Çalışırken Oruç Tutmamak Günah Mı?

Çalışırken Oruç Tutmamak Günah Mı?
22.11.2022 22:50
Dinen günah olan ve hayatımızda yeri olan konular hakkında araştırma gerçekleştirdik. Çalışırken oruç tutmamak, çakra açmak, doğum günü kutlamak, doğal taşlar, domuz demek günah mı? Dudak dolgusu, erkeklerin saç boyatması, evlenmemek günah mı?

On bir ayın sultanı olarak adlandırılan ramazan ayında tam 30 gün oruç tutulur. Müslümanlara ramazan ayında oruç tutmak farz olarak bilinir. Oruç tutan kişinin herhangi bir sağlık ve fiziksel sorunu yoksa çalışırken de Allah için oruç tutmalarında sakınca olmaz. Eğer sağlık sorununuz yok ise oruç tutmamak gibi bir durum da varsa bu günah sayılır.

Çakra Açmak Günah Mı?

Çakra açmak, daha çok Asya dinlerinin öğretilerinden biridir. Son yıllarda spritüel yaşam alanı altında bu tarz işlemler yapılır. İnsanın 7 ayrı çakrası vardır. Bu çakralardan birinin enerjisi kötü olduğunda ruhen insanın hayatla bağlantısı kopmaya başlamaktadır. Bu yüzden dini açıdan da enerji gibi durumların olduğu ve kuranda da bu durumlar nazar olarak geçer. Dini açıdan günah değildir. Bilimsel olarak düşünüldüğünde elle tutulur bir durum olmadığı için kabul edilmez.

Doğum Günü Kutlamak Günah Mı?

Günah olarak sayılmaz. Fakat başkaları gibi gösterişli şekilde de yapılmaması gereken durumlardan olabilir. Yani ailesi içinde küçük bir pasta ile kutlama yapılabilir. Bunun günah olmayacağı birçok dini alimler tarafından da onaylanmıştır.

Doğal Taşlar Günah Mı?

Doğal taşların kötü enerjiyi ve nazarı engellediği bir yönü vardır. Dinen günah olarak sayılmaz. Fakat fal ve büyü gibi tarz olaylarda kullanırsa günah sayılır. Çünkü kuranda da taşların da enerjisi var olduğunu söyleyen bir ayet geçer. Taşlarla geçmişten bugüne gelene kadar birçok hikayeler vardır. Taşların bizim dinimizde yeri ve önemi büyüktür. Günah olması ihtimaller arasında sayılmaz.

Domuz Demek Günah Mı?

Domuz eti yemek İslam dininde günahtır. Hatta ayette de geçer. Onu kim yiyorsa Müslüman olarak sayılmaz, diye özetli şekilde günah olduğu söylenir. Kişilerin kötü sözler söylemesi ve bir kişinin kalbini kırmak da günah sayılır. O yüzden domuzun etini yememek lafını da etmemek gerekir.

Dudak Dolgusu Günah Mı?

Dudak dolgusu dini açıdan günah sayılır. Çünkü Allah’ın yarattığı canlıyı isteyerek zevk uğruna değiştiriyorsun. Bu yüzden İslam dinine inanıp da dudak dolgusu yapan kişiler günah işlediğini bilmeleri gerekir.

Erkeklerin Saç Boyatması Günah Mı?

Saç boyatmak genelde kadınların yaptığı bir durumdur. Bunu erkekler yaptığında kadın gibi işler yaptığı için dini bakımdan günah sayılır. Bir takım dini araştıran uzmanlar bu durum normal olmayıp dinen de kabul görmeyeceğini söylerler.

Evlenmemek Günah Mı?

Kültürümüzde Yalnızlık Allah’a Mahsustur, diye bir laf vardır. Dinen ve kuranda geçen ayetlerde yaradanın herkesi çift yarattığına dair birçok sureler vardır. Eğer kişilerin hastalık ya da evlenmelerine engel bir durum yoksa evlenmeleri gerekir. Allah’ın emri olduğu için evlenmemek günah sayılır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir