Doğalgaz Aboneliği E-Devletten Nasıl Yapılır?

Doğalgaz Aboneliği E-Devletten Nasıl Yapılır?
17.12.2022 02:06
Yeni bir eve taşınırken ya da evden çıkarken yapılan işlemlerden genellikle en uğraştırıcı olanı doğalgaz abonelikleridir. Doğalgaz aboneliği e-devletten nasıl yapılır, yapılıyor mu, iptal edilir mi? Doğalgaz aboneliği güvence bedeli geri alma nasıl yapılır, hemen açılır mı? Doğalgaz aboneliği için ikametgah gerekli mi? Doğalgaz aboneliği ile ilgili merak edilen tüm sorulara sizler için yanıt verdik.

Birçok abonelik işlemleri artık e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilerek insanların zaman kaybının önüne geçilmiştir. Doğalgaz aboneliğinizi e-Devlet üzerinden yapmak için öncelikle T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yaparak ana sayfaya ulaşmanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra bulunduğunuz bölgede yer alan doğalgaz şirketinin ismini arama kısmına yazarak Abone Sözleşmesi Başvurusuna tıklamanız gerekmektedir. Şartnameyi okuyup kabul ettikten sonra sırasıyla,

·        Tüketim Noktası Sorgulama

·        Başvuru Formu

·        Başvuru Onayı

·        İşlem Sonucu aşamalarını eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra doğalgaz aboneliğinizi internet üzerinden gerçekleştirmiş olacaksınız.

Doğalgaz Aboneliği E-Devletten Yapılıyor Mu?

Eski zamanlarda bir eve taşınırken yapılan en uğraştırıcı işlem elektrik, su ya da doğalgaz gibi aboneliklerin açılmasıydı. Bu işlemler için çok uzun sıralar beklenip farklı kurum ve kuruluşlara ödeme yapmak gerekiyordu. Ancak birçok işlem artık e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Doğalgaz aboneliği işlemleri de artık e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Eğer e-Devlet sistemi üzerinden nasıl doğalgaz aboneliği başlatabileceğinizi merak ediyorsanız bir önceki sayfaya gidip sitemizden aşamalı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Doğalgaz Aboneliği E-Devletten İptal Edilir Mi?

Günümüzde neredeyse birçok işlemi e-Devlet üzerinden başlatabilir ya da iptal edebilirsiniz. Bu sistem üzerinden kendiniz ve aileniz için birçok şey sorgulanabilmekte ve kontrol edilebilmektedir. Doğalgaz aboneliği gibi, simkart, elektrik, uydu televizyon, su ya da internet gibi birçok aboneliği de e-Devlet sistemi üzerinden iptal edebilirsiniz. Vatandaşların şubelere gitmesine gerek kalmadan e-Devlet sistemine giderek abonelik iptal işlemlerini yapabilirsiniz.

Doğalgaz Aboneliği Güvence Bedeli Geri Alma Nasıl Yapılır?

Doğalgaz aboneliği başlatılırken, şahsınız tarafından bir güvence bedeli alınmaktadır. Bu bedeli abonelik bittiği zaman geri alabilme hakkınız bulunmaktadır. Bu güvence bedelinin iadesi için yapmanız gerekenler; İGDAŞ Hizmet binalarına gidip veznelerden ya da PTT Şubelerinden T.C. kimlik beyanı ve fotokopisi ile alınabileceği gibi vadesiz TL banka hesabınıza IBAN no ile havale edilebilmektedir.

Doğalgaz Aboneliği Hemen Açılır Mı?

Yeni bir eve taşınırken yeni bir abonelik açmalı ya da eski aboneliği üzerinize almanız gerekmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra, bölgeye bağlı kurumun yetkilileri 2 ila 4 iş günü arasında gelip doğalgazını kullanıma açmaktadır. Eğer tesisatınızda bir sıkıntı bulunmuyorsa kullanıma hemen başlayabilirsiniz.

Doğalgaz Aboneliği İçin İkametgah Gerekli Mi?

Birçok aboneliği yeni açtırırken ya da üzerinize alırken istenen belgeler ve karşılanması gereken özellikler bulunmaktadır. Bu gereklilikler doğalgaz aboneliği için de gereklidir. Doğalgaz aboneliğini üzerinize alırken gerekli belgeler şunlardır;

·        Nüfus cüzdanı

·        Mülkiyet belirten belge (kira kontratı, tapu kaydı vb.)

·        Daireye ait olan tesisat ya da dairenin abone numarası

·        Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir