Domates Fidesi Dikildikten Kaç Gün Sonra Meyve Verir?

Domates Fidesi Dikildikten Kaç Gün Sonra Meyve Verir?
21.09.2022 14:38
Domates fidesi dikerken, uymamız gereken bazı kurallar vardır. Peki; bir domates fidesi kaç gün sonra meyve verir, ne kadar zamanda fide olur, dikildikten kaç gün sonra çapa yapılır? Domates çimlendirme ne zaman yapılır, domatese ilaç ne zaman atılır, domates fideleri ne kadar aralıkla dikilir ve ne zaman çiçek açar? Domates fidesi dikimi ile ilgili tüm merak edilenleri araştırdık.

Tarım ile ilgilenen birçok insanın sıklıkla tercih ettiği hasat ürünlerinden biri de domatestir. Mutfaklarımızdan eksik olmayan domatesin, dikildikten ne kadar süre sonra meyve vereceği sorusu da epeyce sorulmaktadır. Domates fideleri, dikimi yapıldıktan sonra tahminen 60-80 gün sonra hasat olgunluğuna erişir. Bu durum;  toprağın yapısı, hava durumu ve yetiştirme koşullarına göre değişiklik gösterebilir.

Domates Tohumu Ne Kadar Zamanda Fide Olur?

Domates tohumunu, uygun koşullarda toprağa ektikten sonra ısrarla fide haline dönüşmesini bekleriz. Kimi zaman sabırsız davransak da, aslında domates tohumlarının fide haline dönüşmesi sanıldığı kadar uzun bir zamanı kapsamaz. Tohumunuzu ektikten 15 -20 gün sonra domates fidelerinin olgunlaştığını göreceksiniz.

Domates Fidesi Dikildikten Kaç Gün Sonra Çapa Yapılır?

Çapalama işlemi, birçok bitki için hayati önem taşır. Bu nedenle domates fideleri de gerekli zamanlarda ve gerekli miktarlarda çapalama işlemi görmelidir. Domates fidelerini diktikten yaklaşık 10-15 gün sonra ilk çapayı yapmalısınız. Fakat domateslerin yetiştirilme aşamasında tek çapalama işlemi yeterli değildir. Dikiminden 25-30 gün sonra ikinci çapalama işlemi de mutlaka yapılmalıdır. Daha sonra yabancı otlar veya toprak neminin muhafaza edilmesi için 3. Veya 4. kez de çapalama işlemi yapılabilir.

Domates Çimlendirme Ne Zaman Yapılır?

Domates fideleri, sıcak hava ve güneşin hakim olduğu ilkbahar aylarını çok severler. Bu sebeple domates ekmek için en uygun zaman Mart ve Nisan ayları olacaktır. İlkbahar aylarında çimlendirilen domates fideleri, diğer fidelere nazaran daha sağlıklı olgunlaşırlar.

Domatese İlaç Ne Zaman Atılır?

Çoğu bitkide olduğu gibi, zaman zaman domates fidelerinizde de; güve, yaprak biti, pas akarı, beyaz sinekler, kırmızı örümcekler vb. koşulların hastalıklara sebep olabileceğini görebilirsiniz. Bu tür durumlardan kaçınmak veya domates fidelerini kurtarmak için ilaçlama yöntemine başvurmalısınız.  Fidelerinize uygun bir ilaç çeşidi ile; olgunlaşma aşamasına yaklaşan domates fidanlarınızı ilaçlayabilirsiniz.

Domates Ne Kadar Aralıkla Dikilir?

Domatesler, yer çeşitleri ve sırık çeşitleri olmak üzere ikiye ayrılır. Domates fidesi dikimi yaparken, çeşitlerine göre dikilme aralıkları farklılık gösterir.

Yer çeşitlerinde domates fidesi dikerken; bitki aralığınız 40-60 cm, karık aralığınız ise 120-160 cm arasında olmalıdır.

Sırık çeşitlerinde domates fidesi dikerken; bitki aralığınız 30-50 cm, sıra aralığı da 60-70 cm arasında olmalıdır.

Domates Fidesi Ne Zaman Çiçek Açar?

Bitkilerin çiçek açması durumu, artık meyve vermeye çok yakın olduğunun göstergesidir. Domates  fidelerinin çiçek açması ise birazcık sabır ister. Çünkü ortalama olarak bir domates fidesinin çiçek açma süresi 2 ayı bulur. Çok nadiren 1.5 ay içerisinde çiçek açtığı da gözlemlenmiştir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir