Çölyak Hastalığı Tedavisi Nedir?

Çölyak Hastalığı Tedavisi Nedir?
25.01.2022 10:30
Günümüzde çoğu insan çölyak hastalığı hakkında açık ve net bir bilgiye sahip değildir. Çölyak hastalığı genellikle 1 yaşından itibaren glüten içeren besin maddelerinin tüketilmesi ile başlanması sonucu ilk belirtilerini ortaya çıkaran bir hastalık türü olarak bilinmektedir. Bu hastalık çoğu insan için üzüntü veren bir durum haline gelmiştir. Çölyak hastalığı belirtileri nelerdir, genetik mi, askerliğe engel mi? Çölyak hastalığı bulaşıcı mıdır, çocuğa geçer mi? Çölyak hastalığına sahipseniz makalemizi okumalısınız.

Çölyak hastalığı, buğday, arpa, çavdar gibi tahıl ürünlerinde bulunan bir gluten isimli bir maddeye vücut bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt sonucu ortaya çıkmakta olan bir hastalık olarak bilinmektedir. Çölyak hastalığı oldukça dikkat edilmesi gereken ciddi bir hastalık olarak bilinmektedir. Çölyak hastalığı için başvurulacak olan birkaç merkez bulunmaktadır. Üniversite Hastaneleri Endokrinoloji, Gastroentroloji ve Metabolizma anabilim dalları bölümleri çölyak hastalığı için başvurulacak olan bölümlerdir.

Çölyak hastalığının yaşanmaması için glutensiz beslenmek gerekir. Bunun yanı sıra tüketilmesi gereken birçok da besin bulunmaktadır. Tüm sebze ve meyveler, tüm bakliyatlar, tüm katkısız katı ve sıvı yağlar, yumurta, bal, reçel, basit toz şeker, zeytin, et balık gibi proteinli besinler una bastırılmamış tüm konserve çeşitleri, evde yapılmış olan güvenli ve sağlıklı olan baharat ve baharat çeşitleri gibi besinler çölyak hastası olan bir kişi tarafından tüketilmesinde sorun çıkmayan besinlere örnek olarak gösterilebilmektedir.

Çölyak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde çölyak hastası birçok insan bulunmaktadır. Çölyak hastalarının birçok görüldüğü belirti vardır. Karın bölgesinde öne doğru şişkinlik, bezginlik, ishal, kusma, dışkıda tuhaflık, büyük tuvalet ihtiyacının ciddi bir açıdan artması, kansızlık, kas zayıflığı, yaşa göre kilo azlığı çölyak hastalığının belirtileri arasında görülmektedir.  

Çölyak Hastalığı Genetik Mi?

Çölyak hastalığı birçok insanın korkulu rüyası olan bir hastalık çeşidi olarak bilinmektedir. Çölyak hastalığı genetik bir hastalık olarak bilinmektedir. Çölyak hastalığı, yaşam boyu süren bir gıda alerjisi olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde ise çölyak hastalığının insanlık tarihinin en sık rastlanan bir genetik hastalığı olarak bilinmektedir.

Çölyak Hastalığı Askerliğe Engel Mi?

Çölyak hastalığı askerlikten direkt olarak muaf tutulmaktadır. Çölyak hastalığı, Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmenliği’ne göre muaf tutulmuştur. Çölyak hastalığı ciddi bir hastalık olarak bilinmektedir.

Çölyak Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Genetik bir hastalık olan çölyak hastalığı bulaşıcı değildir. Sonradan yakalanan bir hastalık da olmamaktadır. Çölyak hastalığı genetik faktörler ile ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden çölyak hastalığı için bulaşıcı bir hastalık olduğu hakkında bir şey söylenmesi mümkün değildir.

Çölyak Hastalığı Çocuğa Geçer Mi?

Çölyak, genetik bir hastalık olarak bilinmektedir. Babada veya anne de görülen çölyak hastalığının sonucunda çocuklarda da görülmesi olasıdır. %8 ile %20 oranında çocuklarda da çölyak görülme riski unutulmaması gereken bir durum haline gelmektedir. Çölyak hastaları kendilerine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Çölyak bu sebepten dolayı da çocuklara geçme riski de bir ihtimal taşımakta olan bir hastalık haline gelmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir