Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş Ağrısı Neden Olur?
19.11.2021 14:33
Baş Ağrısı Neden Olur? Baş ağrısı tedavisi, baş ağrısı korona belirtisi mi? Baş ağrısı doğal yollarla nasıl geçer, konularını sizler için derledik.

 Pek çok insanın sıklıkla yaşadığı sorunlardan biri olan baş ağrısı genel olarak tüm insanların ortak problemlerinden biridir. Baş ağrısı problemi yaşayan insanlar günlük hayatta aksayan aktiviteler sebebiyle bu şikayetten kurtulmak için çeşitli çözüm yollarına başvurmaktadırlar. Baş ağrısı sorunu kişiden kişiye farklı şiddette nüksetmesinden dolayı yaşam kalitesini de bu oranda etkilemektedir. Baş ağrısı sorunu genellikle kafanın belli bir bölümünde sıkıştırıcı, zonklayıcı bir etki göstererek oldukça rahatsızlık veren bir durum olarak nitelendirilebilir.  Yavaş yavaş veya birden ansızın gelerek kişiden kişiye birkaç saat veya birkaç gün kadar devam edebilmektedir. Baş ağrısının nedenleri vücut içinde farklı farklı sebepleri dayanabildiği gibi baş ağrısının tipine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin genetik olarak bu soruna yaptığın kişiler çevresel faktörlerle birlikte beyinde yarattığı aktivasyonun sebebiyle baş ağrısı problemleri yaşayabilirler. Bir diğer baş ağrısı sebebi ise vücutta oluşan problemlerin sürekli bir baş ağrısı yapması nedeniyle gerçekleşebildiğinden dolayı psikolojik nedenler hastanın sürekli olarak ağrı kesici kullanmış olması, beyin toplar damarlarında pıhtı, menenjit gibi hastalıklarda baş ağrısına sebep olabilmektedir.

Baş Ağrısı Tedavisi

Baş ağrısı probleminin sebebi eğer başka bir sağlık probleminin getirdiği sürekli bir baş ağrısına sebep oluyorsa bunun çözümü sadece uzman hekim tarafından tedavi edilebilir. Bunun dışında sürekli olmayan baş ağrıları yani Primer baş ağrılarında eğer migren gibi şikayetleriniz varsa nöroloji uzmanları ile birlikte muayene ederek de tedavi olabilirsiniz. Baş ağrısı tedavisi için genelde piyasada çok fazla kullanabileceğiniz ağrı kesiciler bulunmaktadır. Bu yüzden bu tetikleyici faktörleri azaltarak sinir sistemindeki hassasiyeti ve damar çevresindeki olayları baskılayarak baş ağrısı şikayetini azaltmaktadır. Bu ağrı kesiciler her ne kadar ağrıyı geçirse de sürekli olarak kullanıldığında böbrek ve diğer organları geri dönüşümü olumsuz olabilmektedir. Bu yüzden sürekli bir ağrı kesici kullanmak tavsiye edilen bir çözüm olmayacaktır. Eğer sürekli bir baş ağrısı sıkıntınız varsa bunun için nöroloji uzmanlarını gözükebilir ve baş ağrısını tetikleyecek sorunlara daha iyi çözümleyebilirsiniz.

Baş Ağrısı Korona Belirtisi mi?

Son yıllarda gündemden düşmeyen koronavirüs problemi sürekli olarak vaka sayısını arttırırken insanlarda farklı belirtiler göstererek farklı miktarlarda etkiler bırakabilmektedir. Bazı insanlar bu etkilerden fazlasıyla etkilendiğinden dolayı vücudun çok ciddi bir problemi haline gelebildiğinden dolayı covid-19 riski taşıdığımızı düşünüyorsanız acilen test yaptırmalı ve kendinize karantina altına almalısınız. Covid-19 semptomu olan etkenler ateş, öksürük, yorgunluk, tat ve koku kaybı gibi problemlerin yanı sıra baş ağrısı problemi de covid-19 semptomudur. Eğer baş ağrısının yanı sıra diğer covid-19 semptomlarını da gösteriyorsunuz koronavirüs taşıdınızdan emin olmak için test yaptırabilirsiniz.

Baş Ağrısı Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Yaygın şekilde görülen baş ağrısı problemleri vücuttaki çeşitli sorunlardan meydana gelebildiği için eğer ciddi bir problem yoksa doğal yöntemlerle bu sıkıntınızı giderebilirsiniz. Bunun için başvurabileceğiniz tedavi yöntemleri ilaçlar ve doğal yöntemler bulunmaktadır. Fakat ilaçlar çok fazla kullanıldığı sürece vücutta etki bırakabildiğinden dolayı ağrı kesicilerden ziyade öncelikle doğal yöntemlerle başvurmanız en doğrusu olacaktır. Baş ağrısını geçirmek için yapabileceğiniz doğal çözümler ise:

·        Gün içerisinde vücudumuzun ihtiyacı kadar su tüketmek

·        Uyku düzeninizi aksatmamak

·        Aromatik yağların rahatlatıcı etkisinden faydalanılarak baş ağrısını azaltmak

·        Günde en az 1 bardak bitki çayı içmek

·        Soğuk veya sıcak su torbaları uygulayarak ağrının etkilerini azaltmak

·        Başın ağrıdığı bölgeye masaj uygulamak

·        Nefes egzersizleri yapmak

·        Ilık bir duş almak

·        Yemek seçimlerinize dikkat ederek baş ağrısını tetikleyecek besinlerden uzak durmak. Bu yüzden şekerli gıdalar ve yoğun insülin salgısını sebep olacak yiyeceklerden de bir miktar uzak durmak.

Gibi oldukça basit çözümlerle baş ağrısını bir müddet giderebilmeniz mümkündür.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir