Doğalgaz Aboneliğinde Engelli İndirimi Var Mı?

Doğalgaz Aboneliğinde Engelli İndirimi Var Mı?
27.12.2022 21:53
Engelli, doğuştan ya da sonradan meydana gelen hastalık ya da kaza sonucunda oluşan sakatlıkları bulunan insanlara denilmektedir. Doğalgaz aboneliğinde, araç muayenesinde, elektrik aboneliğinde, araç sigortasında engelli indirimi var mı? Avrasya tüneli, bein connect, beyaz eşyada engelli indirimi var mı? Engelli indirimi olup olmadığını merak ettiğiniz durumları ve ürünler sizler için derledik.

Engelli insanlara birçok alanda öncelik ve hak tanınmaktadır. Engellilik oranı %40’ın üzerinde olanlara birçok belediye %50 indirimli su vermektedir. Ancak bu durum maalesef diğer fatura ve aboneliklerde geçerli değildir. Elektrik ve doğalgaz aboneliklerinde ya da faturalarında herhangi bir indirim bulunmamaktadır.

Araç Muayenesinde Engelli İndirimi Var Mı?

Engelli insanlara birçok kurum ve kuruluşta öncelikler ve haklar tanınmakla beraber bazı işlemlerde indirimler uygulanmaktadır. Araç muayenesinde de engelli vatandaşlara bazı haklar tanınmıştır. Engelli vatandaşlara ait araçların randevu alırken en fazla 7 gün içerisinde randevu verip öncelik tanınmaktadır. Ancak 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesine göre, normal araçlardan alındığı gibi engelli araçlarından da muayene ücreti tam olarak tahsil edilmektedir denmiştir.

Elektrik Aboneliğinde Engelli İndirimi Var Mı?

Engelli insanlar, doğuştan gelen ya da sonradan oluşan sebeplerden dolayı yaşamının birçok alanında kısıtlanan ve engellerle karşılaşan insanlara denilmektedir. Bundan dolayı engelli insanlara birçok kurum ve kuruluşta indirimler yapılmaktadır. Ancak bu durum maalesef elektrikte geçerli değildir. Engellilik derecesine göre birçok belediye su faturası bedellerinin yarısını bu insanlardan temin etmektedir. Ancak doğalgaz ve elektrik aboneliklerinde ve faturalarında böyle bir durum bulunmamaktadır.

Araç Sigortasında Engelli İndirimi Var Mı?

Engelli vatandaşlara çoğu kurum ve kuruluşta haklar ve öncelikler tanınırken bazı durumlarda indirimler ve muafiyet hakları da tanınmaktadır. Ancak bu durumlar için kişinin engellilik oranı önemlidir. Araç sigortasında da engelli bireylere indirimler ve muafiyet hakkı tanınmaktadır. Engelli bireylerin sahip olduğu araçlarda, sağlık kurumlarından alınan engelli raporuna göre trafik sigortasında indirimler yapılabilmektedir. Engelli vatandaşın vergi muafiyetinden yararlanması için %90, trafik sigortası indiriminden yararlanmak için %40 engelli raporu bulunması gerekmektedir.

Avrasya Tüneli Engelli İndirimi Var Mı?

Engelli vatandaşlar, birçok kurum ve kuruluştan önceliklere ve haklara sahip olmakla beraber aynı zamanda bazı ödemelerden muaf tutulabilir ya da indirim haklarından yararlanabilmektedirler. Ulaştırma bakanı Karaismailoğlu yaptığı açıklamada engellilere büyük öncelikler tanınacağını belirtmiştir ancak Avrasya Tüneli’nin fiyat listesinin bulunduğu resmi sitesinde herhangi bir indirim ya da muafiyetten söz edilmemektedir.

Bein Connect Engelli İndirimi Var Mı?

Sağlık kurumlarından alınan ve belirli oranlarda engel durumları bulunan vatandaşlara birçok firmada da indirimler sağlanmaktadır. Digitürk de bu firmalardan bir tanesidir. Digitürk; engelli vatandaşlara, şehit eşleri, gazilere ve vazife malulleri ile eşlerinde %35 indirim imkanı sunmaktadır.

Beyaz Eşyada Engelli İndirimi Var Mı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yaptığı açıklamada engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini ve elektronik ev eşyalarına erişebilirliklerinin de kolaylaştıracaklarını söylemiştir. Engellilere birçok vergide indirim ve muafiyet sağlanabilmektedir. Ancak beyaz eşyada bir indirim kampanyası ya da hakkı şu anda bulunmamaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir