Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı?

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı?
17.10.2022 22:46
Ramazan ayı geldiğinde Müslümanlar oruç tutarlar ve oruç tutarken belirli kurallar vardır. Bazı eylemleri yapmak orucu bozabilmektedir. Diş fırçalamak, kan vermek, kusmak, aşı olmak, göz damlası damlatmak ve öpüşmek orucu bozar mı? Tüm merak edilen cevaplar sizlerle...

Ramazan ayı boyunca, oruçluyken her zamanki gibi dişler günde en az iki kere fırçalanması gerekmektedir. Gargara kullananlar kullanmaya devam edebilirler ve diş ipi kullanımına da özen göstermeleri gerekir.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan resmî açıklamada da belirtiği gibi diş fırçalamakla oruç bozmamaktadır. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulmaktadır ve kazası yapılması gerekmektedir.

Kan Vermek Orucu Bozar Mı?

Sağlık durumundan dolayı zorunlu hallerde kan vermenin orucu etkilememektedir ve eğer ramazan ayı içerisinde kan vermek zorunda kalırsanız, hiç tereddüt etmeden kan verip sağlık kontrollerinizi yaptırmanızda sakınca yoktur.

Kusmak Orucu Bozar Mı?

Kusma, karnın etrafında bulunan kasların tersine kuvvetli kasılmasından dolayı midenin boşalması durumuna denir ve nedeni genellikle viral gastroenterit de denilen sindirim sistemi iltihaplanmasıdır. Sahurdan sonra, oruçlu iken kusmak orucu bozmamaktadır. Tabii kişi istem dışı kusuyorsa bu durum geçerli olacaktır. Ancak kişi bilerek ve isteyerek kusuyor ise ve kusmuk miktar ağız dolusu ise oruç bozulur.

Aşı Orucu Bozar Mı?

Aşı, hastalıklara karşı bağışıklık sağlama amacı ile insan veya hayvan vücuduna verilen, zayıflatılmış hastalık virüsü, hastalık etkeninin parçaları veya salgıları ile oluşturulan çözeltiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Mikroplar veya virüslerce oluşturulan hastalıklara karşı vücut, bağışıklık sistemi ile yanıt vermektedir.

Koronavirüs aşısı dahil olmak üzere hiçbir aşının içerisinde besleyici vitamin ve gıda içerikli bir madde bulunmadığı açıklanmıştır ve böyle şeyin vücuda zerk edilmesi orucu bozmayacaktır. Fakat ihtiyatlı hareket etmek açısında iftar ve imsak arasında olunması daha doğru olacaktır. Ancak gün içinde de aşı olmak isteyenler varsa olmalarında herhangi bir sakınca yoktur.

Göz Damlası Orucu Bozar Mı?

Göz damlası, genellikle tek bir damla veya birkaç damla gibi küçük miktarlarda doğrudan gözün yüzeyine uygulanan damlalar olarak bilinmektedir ve göz damlaları genellikle gözün tuzluluğuna uygun tuzlu su içermektedir. Konunun uzmanlarından alınan bilgilere göre, göze damlatılan ilaç, miktar olarak çok olup bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmaktadır. Göz damlası da bu sebeple orucu bozmamaktadır. Göz damlasını da oruçlu olduğunuz zamanlarda kullanabilirsiniz.

Öpüşmek Orucu Bozar Mı?

Ramazan ayında oruç tutarken orucu bozacak durumlar karşısında kişiler dikkatli olunması gerekmektedir. Oruçlu olan bir kimse karşı cinsin tükürüğünü, ağız suyunu yutması durumu söz konusu olduğunda, öpüşmek orucu bozmaktadır. Eğer kişi oruçlu iken bilerek ve isteyerek bir kişi ile öpüşür ise orucu bozulmaktadır ve bunun sonucunda kefaret orucu tutulması gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir