Çorba Yaparken Tencerenin Kapağı Kapatılır Mı?

Çorba Yaparken Tencerenin Kapağı Kapatılır Mı?
30.11.2022 21:04
Midemizin daha hafif olması için çorbalar başlangıç yemeği olarak tercih edilir. Çorba yaparken tencerenin kapağı kapatılır mı, arpa şehriye yıkanır mı? Çorba yaparken yoğurt kesilirse ne yapılır, unun topaklanmaması için ne yapılır, yoğurdun kesilmemesi için ne yapılır? Çorba aslında kolay gibi görünen zor yemeklerdendir. Tüm bu zorluk çekile noktaları araştırarak paylaşımda bulunduk.

Çorbayı yapmadan önce ilk zihninizde tasarlamanız gerekir. Bazı ev hanımları ya da usta kişilerin aynı tariflerde farklı noktalarda değişiklikler yapılabilir. Örneğin mercimek çorbasının dört çeşidi olabilir. Bunu malzemeleri koyup ya da koymamak gibi tercih ederek yapabilirsiniz. Gerçek mercimek çorbası sadece mercimekten oluyor. Günümüzde ise içine soğan, patates gibi yan ürünler koyarak renklendirilebilir. Çorba yaptığımızda ise tüm malzemeleri koyduktan sonra bir süre kaynamaya bırakarak kapağının yarısına kadar kapatın. Tam kapatmada çorbanın taşmasına neden olursunuz.

Çorba Yaparken Arpa Şehriye Yıkanır Mı?

Çorba yaparken ana malzemenin yan ürünleri de vardır. Bunlardan biri de arpa şehriye olabilir. Baklagiller ailesinden bir çorba yapmayı tercih ediyorsanız malzemeleri yıkamanız gerekir. Yıkanılan malzemeler bir süzgeçten geçerek tencerenin içine koyularak çorba yapılır. Fakat bazı aşçılar ve alanında uzman kişiler arpa şehriyeyi yıkamayı tercih etmez. Çünkü sonradan katıldığı için çorbanın sulanması ve ağızda su tadı verdiğine inanırlar. Bu yüzden geneli arpa şehriyeyi yıkamadan çorba kıvamını tuttururlar.

Çorba Yaparken Yoğurt Kesilirse Ne Yapılır?

İçinde yoğurt malzemeli bir çorba yapıyorsanız diğer çorbalara nazaran ekstra dikkat etmeniz gerekir. Çünkü yoğurt çorbayı kesecek kıvamda bir üründür. Çorbanızı kaynatıyorsunuz. Kaynayan suyu ılıştırarak yoğurdu koyduğunu kapta ılık hale getirin. Çorba suyundan yoğurdun içine koyun ve hızlıca karıştırın.

Yoğurt ile çorbanın suyu karıştığında artık yoğurt kabını yavaş yavaş çorbanın içine ilave edin. Bu şekilde yapılan işlemlerde çorba kesilmeyecektir. Eğer yoğurt kesildiyse aynı kapta un ve yoğurdu tekrar çırparak çorbanın içine koymanız kesmeyi engelleyecektir. Bu şekilde hayat kurtaran püf noktalarda mutfakta daha pratik şekilde yemekler ya da çorbalar yapacaksınız.

Çorba Yaparken Unun Topaklanmaması İçin Ne Yapılır?

Çorba yaparken çorbanın meyanesi için un gerekli bir malzemedir. Bu unun topaklanmaması adına bir çırpıcı yardımı bize gerekli olabilir. Yağı koyduktan sonra unu yavaş yavaş ekleyerek karıştırın. Bu karıştırma işlemini sürekli hareket halinde yaparsanız unun kavrulması ve topaklanmasını da engellemiş olacaksınız. Daha sonra çorbanın içine konulan malzemeler un ile birleşerek çorbanın kıvamı için bir miktar suyu ilave ederiz. Tüm bu sıralı işlemler yapıldığında unun topaklanmaması imkansız olacaktır.

Çorba Yaparken Yoğurdun Kesilmemesi İçin Ne Yapılır?

Çorba yaparken yoğurdun kesilmesi herkesin başına gelmiş bir sorundur. Sürekli pratik yaptıktan sonra bu kesilme olayı başınıza gelmez. Ondan önce yoğurdun kesilmemesi adına bazı pratik bilgileri öğrenmeniz gerekir. Öncelikle çorbanın suyunu kaynatın. Tüm malzemeler konulduktan sonra yoğurdun ilave edilmesi gerekir. Tüm malzemelerin ilave edilmesi ve suyunun da kaynamasından sonra, tasın içindeki yoğurda çorbanın suyunu koyarak karıştırın. Yoğurt çorbanın sıcaklığını aldığında tencerenin içine ilave ederek karıştırın. Bu noktada yoğurdunuz kesilmeyecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir