Trombosit Düşüklüğü Olanlar Engelli Raporu Alabilir Mi?

Trombosit Düşüklüğü Olanlar Engelli Raporu Alabilir Mi?
28.09.2022 15:11
Birçok hasta yaşadığı zor ve sıkıntılı durumlar nedeniyle engelli raporu alıp alamayacağını merak etmektedir. Trombosit düşüklüğü olanlar, emekliler engelli raporu alabilir mi? Epilepsi, fibromiyalji, FMF hastası engelli raporu alabilir mi? Beyin kanaması geçiren, tek gözü görmeyen engelli raporu alabilir mi? Kanser tedavisi görenler ve hipertansiyon engelli raporu alabilir mi? İşte sıklıkla sorulan soruları sizler için derledik.

Trombosit düşüklüğü vücutta bulunan kan pulcuklarının sayısının belli miktarın altına düşmesi halinde meydana gelmektedir. Eğer kan pulcukları 150-450 hücre/ml arasında değilse trombosit düşüklüğü var demektir. Engelli raporu sadece bazı kronik ve kalıcı hastalıklarda alınmaktadır. Bunlar; hepatit, astım, diyabet, felç, kanser, kalp hastalıkları ve kronik böbrek hastalığıdır. Böylece trombosit düşüklüğü nedeniyle engelli raporu alınmaz.

Emekliler Engelli Raporu Alabilir Mi?

Emekli olan kişiler engelli raporu alınmasına neden olan hastalıklara sahipseler engelli raporu alabilirler. Eğer kişi emekli olmadan engelli raporu alırsa yaşına bakılmadan emekli olabilmektedir.

Epilepsi Engelli Raporu Alabilir Mi?

Epilepsi kişinin şiddetli nöbetler geçirmesine neden olan beyin hastalıklarından biridir. Beyin hastalığı olması nedeniyle sinir sistemini etkiler ve birden çok olumsuz sonuç doğurmaktadır. Epilepsi nedeniyle engelli raporu almak için devlet hastanelerine ya da tam teşekküllü üniversite hastanelerinin sağlık kurullarına başvurarak engelli raporu alınabilir.

Fibromiyalji Engelli Raporu Alabilir Mi?

Fibromiyalji hastalığı kas ve kemik ağrılarına, uyku düzeninde problemlere ve bilişsel hastalıklara neden olan kronik bir hastalıktır. Ancak fibromiyalji kişinin çalışmasını ve aktivitelerini engellemediği için engelli raporu verilmemektedir.

FMF Hastası Engelli Raporu Alabilir Mi?

FMF, ailevi ateş hastalığı olarak bilinmektedir. Şiddetli karın ve göğüs ağrısına, ateşe, sızlayan ve şişmiş eklemlere neden olmaktadır. Bu nedenle FMF hasatlığı için %20’ye kadar engelli raporu verilmektedir.

Beyin Kanaması Geçiren Engelli Raporu Alabilir Mi?

Beyin kanaması geçiren kişilerde birden çok farklı sonuç ortaya çıkmaktadır. Kısmi felç, konuşma bozukluğu gibi durumlar olabilir. Bu nedenle genellikle %20 oranında engelli raporu veriliyor gibi bir ortalama verilse de durumunuza göre %5 veya %40 oranında engelli raporu alabilirsiniz.

Tek Gözü Görmeyen Engelli Raporu Alabilir Mi?

Tek gözü görmeyen kişilere 2022 yılında yapılan değişiklik ile %40 oranında engelli raporu verilmektedir.

Kanser Tedavisi Görenler Engelli Raporu Alabilir Mi?

Engelli raporu hastalığın kalıcı ve kronik özellik göstermesine bağlı olarak verilmektedir. Kanser tedavisinde hastalığın hangi evrede olduğuna, kanserin şiddetine ve ilerlemesine bakılarak engelli raporu verilmektedir.

Hipertansiyon Engelli Raporu Alabilir Mi?

Hipertansiyon hastalığı nedeniyle engelli raporu almak için devlet hastanelerine ya da üniversite hastanelerinin sağlık kurullarına başvurmanız gerekir. Sağlık kurulunun vereceği sonuç doğrultusunda engelli raporu alabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir