sırayı beslenme düzeni almaktadır. Evlenen kişiler, yalnız yaşadıkları zaman dilimine veya öğrencilik hayatlarına nazaran daha düzenli beslenirler ve eşleri ile uzayan akşam yemekleri ve gece atıştırmaları kilo almalarına neden olabilmektedir.

Kadınlar erkeklerden daha kolay kilo almaktadır. Bunun dört temel nedeni, kadınlık hormonları, kas kitlesinin azlığı, egzersiz eksikliği ve beslenme bozukluklarının kadınlarda daha sık görülmesi olarak söylenebilir. Menopoz dönemine yaklaşıldığında ise hormonların azalması kilo almayı kolaylaştırmaktadır.

Evlendikten Sonra Alyans Hangi Parmağa Takılır?

Evlilik yüzüğünün sol elin yüzük parmağına takılması, eski Mısırlıların bir inanışı olarak tarihte yerini aldığı bilinmektedir. Evlilik yüzüğü, düğün veya nikah töreninden itibaren çiftlerin evlilik süresince taktığı yüzükler olarak bilinir. Bu yüzükler düğünden sonra sol elin yüzük parmağına takılmaktadır. Evlilik yüzüğü olarak genellikle alyans tercih edilirken bazı gelinler alyans yerine tamtur ya da beştaş da kullanabildiği bilinmektedir.

Evlendikten Sonra Cinsel İsteğin Azalması Normal Mi?

Evlendikten sonra özellikle istendiği zaman sevişebilmenin verdiği rahatlık, evliliğin getirdiği sorumluluklar ve sorunlar nedeniyle cinsel istek azaltabilmektedir. Çözümü evlenmeden önceki tutum ve davranışlara geri dönmek, yeniden bir sevgili gibi davranmak, yeniliklere açık olmaktan geçmektedir.

Evlendikten Sonra Cinsel İlişkiye Girmemek Günah Mı?

Eşlerin, sağlıkla alakalı bir sakınca söz konusu olmadıkça birbirlerini cinsel ilişkiden men etme veya geri çekilmeye hakları bulunmamaktadır. Böyle bir uygulamayı erkek veya kadın kim yaparsa, günah işlemiş olacaktır. Cinsel hayat olmaksızın sürdürülen evliliklerde çiftler ciddi problemler yaşayabilirler. Aralarındaki duygusal yakınlık da bu durumdan etkilenerek evlilik birliği zedelenebilmesi söz konusu olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir