Kulak Zarı Yırtılması Düzelir Mi?

Kulak Zarı Yırtılması Düzelir Mi?
23.08.2022 18:16
Kulak zarı yırtılması, özellikle yüksek sesli müzik dinlenmesi durumlarında sıkça karşılaşılan bir durumdur. Yeni yazımızda ise, kulak zarının yırtılması ile ilgili merak edilen bilgileri, sizler için derledik.

Kulak zarı, oldukça hassas bir yapıda bulunmaktadır. Bununla birlikte, kulak zarının yırtılma durumu, özellikle yüksek sesle müzik dinlendiği sırada gerçekleşebilmektedir. Kulak zarının yırtılmaması ve sağlıklı bir şekilde sese maruz kalma desibeli ise, 140 dB’e kadar kabul edilmektedir. 140 dB’in üstündeki ses dalgaları ise, işitme kaybına ve kulak zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Bununla birlikte, kulak zarının yırtılması durumlarında gerçekleşen yan etkiler, merak edilen konular arasında bulunmakla birlikte sıkça sorulmaktadır. Kulak zarı yırtılmasında gerçekleşen durumları ise, şu şekilde sıralayabiliriz; işitmede güçlükler yaşanır, kulak dışına akan akıntılar baş gösterir, uğultu ses ve çınlama gibi durumlar, kulak zarı yırtılmasında meydana gelen durumlardandır. Bununla birlikte, kulak zarının yırtılması durumunda, yırtılan zarın düzelip düzelmeyeceği sıkça sorulmakta ve merak edilmektedir. Bu anlamda, yırtılan kulak zarı enfeksiyon ve iltihabın baş göstermediği durumlarda, doktor tedavisi olmaksızın kendiliğinden düzelebildiği görülmektedir. Ancak kulak zarı yırtılması durumundan sonra gerçekleşen iltihap ve enfeksiyonlar, ciddi bir kulak burun boğaz doktoru tedavisinden geçmelidir. Yırtılan kulak zarı tedavisinde, uygulanacak olan birincil tedavi yöntemi ise, işitme kaybı testidir. İşitme kaybı testi ile birlikte, yırtılan kulak zarının derecesi ve boyutu ölçülerek, tedaviye başlanmaktadır. Kulak zarı yırtılmasında, herhangi ağrı ve sızı görülmemekle birlikte, sadece uğultu ve çınlama gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu anlamda, kulak zarı yırtılmasından sonra uğultu ve çınlama belirtileri baş gösteriyorsa, aksatılmadan kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.

Kulak Zarı Yırtılması Ne Kadar Sürede İyileşir?

Kulak zarı yırtılması, özellikle yüksek sesle müzik dinlenmesi veya yüksek sese maruz kalınması durumlarında gerçekleşebilmektedir. Bununla birlikte, kulak zarı yırtılmasına neden olan bir diğer durum ise, kulağa alınan darbelerdir. Kulağa alınan şiddetli bir darbe, hassas yapıda bulunan kulak zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Bununla birlikte, kulak zarı delinmesine neden olan diğer durumları, şu şekilde sıralayabiliriz; ani şekilde yaşanan basın değişimi, kafa kemiği kırılması, pamuklu çubuk gibi cisimlerin kulağın derinliklerine sokulması, kulağa zarar verebilecek sıvıların kulağa kaçması kulak zarı yırtılması durumlarına neden olabilmektedir. Bununla birlikte, kulak zarı yırtılmasının ne kadar sürede iyileşebileceği, sıkça sorulmakta ve merak edilmektedir. Kulak zarının yırtılması durumunda, izlenecek olan tedavi yöntemleri ile birlikte 2 ila 3 hafta arasında, bazen de 1 ile 2 ayı bulan süreler içerisinde yırtılan kulak zarı iyileşebilmektedir.

Kulak Zarı Yırtılmasında Kanama Olur Mu?

Kulak zarı yırtılması durumunda, birçok farklı komplikasyon meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte, kulak zarının yırtılması ile birlikte, kanama ve akıntıların görülmesi, karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir