Genital Siğil Varken Neler Yapılamaz?

Genital Siğil Varken Neler Yapılamaz?
27.04.2022 23:01
Genital bölgede oluşan siğillerin asıl sebebi HPV yani Human Papillomavirus’tur. Genital siğil pek çok ülkede cinsel yolla bulaşan hastalıkların başında sayılmaktadır. Peki genital siğil varken nelerden kaçınmak gerekir? Genital siğil geçtikten sonra yeniden tekrarlar mı?

Genital siğil, HPV virüsünün bazı türlerinden kaynaklı olarak genital bölgede meydana gelen bir lezyondur. Ayrıca dünyada en sık karşılaşılan cinsel yolla bulaşan hastalık olarak bilinmektedir. Kadınların genital bölgesinde bulunan HPV, hücrelere yerleşir hücrenin yapısını değiştirmeye zorlanır. Bu sebeple hızlı ve kontrolsüz bir biçimde çoğaldığı da görülmektedir.  Bulaşma yolları bilinerek genital siğil varken nelerin yapılmayacağı bilinmelidir:

·        Siğilin yayılması için yalnızca temas etmesi yeterlidir.

·        Cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Vajinal ya da anal bir birleşme yüzünden bulaşabilir.

·        Ortak kullanım sonucu bulaştığı durumlar da olabilmektedir.

·        Seks sırasında korunma amaçlı kondom kullanılsa dahi kondomun olmadığı yerlerden bulaşma riski vardır.

·        Genital siğil görünür vaziyette olmasa dahi deri enfekte deriye temas sonucunda bulaşması mümkündür.

·        Bazı zamanlarda vücuda bulaştıktan hemen sonra değil, sessizce bekleyerek uzun süre sonra ortaya çıkmaktadır.

Genital Siğil Varken Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Genital siğillerin muayenesi yapıldığında aynı gün içinde lazer tedavisinin uygulanabileceği söylenmektedir. Bu sayede süreç uzamaz ve kısa süre içinde genital siğiller temizlenir. Lazerle yapılan tedavinin süresi oldukça kısa olmaktadır ve genellikle epey iyi sonuçlar vermektedir.

HPV olanlar, istenmeyen tüyleri için lazere gidiyorsa bir başkasına bulaştırma konusunda endişe duyabilmektedir. Hijyenik yerlerde böyle bir problemin olmayacağı belirtilmelidir.

Genital Siğil Varken İlişkiye Girilir Mi?

Genital bölgelerinde siğili olan kişilerin tedavileri süresince cinsel ilişkide bulunmamaları tavsiye edilir. Cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlık olduğu için kişinin partneri de risk altına girer. Cinsel ilişkide bulunacaksa kişinin prezervatif kullanması önerilir fakat bu da kesin çözüm sağlamayacaktır. Çünkü prezervatifin örtmediği alanlardan da bulaşma ihtimali bulunur.

Genital Siğil Gebeliğe Engel Mi?

Hayır. Genital siğilin gebeliğe engel herhangi bir durumu yoktur. Fakat cinsel ilişkiden kaçınmanız, genel bir muayene yaptırmanız ve başka herhangi bir alanda problem olmadığına emin olmanız gerekir.

Genital Siğil Olan Evlenebilir Mi?

HPV virüsü bulaşan genital siğili olan birisinin evlenmesinde herhangi bir engel yoktur. Fakat kişinin bilinçli olması ve partnerine durumu izah ederek tedavi olması gerekmektedir. Bu süreçte siğillerin kendisini göstermesi biraz zaman alabileceği için kişinin partnerinin de muayene olması tavsiye edilmektedir.

Genital Siğil Geçtikten Sonra Tekrarlar Mı?

Genital siğil için uygulanan tedavi sonrasında, bunların yeniden tekrarlanması mümkündür. Çünkü HPV virüsü vücuda giriş yaptıktan sonra ömür boyu vücutta kalır ve bağışıklığın düşmesi ile yeniden aktifleşebilir. Eğer bağışıklık sisteminiz güçlü ise ömür boyu da pasif kalabileceği için yeniden tekrarlanmaması da mümkündür.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir