Fayans Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?

Fayans Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?
07.10.2022 23:12
Fayanslarda oluşan lekeler büyük bir problem olarak gözükse de çok basit olarak uygulayabileceğiniz yöntemleri bilmek hayat kurtarıcı olacaktır. Fayanstaki kireç, küf, oje, pas, por çöz, silikon lekesi nasıl çıkar? Fayanstaki sarı ve siyah lekeler nasıl çıkar? Merak edilen tüm cevaplar işte burada...

Fayanslarda derinleşmiş kireç lekeleri varsa, 1 çay bardağı sirke içerisine 1 paket karbonat ekleyip doğal deterjanınızı oluşturun ve bir fırça yardımıyla kireçler üzerinde denemeniz tavsiye edilir. Daha sonra birkaç dakika yüzeyde bırakıp sonra temizleme işlemine başlayabilirsiniz ve bu yöntem aynı zamanda yüzeyinde parlatılmasında yardımcıdır.

Fayanstaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Pas lekelerini çıkarmak için fayansın üzerine tuz dökün ve tuzun üzerine limon sıkın. Bir gece beklettikten sonra tel ile güzelce ovun ve küflerin çıktığını göreceksiniz. Ovma işleminden sonra fayansları su ile durulayın.

Fayanstaki Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje lekesi dökülen yerlerde oje çıkarımında kullanılan aseton yine kullanılabilir çünkü aseton ojeyi yüzeyden temizlemekte bir numaradır. Fayansa dökülen ojeyi asetonla ovalayın ve alanı kurutun, ardından kimyasal kalıntı kalmadığından emin olmak için birkaç kez su veya iyi bir fayans temizleyici ile yıkayın.

Fayanstaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Fayanslarda oluşan pas lekesini çıkarmak için en etkili yöntemlerden bir tanesi pas sökücü etkiye sahip bir temizleyici kullanmak olacaktır. Belirli bir süre bekletilen pas sökücüyü bulaşık teli ve fırça gibi aşındırıcı bir maddeden yardım alınarak ovmanız gerekmektedir. Ovma işleminden sonra fayansları güzelce su ile durulayın.

Fayanstaki Por Çöz Lekesi Nasıl Çıkar?

Fayanslardaki por çöz lekesini çıkarmak için en etkili yol limon suyudur. Limon sitrik asit bakımından zengin bir maddedir ve bu lekeyi çıkarmak için çok uygundur. Limon suyunu bir kaba alın ve ovma teli yardımıyla lekelerin olduğu yüzeyleri ovun. Ovma işleminden sonra su ile fayansları durulayın.

Fayanstaki Silikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Fayansa damlayan silikon kurumadan hemen müdahale ederseniz kolayca temizlenebilir ve bunun için bir ıslak mendil ya da bir ıslak bir bez kullanabilirsiniz. Silikon donmuş ise deterjanlı bezle çıkarmak doğru olacaktır.

Fayanstaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Fayanstaki sarı lekeler bazen baş belası olsa da tüm fayans aralarına sirke ve tuzlu suyu dökerek 5 dakika kadar beklendiğinde sarı lekelerden oldukça basit bir şekilde kurtulabilmeniz mümkün olacaktır. Daha sonra ilk dökülen yerden başlayarak tüm fayans çizgilerini diş fırçası ile ovmalısınız. Tuzun ve sirkenin etkisi ile fayans araları tertemiz bir sonuç verecektir ve bu yöntemi evdeki tüm fayanslar için kullanabilmeniz mümkün.

Fayanstaki Siyah Lekeler Nasıl Çıkar?

Özellikle de fayans aralarında oluşan siyah leke ve sararmalar, diş macunu ile basit bir şekilde giderilebilir. Kullanılmış, eski bir diş macununu, temizlemek istediğiniz derzlere sıkın ve 15 dakika kadar zeminde bekletin. 15 dakika sonra eski bir diş fırçası ile bu boşlukları fırçalayın ve sonuç beyazlamış fayanslar olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir