Çocuğun Kulak Ağrısı Neden Olur?

Çocuğun Kulak Ağrısı Neden Olur?
12.01.2022 15:30
Çocuklarda kulak ağrısına neden olan en yaygın problem orta kulak enfeksiyonlarıdır. Çocukların kulak ağrısının evde geçirilmesi için çeşitli yöntemler vardır. Ancak çok sancılı ve sürekli bir ağrı halinde bir kulak ağrısı varsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Çocuğun kulak ağrısı evde nasıl giderilir, kulak ağrısı belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır gibi soruları sizler için yanıtladık.

Özellikle çocuklarda görülen kulak ağrısının sebebi genellikle orta kulak enfeksiyonlarıdır. Araştırmalara göre 3 yaşından küçük çocukların %30’u her yıl orta kulak enfeksiyonu nedeniyle doktora başvurmaktadır. Kulak ağrısının sebepleri arasında kulakta kir birikmesi, basınç değişimi, kulağın içinde yabancı madde bulunması, boğaz ve sinüs enfeksiyonları sayılabilir. Doktorlar çocuklarda kulak ağrısı tedavisinde genellikle antibiyotik kullanırlar. Bu tedavi işe yaramazsa küçük bir operasyonla zar çizimi yapılmaktadır. Çocuklardaki kulak ağrısının yanında başka belirtilerde vardır. Bu belirtiler kusma, iştahsızlık, ishal gibi çocuğun halsizleşmesine neden olan hastalıklardır.

Çocuklarda Kulak Ağrısı Evde Nasıl Giderilir?

Eğer enfeksiyondan kaynaklı bir kulak ağrısı değil ise kulağa sıcak kompres yapılması ağrıyı azaltır. Bu kompres 20 dakikadan fazla uygulanmamalıdır. Sarımsak yağı, soğan yağı, susam yağı, zeytinyağı gibi uçucu yağların kulak iltihabına iyi geldiği söylenmektedir. Ancak kulak ağrısı sebebi bilinmediğinden kulağın doktora danışmadan sıvıyla temas etmesi doğru değildir. Kulak ağrısını gidermek için evde yapabileceğimiz en doğru şey sadece kulağı su ile temastan uzak tutmak ve sıcak uygulamaktır. Yine doktor tavsiyesi ile ağrı kesicilerle de tedavi edebilirsiniz.

Kirden kaynaklı bir kulak ağrınız var ise bir kaba kaynar su koyunuz. Kulağınızı kaynar suya temas ettirmeden sadece buharında birkaç dakika tutunuz. Daha sonra kuru yumuşak bir bez ile kulağın içine girmeden etrafını siliniz. Su buharı kulak kirini yumuşatarak kulağın dışına daha kolay akmasını sağlar.

Çocuklarda Kulak Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Özellikle bebeklerde ve çocuklarda kulak ağrısının orta kulak iltihabından kaynaklı olup olmadığını anlamak çok zordur. Henüz konuşamayan 0-1 yaş grubu çocuklar büyük risk taşımaktadır. Çünkü 3-4 yaşlarındaki bir çocuk kendini düzgün bir şekilde ifade ederken 0-1 yaş grubu kendini ifade edemez. Bu hastalıkla alakalı en çok görülen şikâyetler; Sürekli ağlaması (özellikle su ile temasta),uyku problemi, emme ve yutkunmada zorlanma, iştah kaybı, mide bulantısı, kusma, ishal, iletişimde tepkisizlik, elin sürekli kulakta olmasıdır. Özellikle bebeklerde kulağa basınç uygulandığında bebek ağlıyorsa kulak ağrısı olduğu söylenebilir.

Çocuklarda Kulak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

İltihaplı ve çabuk ilerleyen bir orta kulak iltihabında antibiyotik ile tedavi uygulanır. Antibiyotikler sayesinde bakteriler üreyemez. Antibiyotik tedavisinin etkili olabilmesi için mutlaka doktorunuzun söylediklerini dinlemelisiniz. İlacı doktorun dediği zamandan ne daha az ne de daha fazla kullanmayınız. Tedavi yeteri kadar devam ettirilmezse kulaktaki bakteriler temizlenmez ve ağrı yapmaya devam eder. Antibiyotik tedavisi işe yaramayan çocuklara küçük bir operasyonla müdahale edilerek zar çizilip iltihap boşaltılır. Bu da çocuğunuzun kulak ağrısının daha aza indirgenmesini sağlar.  Birkaç gün içeresinde de çocuğunuzun kulağı eskisi gibi duymaya devam eder.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir