Elekçi Argoda Ne Demek?

Elekçi Argoda Ne Demek?
14.02.2023 22:58
Daha çok kelimelerin cinsiyetlere bölünmesi ile oluşturulan yargı, yergi, tanımlama, hakaret ve övgüyü ifade etmek için oluşturulmuş yapay ve yan dile argo denilmektedir. Merak edilen bazı argo kelimeleri sizin için araştırdık. Elekçi, emanet, eksik etek argoda ne demek? Esnaf, eski sevgili, fondü, fırıldak argoda ne demek? Gelin birlikte bakalım.

Bir sohbet sırasında ya da sokak jargonunda mutlaka denk gelebileceğiniz sözcüklerden biri de elekçidir. Elekçi kelimesi de insanlar tarafından manası merak edilen bir diğer sözcüktür. Elekçi argoda birçok anlama gelecek şekilde kullanılmaktadır.

Elekçi 1. Anlam: Kavgacı, küfürbaz, çingene

Elekçi 2. Anlam: Zevksiz

Elekçi 3. Anlam: Ortalığı karıştıran, kaosdan beslenen kimse, kişi

Emanet Argoda Ne Demek?

İnsanların normal konuşma tarzının dışında oluşturdukları sokak jargonuna denilmektedir. Genellikle aynı kültür seviyesine ait toplulukların konuştuğu deyim ve sözcüklerden oluşmaktadır. Emanet de argoda sıklıkla kullanılan bir diğer kelimedir. Emanet argoda silah, kesici alet, bıçak, yaralama unsuru taşıyan her türlü ürünü temsil etmek için kullanılan bir kelimedir.

Eksik Etek Argoda Ne Demek?

Argoda bazı kelimeler aşağılama anlamında kullanılmaktadır. Eksik etek kelimesi de yerme ve kötü şekilde tanımlama olarak kullanılan bir kelimedir. Eksik etek kadınlar için kullanılan ve tekin olmayan, güvenilmeyen, kolay elde edilebilen,  hafif kadın anlamında kullanılmaktadır. Bir kaynağa göre de erekte olamayan erkekler için kullanılan ve “penisi olmayan, penisi işlevsiz“ erkekler için kullanıldığını da rastladık.

Esnaf Argoda Ne Demek?

Dil ve kültür ilişkimiz ile çok da bağdaşmayan sözcüklerin konuşulduğu dile argo denilmektedir. Çünkü argoda ortak konuşma dilinde konuşulan fakat asıl manası ile anlamı taban tabana zıt kelimeler de bulunmaktadır. Ayrıca argoda da bir kelimenin birden çok anlamda kullanıldığını görmekteyiz. Esnaf kelimesi de anlamı birkaç anlama gelen kelimelerden sadece bir tanesidir. Gelin birlikte esnaf kelimesinin ne anlamlara geldiğine birlikte bakalım.

Esnaf 1. Anlam: Kötü yol sapmış, elde edilmesi kolay kadın,

Esnaf 2. Anlam: Kötü yoldan para kazanmak

Esnaf 3. Anlam: Dolandırıcı

Eski Sevgili Argoda Ne Demek?

Eski sevgili argoda aşağılayıcı bir ifade olarak kullanılmaktadır. Eski sevgili kelimesi gaco, babuş, dalga kelimesi olarak da karşımıza çıkmaktadır.  Eski sevgili deyiminin birkaç anlamı bulunmaktadır. Gelin birlikte eski sevgili deyiminin argoda hangi anlamlara geldiğine bakalım.

Eski sevgili 1. Anlam: hırsız

Eski sevgili 2. Anlam: hile çeviren, eskiden beri tanışıyor gibi hal takınarak dolandırmak,

Fondü Argoda Ne Demek?

Fondü Fransa’dan dünyaya yayılmış meşhur tatlıdır. Erimiş çikolataya birtakım meyvelerin batırılması usulü ile yenen bir tatlı yiyecektir. Ancak fondünün argo anlamına rastlayamadık.

Fırıldak Argoda Ne Demek?

Fırıldak kelimesi argo kelimeler arasında en kullanılan ve anlamı en çok merak edilen kelimelerden biridir. Fırıldak kelimesinin anlamını sizler için araştırdık. Argoda fırıldak hileli işler çeviren, düzenbaz, güvenilmeyen, yaramaz kimse manasında kullanılan çok yaygın bir argo sözcüktür.

                                                                                                                                                                                      

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir