Dana Döş Eti Nedir?

Dana Döş Eti Nedir?
19.08.2021 15:30
Dana döş, dananın göğüs bölgesinden elde edilen eti tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Dana döş nedir, besin değeri nedir, hangi yemeklerde kullanılır, dana döş kıyma ile ne yapılır, dana döş yumuşak olur mu? Dana döş eti tavada nasıl pişirilir? Dana döş nasıl temizlenir?

Dananın göğüs kısmında bulunan kemik bölgesine yakın olan et parçalarına dana döş denilmektedir. Döş bölgesi dananın en çok tercih edilen bölgesidir. Kemik bölgesine yakın olduğu için etin daha lezzetli olduğu belirtilmektedir. Hemen her tür yemeğin içerisine ilave edilebilen bir et türü olma özelliği taşımaktadır.

Dana döş, dananın göğüs bölgesinden elde edilen eti tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Oldukça kemikli ve yumuşak bir yapıya sahip olan bu bölge son derece lezzetli olarak nitelendirilmektedir. Kemiklere yakın bir bölgede yer aldığı için diğer bölgedeki etlere göre daha lezzetli olarak nitelendirilmektedir.

Dana Döş Besin Değeri Nedir?

Dana döşün besin değeri şu şekilde belirtilmektedir;

·        70 gram Su

·        0 gram Karbonhidrat

·        0 gram Lif

·        0 gram Şeker

·        20. 15 gram Protein

·        9.86 gram Yağ

·        3.705 gram doymuş yağ

·        67 miligram Kolesterol

·        80 miligram Sodyum

·        350 miligram Potasyum

·        13 miligram Kalsiyum

·        12 IU A Vitamini

·        4 IU D Vitamini

·        0.16 miligram E Vitamini

·        1.5 mikrogram K Vitamini

·        0.586 miligram B6 Vitamini

·        1.68 mikrogram B12 Vitamini

·        0.07 mikrogram Thiamin B1

·        0.154 mikrogram Riboflavin B2

·        6.115 mikrogram Niacin B3

·        1.98 miligram Demir

·        3 mikrogram Folat

·        0.647 miligram Pantotenik Asit

·        212 miligram Fosfor

·        22 miligram Magnezyum

·        4.93 miligram Çinko

·        0.069 miligram Bakır

·        21.6 mikrogram Selenyum

·        0.002 miligram Manganez

Dana Döş Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Döş, dananın en lezzetli et kısımlarından biri olarak nitelendirilmektedir. Döş kısmı kemiğe çok yakın olduğu için son derece lezzetlidir. Döş kısmı bu sebeple sıklıkla tercih edilen yemeklerde daha çok kullanılmaktadır. Hamburger, köfte, sucuk, sosis gibi ürünlerde sıkça tercih edilmektedir. Kıyma yapımında kullanılabilmektedir. Yağlı bir şekilde pişirilen kuşbaşı yemeklerinde de sıklıkla döş tercih edilmektedir.

Dana Döş Kıyma İle Ne Yapılır?

Dana döş günümüzde en sık tercih edilen et türlerinden biri olarak nitelendirilmektedir. Dananın kemik bölgesine yakın bir yerde bulunan bir et kısmı olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir ve hemen her türlü yemekte kullanılmaktadır. Günümüzde sıklıkla tercih edilen hamburgerlerde döş kullanılmaktadır. Hamburger gerek çocukların gerekse yetişkinlerin sıkça tercih ettiği bir yiyecek türü olarak nitelendirilmektedir. Oldukça lezzetli olan hamburgerler döş kıymadan yapılmaktadır. Köfteler, sucuklar da döş kıymalarından elde edilmektedir. Tercihe göre dolmalara da konulabilmektedir. Lazanya gibi makarna çeşitlerinde de dana döş kıyması tercih edilmektedir. Ağızda güzel bir tat bırakan döş kıyma koku yapmadığı ve lezzetli olduğu için en çok tercih edilen et çeşitlerinden bir tanesidir.

Dana Döş Yumuşak Olur mu?

Döş eti yapısı gereği yumuşak bir forma sahiptir. Dananın göğüs kısmına yakın bölgede bulunan kemiklerle bitişik olduğu için son derece lezzetli ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu sebeple herhangi bir yumuşatma işlemine ihtiyaç duymamaktadır.

Dana Döş Eti Tavada Nasıl Pişirilir?

Dana döş eti son derece yumuşak bir yapıya sahiptir ayrıca tava gibi araçlarda pişirilmesi pek önerilmemektedir. Yumuşak ve lezzetli yapısı itibari ile daha çok kıyma ve kuşbaşı gibi formlarda kullanılmaktadır. Tavada yanlış bir şekilde pişirme işlemine maruz kalması bu et türünün yanmasına ve yenilememesine neden olabilmektedir. Tava içerisinde uygun yaş miktarı ile dikkatli bir şekilde kısık ateşte pişirilebilmesi mümkündür. Ayrıca hamburger yapımında kullanılacağı takdirde hazırlanan döş kıyma tavaya konularak renk değiştirene kadar kızartılabilmektedir. 

Dana Döş Nasıl Temizlenir?

Dana etinin pişirme işleminden önce yıkanması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Dana etinin üzerinde bulunan bakteriler zaten kızartma ve pişirme işleminde yok olacağı için herhangi bir temizleme işlemine ihtiyaç duymamaktadır. Dana etini pişirmeden önce yıkamak etin üzerindeki bakterilerin azalmasına değil artmasına sebep olmaktadır bu sebeple bu et türünü yıkamadan pişirmek daha doğru olarak kabul edilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir