Deviasyon Belirtileri Nelerdir?

Deviasyon Belirtileri Nelerdir?
28.01.2022 09:00
Deviasyonun birçok belirtisi mevcuttur. Burun tünellerinde tıkanıklık deviasyonun belli başlı belirtilerindendir. Deviasyon durumuna çok dikkat etmek gerekmektedir. Deviasyon baş ağrısı yapar mı, çarpıntı yapar mı, horlama yapar mı, deviasyon nasıl anlaşılır, deviasyon sonrası burun düşmesi konularını sizler için araştırdık.

Deviasyon, en bilinen ismi ile burun orta duvarının orta hattan kayması sonucunda yapmış olduğu burun tıkanıklığı durumu olarak bilinmektedir. Burun kemiği ismi ile de bilinmektedir. Burun, Ortadan ikiye bölünmüş bir tünel gibi düşünülebilmektedir. Birçok deviasyon belirtileri bulunmaktadır. Burun tünelinde tıkanıklık, akıntı, tıkalı hal, çoğu zaman tek kanallı tıkanıklık, sıklık ile görülen burun kanaması, sık yaşanan Sinüzit rahatsızlığı, yüzde ağrı, Baş ağrısı, geniz akıntısı, bebek ve küçük çocuklarda sesli solunum görülmesi durumları deviasyon belirtileri arasında görülmektedir. Deviasyon belirtilerini gözle görülür bir biçimde görmemiz oldukça mümkündür. Birçok özel hastanede ve devlet hastanesinde deviasyon ameliyatları da yapılmaktadır. Deviasyon ameliyatları kişinin kendi rızasına kalmış olmakla birlikte oldukça riskli bir ameliyat olarak da sık sık karşımıza çıkmaktadır. 

Deviasyon Baş Ağrısı Yapar Mı?

Birçok insanda deviasyon baş ağrısına doğrudan neden olmasa da üst solunum yolu enfeksiyonlarında fiziksel olarak sinir deliklerini tıkayıp daha kolay sinüs enfeksiyonunda yol açabileceği gibi aynı zamanda da çok sık bir burun tıkanıklığına neden olan bir durum olarak bilinmektedir. Bu yüzden deviasyon kişi için çok zor bir durumdur. Çoğu insan için çok can sıkıcı bir durum olarak bilinmektedir.

Deviasyon Çarpıntı Yapar Mı?

Kişinin gün içinde uykusu gelebilir, çalışma performanslarında düşüklük meydana gelebilmektedir. Zihinsel fonksiyonların da işlev azalması, odaklanma zorlukları, dikkat dağınıklığı hissedilebilmektedir. Yol yürümekle, merdiven çıkmakla çabuk yorgunluk bu kişilerde tez görülebilen bir durum olarak bilinmektedir. Hava açlığı ve çarpıntı hissederler. Deviasyon kişi için dolaylı olarak çarpıntı oluşturabilir.

Deviasyon Horlama Yapar Mı?

Deviasyon birçok burun rahatsızlıklarını beraberinde getiren bir durumdur. Deviasyon günümüzde bazı insanlarda görülen bir durumdur. Deviasyon horlamayı da beraberinde getiren bir rahatsızlıktır. Uzmanlar deviasyonun çok büyük bir şekilde horlama yaptığını söylemektedir. 

Deviasyon Nasıl Anlaşılır?

Deviasyonun en büyük belirtisi burundan nefes alma güçlüğü olarak bilinmektedir. Bu durum ile karşı karşıya kalan bir kişi için deviasyon olduğu direkt olarak anlaşılabilmektedir. Tek burun veya 2 burnundan nefes alma güçlüğü hissedilmesine yol açabilen bir durumdur. Hafif septum deviasyonu bulunan bazı kişilerde belirtiler ancak soğuk algınlıkları sırasında ortaya çıkmaktadır. 

Deviasyon Sonrası Burun Düşmesi Neden Olur?

Deviasyon ameliyatı sonrasında burnun ucunda düşme ortaya çıkan bir durumdur. Onun için bu deviasyon ameliyatını girmeden önce birçok kez düşünmek gerekmektedir. Bu durum ameliyat sırasında gerçekleşen bir durumdur. Bazı sebeplere yönelik ortaya çıkan bu burun düşmesi çok kötü durum olmasının yanı sıra kişiyi de üzebilmektedir. Bunun için ameliyata girmeden önce birçok kez düşünülmeli iyi karar verilmeli daha sonrasında ise uzman bir doktorlar tarafından ameliyat olunmalıdır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir