Ekinezya Nedir?

Ekinezya Nedir?
04.09.2021 11:00
İçerdiği yüksek besin ve vitamin değerleri ile bilinen ekinezya bitkisi, sıklıkla çay formu ile tüketilebilir. Bizler de ekinezya nedir?, ne işe yarar?, adet söktürücü olarak kullanılır mı?, alerjiye iyi gelir mi?, ekinezya bitkisi nasıl yetiştirilir? ve çayı zayıflatır mı? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Ekinezya daha çok çay formu ile kullanılan çok yıllık bit bitkidir. Analjezik özelliğini olması neden ile alternatif tıpta da modern tıpta da sıklıkla kullanıldığı bilinir. Çok yıllık ve otsu bitkiler kategorisinde yer alan ekinezyanın mor renkli çiçekleri bulunur. Uzun saplara ve kalın gövdeye sahip olduğu bilinen ekinezya bitkisi, kurak alanlarda sık yetişen endemik bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır.

İçerdiği yüksek besin ve vitamin değerleri ile bilinen ekinezya bitkisi, sıklıkla çay formu ile tüketilebilir. Amerika’da üreticiliği yapılan ekinezya bitkisi, çeşitli hastalıklarında tedavisinde kullanılan yabani bir bitkidir. 1930 senesinde görülen şarbon hastalığının iyileştirilmesinde kullanılan ekinezyanın papatyagiller familyasına ait endemik bir bitki olduğu bilinmektedir. Bazı ilaçların içerisinde bile günümüzde hala yer alan bu bitkini özellikle köklerini şifalı olduğuna dair yaygın bir görüş söz konusudur. 

Yetiştiği yerler genelde kurak arazilerdir. Çay olarak sıklıkla tüketilen bu bitkini aynı zamanda yara tedavilerinde kullanılan bazı merhem ve pomadlar içerisinde de yer aldığı bilinmektedir. En önemli özelliğinin soğuk algınlığı semptomlarının giderilmesinde etkili olduğunu söylemek mümkündür. Analjezik ve detoks etkisi olan bu bitkinin özellikle diş eti iltihaplanması ve apselerde meydana gelen şiddetli diş ağrılarını da giderecek kadar keskin bir bitki olduğu öngörülmektedir.

Ekinezya Ne İşe Yarar?

Ekinezya bitkisini insan sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkiler yaratan bir bitki olduğu, gönül rahatlığı ile söylenebilir. Buna delil olarak ise hem eski çağlarda çeşitli hastalıklara karşı koruyucu olarak kullanılması, şarbonun tedavisi ve günümüzde bile hem yerli hem de ithal ilaçların içeriğinde yer alması gösterilebilir. İşte tam da bu açıdan bakıldığında kullanım alkanları şu şekilde sıralanabilir;

-Bağışıklık siteminin kuvvetlendirebilmesi için kullanılabilir.

-Boğaz ağrısı, öksürük, grip gibi semptomların hafifletilmesinde kullanılabilir.

-Apseye ve enfeksiyona bağlı olarak görülebilen diş ağrılarının giderilmesinde etkilidir.

-Detoks etkisi ile sıklıkla kullanılabilir.

-Ağız içi aft yaraların giderilmesinde etkisi vardır. Çayı demlenerek çalkalama suyu haline getirilebilir.

-Ciltle ilgili çeşitli hastalıklarda (kurdeşen, egzama ve sedef) rahatlatıcı bir etkisi bulunabilir.

-Anksiyete ve kaygı bozukluklarında sakinleştirici bir etkisinden söz edilebilir.

-Migren, ülser, halsizlik gibi durumların önlenmesinde faydalıdır.

-Vücudun herhangi bir yerinde yer alan enflamasyon bulgularının giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Ekinezya Adet Söktürücü Olarak Kullanılır Mı?

Evet. Hemen hemen her ay ağrılı regl olan kadınların kullanması önerilen bitkilerden bir tanesi de ekinezyadır. Ekinezya regl kramplarını giderebilmekle birlikte aynı zamanda düzensiz adet kanamalarının da önüne geçebilen bir bitkidir. Kısacası regle dair herhangi bir sorunda kullanımı önerilen doğal ve bitkisel ürünler arasında ilk sırada ekinezya bitkisi yer almaktadır. Reglin belli düzenle devam ettirilmesinde faydası büyüktür.

Ekinezya Alerjiye İyi Gelir Mi?

Evet. Alerjen bitkiler arasında yer almayan ekinezya bitkisi, immün sistemin tepki vermesi olarak adlandırılabilen alerjilere karşı etkilidir. Bu nedenle bazı immünopresif ilaçlarda da kullanılan bir bitki olarak gösterilebilir. Çoğu kaşıntı giderici ilaçların etkin ya da aktif maddesini oluşturabileceği mide unutulmamalıdır.

Ekinezya Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Ekinezya bitkisi geniş arazilerde yetiştirilmeye müsait bir bitkidir. Tohum ekilerek yetiştiriciliği yapılmaktadır. Buna ek olarak tohumların kurak arazilere ekilmesi önerilir. Yaklaşık on beş günde filizlenmeye başlayacağı bilinmelidir.

Ekinezya Çayı Zayıflatır Mı?

Evet. Ülkemizde en çok çay olarak tüketilen bu bitkinin özellikle diyet listelerine eklendiği bilinir. Bunun en önemli nedeni ise besleyici ve enerji verici bir ara öğün niteliğinde olmasıdır. Ayrıca metabolizma hızlandırıcı bir etkisi olduğu bilinen ekinezya çayının doğal olarak yağ yakımını desteklediğini söyleyebilmek mümkündür.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir