Ehliyet Affı En Son Ne Zaman Çıktı?

Ehliyet Affı En Son Ne Zaman Çıktı?
07.06.2022 10:43
Ehliyet affı özellikle ehliyetine el konulmuş sürücüler tarafından araştırma konusu. Ehliyet affı süreci ile ilgili merak edilen pek çok bilgi bulunuyor. Ehliyet affının en son ne zaman çıktığı ve ilgili sorular sürücüler tarafından sorgulanıyor.

Günümüzde pek çok sürücünün ehliyetine çeşitli nedenlerden ötürü el konulabiliyor. Bu durum aktif sürücüler, geçimini sürücülük ile kazanan kişiler tarafından büyük bir sorun haline dönüşüyor. Ehliyetini çeşitli sebepler ile kaptırmış kişiler için ehliyet affı tartışma konusu haline geliyor. Ehliyet affının en son ne zaman çıktığı da bu kişiler tarafından sorgulanıyor. Ehliyet affı konuları geçtiğimiz sene de gündeme gelmiş ancak bu konu ile ilgili resmi bir yaptırım uygulanmamıştı. Ehliyet affı henüz resmi olarak uygulanmamış olsa da sürücüler önümüzdeki aylarda bu konu ile ilgili bir netlik bekliyor.

Ehliyet Affı Çıkacak Mı 2022?

Ehliyet affı; sürücü belgesine el konulan kişilerin yasa kapsamında ehliyetlerinin geri verilerek trafiğe geri dönmelerine imkân tanıyan uygulama olarak tanımlanıyor. Ehliyet affı konuları geçtiğimiz günlerde daha sık gündeme gelmeye başladı. Ehliyetine çeşitli nedenler ile el konulmuş kişiler ehliyet affı yasası için sosyal medyada paylaşım yapmaya başladılar. Ehliyet affının geçtiğimiz seneden bu yana çıkacağı konuşulsa da henüz konu ile ilgili resmi bir bilgi paylaşılmış değil. Ehliyet affının 2022 yılı için çıkması bekleniyor.

Ehliyet Affı Gündemde Var Mı?

Ehliyet affı; ehliyetini geçici bir süreliğine kaybeden sürücülerin yasa kapsamında trafiğe ve sürücü belgelerine geri kavuşmalarını sağlayan bir sistem olarak tanımlanıyor. Ehliyet affı sık sık gündeme geliyor. Sosyal medyanın en çok konuşulan konuları arasında yer alan ehliyet affı için henüz kesin bir bilgi paylaşılmış değil. Ehliyetine çeşitli nedenler ile el konulmuş kişiler büyük bir heyecanla ehliyet affı yasasını bekliyorlar. Ehliyet affı gündemde var olsa da henüz yaptırım anlamında netlik kazanmış bir durum yok.

Ehliyet Affı Nedir?

Ehliyet affı; trafik kurallarına uymadıkları için sürücü belgesine el konulan vatandaşların cezalarının affedilerek ehliyetlerinin olduğu gibi geri verilmesidir. Şayet ehliyet affı bir yasa halinde yaptırım uygulamaya girerse ehliyetlerine el konulan vatandaşlar tekrar sürücü belgelerine kavuşarak trafiğe aktif olarak çıkmaya başlayabilecekler.

Ehliyet Affı Kimleri Kapsar?

Ehliyet affı; alkolden ötürü, hız sınırından dolayı ya da benzeri çeşitli trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını doldurmuş kişilerin beklediği bir yasa uygulamasıdır. Aktif sürücüler için ceza puanının ilk kez doldurulması durumunda 2 ay, ikinci kez doldurulması durumunda 4 ay, üçüncü kez doldurulması durumunda ise 5 yıl süre ile ehliyetlere el konuluyor. Birikmiş ceza puanları sonucunda ehliyetine kısa bir süreliğine veda eden vatandaşlar için ehliyet affı bir kurtuluş haline geliyor. Ehliyet affı çıkması durumunda kimleri kapsayacağı ise ceza puanından ötürü ehliyetine el konulan kişiler tarafından araştırma konusu haline dönüşüyor. Ehliyet affı; 2016 yılı ve öncesinde ehliyet almış kişileri kapsayacak. 2016 yılından sonra ehliyet almış ve stajyer sürücü statüsünde olanlar için ehliyet affından yararlanmak söz konusu olmayacak. 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir