Doğalgaz Aboneliği Nasıl Kapatılır?

Doğalgaz Aboneliği Nasıl Kapatılır?
17.12.2022 02:09
Bu yazımızda doğalgaz aboneliği, şartları ve detaylarını konuşacağız. Peki doğalgaz aboneliği nasıl kapatılır, başka şehirden kapatma nasıl yapılır, açtırmak için gerekli belgeler nelerdir? Doğalgaz aboneliği üzerine almama cezası var mı, cumartesi yapılır mı, başka adrese taşıma nasıl yapılır? Merak edilen detaylar yazımızda.

Genellikle abonenin taşınmasından kaynaklı olarak bazen de gazı kullanmaya ara verecek olmasından dolayı doğalgaz kapama işlemi yapılır. Bunun için öncelikle sözleşme fesih başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu sözleşmede adı geçen kişi veya yetkili kişi tarafından işlemler yapılabilir. İGDAŞ resmi web sayfasından şubelere gitmeye gerek kalmadan sözleşmenizi feshedebilirsiniz.

Ayrıca e-devlet, OİM, 153 çağrı merkezinden de sözleşme fesih işlemlerinizi güvenle yapabilirsiniz. Ayrıca sözleşme sırasında ödemiş olduğunuz “doğalgaz abonelik” sözleşme ücretinizi de talep edebilirsiniz. PTT ya da belirtmiş olduğunuz İBAN numaranıza ücretiniz yatırılır ve şubeye gitmenize gerek kalmaz.

Doğalgaz Aboneliği Açtırmak İçin Gerekli Belgeler?

Yeni bir eve taşınma süreci oldukça yıpratıcı bir süreç olabilmektedir. Eşyaların yerleşmesi, evin temizlenmesi, tesisatın kurulması ve en önemlisi su, elektrik ve doğalgazın açılma sürecidir. Bu bazen gerektiğinden uzun ve çileli bir duruma dönüşebilmektedir.

Neyse ki artık neredeyse bütün işlemleri online kanallar üzerinden zahmetsiz bir şekilde yapabilmek mümkün. Belgeler içinse öyle uzun bir liste vermeyeceğiz merak etmeyin. Öncelikle doğalgaz aboneliğini almak istediğiniz konut veya işyerine göre şartlar ve evraklar farklılık gösterecektir. Konut için doğalgaz aboneliği açtırmak istiyorsanız,

Kimlik( nüfus cüzdanı)

Kira-tapu kontratı fotokopisi

Tesisat numarası

Doğalgaz aboneliğine e-devlet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz gerçekleştikten sonra, bağlı bulunduğunuz bölgeye göre 2-4 iş günü içerisinde doğalgazınız açılacaktır.

Doğalgaz Aboneliği Başka Adrese Taşıma Nasıl Yapılır?

Yeni taşınacağınız adrese doğalgaz aboneliğinizi de taşımanız gerekecektir. Bunun için birkaç farklı yok bulunmaktadır. Öncelikle 187’yi arayarak doğalgaz dağıtım şirketiyle iletişime geçebilirsiniz. Doğalgaz dağıtım şirketlerinin resmi web sayfalarından da nakil işlemleri için destek alabilir, online işlemlerden talebinizi iletebilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden doğalgaz seçeneği üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Doğalgaz Aboneliği Başka Şehirden Kapatma Nasıl Yapılır?

Doğalgaz aboneliğinin kapatılabilmesi için öncelikle doğalgaz sözleşmesinin iptal edilmesi gerekmektedir. Bu şubeye gitmeye gerek kalmadan online işlemlerden yapabileceğiniz oldukça basit ve kolay bir yöntemdir. Dağıtıcınızın resmi web sayfası üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca e-devlet, OİM, dağıtıcınızın mobil uygulaması, Alo 153 çağrı merkezi kanallarından da iptal talebinizi iletebilirsiniz.

Doğalgaz Aboneliği Cumartesi Yapılır Mı?

Doğalgaz kullanan vatandaşlar, tüm işlemleri artık online kanallar üzerinden yapıyor olsa bile bazen klasik bir yöntem olarak şubeye gitme ihtiyacı hissedebiliyor. Ve kurumların çalışma saati ve günlerini araştırmaya başlıyorlar. Doğalgaz dağıtım şirketleri çalışma saatleri hafta içi 08.30-18.00 hafta sonu vezne ve hizmet binası kapalıdır. Abonelik işlemlerini online kanallardan üzerinden 7/24 gerçekleştirebilirsiniz.

Doğalgaz Aboneliği Üzerine Almama Cezası Var Mı?

Enerji Piyasaları Denetleme Kurumu tarafından verilen bilgiye göre doğalgaz aboneliğini üzerine almayan kişiye cezai yaptırım uygulanacaktır. Usulsüz ve kaçak şekilde kullanılan doğalgazın cezası ise yasalarca belirlenmiştir. Böyle bir uygunsuz kullanım gerçekleşirse kişiye kanunlar dahilinde 90 TL para cezası uygulanmaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir