Kireçlenme Zararları Nelerdir?

Kireçlenme Zararları Nelerdir?
01.08.2022 14:06
Kireçlenme zararları nelerdir, kireçlenme ödem yapar mı, kireçlenme polisliğe engel mi, kireçlenme uyuşma yapar mı sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Eklemlerde, kıkırdak ismi verilen sağlam bir materyal her kemiğin ucunu kaplamaktadır. Normal eklemlerde kıkırdak, eklem hareketi adına yumuşak, kaygan bir yüzey sağlar ile kemiklerin içerisinde bir yastıkçık görevi görmektedir. Kireçlenme vakalarında ise kıkırdak yapısı aşınma sebebiyle bozulmaktadır. Bu yıpranma da ağrıya sebeo olur. Eklemlerde şişme ile eklem hareketlerinde sorunlar ortaya çıkmaktadır. Osteoartrit, vakti içinde kötüye gittiği adına kemikler parçalanabilir ile eklem faresi şeklinde isimlendirilen eklem içinde kemik bölümün birikimine sebep olabilir. Kemik ya da kıkırdak bölümleri ufalanarak eklem etrafında birikebilir. Bu da vücutta bir iltihabi zaman meydana getirmektedir. İltihabi zamanla beraber kısımda biriken sitokin ismi maddeler ve enzimler kıkırdakta daha çok zarara yol açar. Kemikler arası sürtünme ile daha fazla eklem zararına ve daha çok ağrıya sebebiyet verir.

Kireçlenme Ödem Yapar mı?

Tıp dilinde dejeneratif eklem rahatsızlığı, dejeneratif artrit veya osteoartrit (OA) olarak isimlendirilen kireçlenme, eklemlerin en fazla görülen kronik hastalıktır. Kireçlenme, her eklemi etkiemektedir ancak çoğunlukla diz, boyun, kalça, bel, başparmak ile diğer parmakların küçük eklemleri ile baş parmağın taban ekleminde görülmektedir. Kireçlenme her yaştan kişiden görülebilmekle beraber 65 yaş üstü kişilerde daha sıktır. Yaygın risk faktörleri; artan yaş, önceki eklem yaralanması, obezite, eklemlerin fazla kullanımı, zayıf uyluk kasları ve genetik yatkınlığı barındırır. İki insandan birinde yaşamları süresince diz kireçlenmesi ve ilgili belirtiler görünebilir. Dört erişkinden bir tanesinde 85 yaşına kadar kalça ekleminde kireçlenme bulguları gelişmektedir. 60 yaş ve üstü 12 insandan 1'inde el eklemlerinde osteoartrit bulundurur. Boyun kireçlenmesi ve daha nadir rastlanan bir olaydır. Kireçlenme belirtileri, etkilenen eklemlere ve hastalığın şiddetine bağlı şekilde değişiklik gösterir. Bununla beraber en fazla karşılaşılan belirtiler ağrı ile sertliktir. Özellikle sabahları ya da dinlendikten ardından eklemlerde sertlik ile ağrı fazla olarak görülmektedir. Etkilenen eklemler, özellikle de uzun zamanlı faaliyetlerden ardından şişebilir. Belirtiler, aniden ortaya çıkmak adına vakit içinde yavaş yavaş gelişme eğilimi göstermektedir. Yani kireçlenme ödem yapmaktadır.

Kireçlenme Polisliğe Engel mi?

Osteoartrit(Kireçlenme): Halk içerisinde kireçlenme şeklinde bilinen osteoartrit, eklemlerde yer alan kıkırdağın incelmesi neticesinde oluşan tahribat manasına gelmektedir. En fazla rastlanan artrit rahatsızlığıdır. Daha fazla ellerde, kalçada ile dizde görünen bu hastalık hem şiddetli ağrıya hem de eklem bölgesinde hareketin kısıtlanmasına neden olur. Osteoartrit rahatsızlığı çoğunlukla genetik nedenlere bağlansa dahi ilerleyen yaş, yıpranma ve kemiği etkileyen rahatsızlığın görülmesi bu rahatsızlığın oluşması adına riskli faktörlerdir. Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin ROMATOLOJİ kısmında B,C,D diliminde yer alması sebebiyle engel teşkil eder.

Kireçlenme Uyuşma Yapar mı?

Kireçlenme boyunda kendini göstermesi sebebiyle; baş ağrısı ile boyun ağrısı, kola yaygınlaşan ağrı, boyunda tutukluk, kolda kuvvetsizlik,  hissizlik, batma, ellerde zayıflık, yanma, beceri azalması, karıncalanma, uyuşma,  kulak çınlaması, baş dönmesi ve bulanık görme tarzı belirtilere sebep olabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir