Avrupa'da Vergi Sistemi Nasıl?

Avrupa'da Vergi Sistemi Nasıl?
13.10.2022 18:29
Avrupa vergi sistemleri, ülkeden ülkeye farklılık gösteren sistemlerdir. Avrupa’da vergi sistemi nasıldır, vergi kaçırma cezası ne kadar, en az vergi alan ülkeler hangileridir? Avrupa’da futbolcu vergileri nasıl, en çok vergi alan ülkeler hangileridir? Avrupa’da kilise vergisi ne kadar, Almanya’da köpek vergisi ne kadar, Avrupa’da ÖTV var mı? Sorularının en güncel cevapları sizler için araştırıldı…

Bir süpermarkete, kafeye veya benzin istasyonuna gittiğimizde ya da maaş aldığımızda, vergi ödememiz gerekmektedir. Vergilendirme, bir devletin birincil gelir kaynağıdır ve hükümetin görevlerini yerine getirmesini sağlayan sistemdir. Avrupa devletleri, anaokullarına ve okullara, üniversitelere ve hastanelere, yolların yapımına, öğretmenlerin maaşlarına, polis memurlarına, itfaiyecilere, politikacılara ve daha fazlasına fon sağlamak zorundadır ve vergi geliri olmadan, devlet bu sorumlulukları yerine getiremeyecektir.

Ancak vergilendirmenin tek nedeni bu kadarla sınırlı değildir. Aslında, vergilendirmenin başka iki gerekçesi daha bulunmaktadır. Devlet, sigara gibi zararlı şeylerin vergilendirilmesi yoluyla insanları bu tür alışkanlıkları bıraktırmak ister. Sigaralar, tütün vergisi nedeniyle pahalıdır ve bu yüzden birçok insan sigara içmeyecektir. Ayrıca, sosyal adalet vergilendirme yoluyla teşvik edilmektedir; daha fazla kazananlar daha az geliri olan insanlardan daha fazla vergi ödemek zorunda bırakılmıştır. Avrupa vergilendirme sistemi bu şekilde çalışır. Adil ve hatalarda oldukça katı bir sistemdir.

Avrupa'da Vergi Kaçırma Cezası Ne Kadar?

Avrupa'da yasalar, kasten vergi kaçakçılığı yapıldığının tespit edilmesi durumunda, davalı vergi mükellefine para cezası ya da beş yıla kadar hapis cezası verilmesine neden olmaktadır. Ağır suç teşkil eden vakalarda ise hapis cezası altı aydan on yıla kadar değişiklik göstermektedir.

Avrupa son yıllarda vergi kaçakçılığına karşı ek önlemler de almıştır. Özellikle eyalet hükümetleri, ülkeden vergi kaçıranlara ilişkin bilgilere sahip anonim kişilere milyonlarca euro ödeyerek, söz konusu vergi mükelleflerine dair verileri satın alma işlemleri yapmaktadır. Mali dairelerin bu tür adımları kamuoyuna da duyurularak, vergi kaçıranların kendini ihbar etmesi, sabıkasına işlemeden vergi cezasını ödemesi için kendi kendilerini ihbar etmeleri sağlanmaktadır.

Avrupa'da En Az Vergi Alan Ülkeler Hangileridir?

Düşük vergili ve vergisiz ülkeler temel işlevleri olarak aynı görülebilir. Ancak her iki kategorideki ülkeler de ayrı vergi sistemleri kullanmaktadır. Vergisi olmayan ülkeler, herhangi bir gelir vergisi ödemediğiniz basit bir sisteme sahiplerdir. Düşük vergili ülkeler ise sadece yerel gelir kaynaklarını vergiye yatıran bölgesel sistemler kullanırlar. Macaristan %9, İrlanda %12,5 ve Litvanya %15 vergi oranlarıyla en düşük vergi oranlarına sahip Avrupa devletleridir.

Avrupa'da Futbolcu Vergileri Nasıl?

Yıllık gelir vergisi beyannamesi verme zorunluluğu olan futbolcular; takvim yılı bazında elde ettikleri brüt ücretleri üzerinden, kulüpleri tarafından sözleşme sırasında anında kesilerek vergi dairesine ödenen % 20 stopaj tutarını ve kalan tutarları vergi dairesine ödemek zorundadırlar. Bu vergi oranları ortalama olarak % 40-45 civarında olmaktadır.

Avrupa'da En Çok Vergi Alan Ülkeler Hangileridir?

Avrupa ülkelerinde vergilendirme sistemleri ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bu sıralamalara göre en çok vergi alan Avrupa ülkeleri; Danimarka %55,9, Fransa %55,4 ve Avusturya %55, 2021 yılı itibarıyla Avrupa kıtasındaki ülkeleri arasında en yüksek gelir vergisi oranlarıdır.

Avrupa'da Kilise Vergisi Ne Kadar?

Yıllık gelir üzerinden hesaplanan inanç vergisi, özellikle Avrupa'da oldukça yaygındır. ‘Kilise vergisi’ olarak da adlandırılan vergi, ülkelerdeki dini kurumları finanse etmek için kullanılan vergidir.

Almanya, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, İsveç, İtalya, İzlanda ve İsviçre'nin bazı kısımlarında halktan zorunlu kilise vergisi alınmaktadır. İspanya ve Portekiz gibi ülkelerde ise isteğe bağlı kilise vergisi uygulaması bulunur.

Vergi uygulamasının şartları ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de inanç vergisinin bulunduğu çoğu ülkede resmi bir dini kuruma mensup olduğundan, beyan edenlerin vergiyi ödemesi zorunlu olarak tutulmaktadır.

Almanya'da Köpek Vergisi Ne Kadar?

Almanya'da yaklaşık 10 milyon evcil köpek bulunduğu tahmin edilmektedir. Almanya'da evcil köpek besleyenler 72 ila 186 avro arasında köpek vergisi ödemek zorundadır. Eğer köpek ‘tehlikeli’ köpek türü arasında yer alıyorsa bu vergi daha da yüksek olabilmektedir. Birçok eyalette belirli yerlerde ve sokaklarda köpeğe tasma takma zorunluluğu da bulunmaktadır.

Avrupa'da ÖTV Var Mı?

Avrupa’da da tıpkı Türkiye’deki gibi sigara, tütün, alkollü içkiler, benzin ve mazot gibi ürünler ÖTV kapsamı içerisinde yer alır. Fakat Avrupa’da vergilerin toplanma biçimi farklı amaçlar içindir.  

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir