Cinsel İsteksizlik Yaşayanlara Öneriler

Cinsel İsteksizlik Yaşayanlara Öneriler
11.02.2022 18:30
Cinsel isteksizlik sorunun temel sebeplerinden biri eşler arası iletişimin yaşanmamasıdır. Cinsel ilişki yaşayanlara öneriler ve belirtileri cinsel isteksizlik bir hastalık mı yoksa psikolojik rahatsızlık mı? Cinsel istek ile ilgili bilgiler içermektedir. Cinsel isteksizlik hangi hastalığın belirtisidir, cinsel isteksizlik kendiliğinden geçer mi, cinsel isteksizlik psikolojik midir, cinsel isteksizlik hastalık mıdır konularını sizler için derledik.

Cinsel isteksizlik bir diğer adı ile cinsel soğukluk olarak da bilinir. Cinsel isteksizlik genel olarak ilerleyen yaşa bağlı olarak yaşanırken günümüzde genç yaşlardaki kişilerde de görülmektedir. Cinsel isteksizlik hem kadınlarda hem erkeklerde görülür. Cinsel isteksizlik yaşayan kişilere öneriler aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

·   Cinsel soğukluk bir diğer adıyla cinsel isteksizlik sorununa çözüm önerilerinin başında eşler arasında sağlıklı bir iletişim olmasıdır.

·     Cinsel ilişki sadece cinsel birleşme değil kalıtımı ile haz sürecidir. Aile danışmanından randevu alarak süreci olumlu geçirebilirsiniz.

·     Sigara alkol kullanımı azaltmak.

·     Cinsel ilişki ile alakalı korku ve kaygı durumunu azaltmak.

·   Psikolojik olarak kendini gevşetmek ve rahatlatmak için olumlaralar yapmak.

·     Terapistten yardım almak.

·     Günlük hayatta yaşanılan sorunları cinsel yaşama taşınmamalıdır.

·   Cinsel eğitimi ile temel cinsel bilgilerin bilmesi ve kişinin partnerini tanıması gerekmektedir.

Cinsel İsteksizlik Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Cinsel isteksizlik hem kadın da hem erkek de yeterli cinsel uyarı olması durumuna rağmen cinsel düşünce ve cinsel fanteziler uzlaşma sorunu olarak “fridite” ya da “cinsel soğukluk” olarak da bilinir.

Cinsel isteksizliğin ilk ve çok önemli belirtisi kişilerde cinsel arzunun hiç yaşanmamasıdır. Yapılan araştırmalara göre kadınların %33’ü erkeklerin %14’ü cinsel sorunlar yaşamaktadır. Kadınlarda yaşanan cinsel isteksizlikler; yaş durumları, menopoz, hamilelik durumlarından sonra yaşanır. Erkeklerde ise cinsel isteksizlik; yaşın ilerlemesi ile azalır. Cinsel isteksizliğin bir diğer belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

·     Liboda da azalma

·     Cinsel ilişki anında zevk ve haz alamama durumunun yaşanması

·     Motivasyonun düşmesi

·     Cinsel ilişki korkusundan dolayı azalma

Cinsel İsteksizlik Kendiliğinden Geçer Mi?

Cinsel isteksizlik kendiliğinden geçmeyebilir. Cinsel isteksizliğin tedavisi için ilk olarak yaşanan cinsel sorunun neden kaynaklandığını öğrenmektir. Cinsel isteksizliğinin kaynağına inerek çözülebilir. Cinsel sorunun kaynağını bulamıyorsanız veya çözümü ile ilgili sorun yaşıyorsanız bir uzman ile görüşmeniz gerekmektedir.

Cinsel İsteksizlik Psikolojik Midir?

İnsanın neslinin devam etmesi için yaşanan haz durumu olan cinsellik, insanda doğuştan olan dürtüdür. Uyumak, beslenme gibi doğal bir ihtiyaçtır cinsellik. Çeşitli nedenlere bağlı olarak cinsel isteksizlik psikolojik olarak da etkiler. Eşler arasında yaşanan cinsel isteksizlik özgüven ve depresyon sorunlarına yol açabilir. Cinsel isteksizlik sorunun psikolojik sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

·     Çekingenlik

·     Düşük öz saygı

·     Yanlış yetiştirilme koşulları

·     Özgüven eksikliği

·     Eşler arası iletişimsizlik

·     Fizyolojik sorunlar

·     Geçmişte yaşanan travma anıları

Cinsel İsteksizlik Hastalık Mıdır?

Cinsel yaşamı keyiflendiren renklendiren; hayatın ve insanlığın devamını sağlayan fiziksel yakınlaşma sonucu oluşan dürtüdür. Cinsel ilişki beden ve ruh sağlığı bütünlüğü için gereklidir. Cinsel istek belirli bir kişi ile cinsellik durumunun yaşanmasıdır. Bu cinsel isteğin temelinde sevgi, saygı, beğenme, arzu yatmaktadır.

Cinsel İsteksizlik sorunu olmadan sağlıklı bir şekilde yaşandığında eşler arasındaki ilişki güçlenir. Fiziksel ihtiyaçlar karşılıklı bir şekilde karşılandığında çiftlerin birbirlerine bağlılığı artar. Cinsel ilişki insana sevilmeye değer olduğu duygusunu yaşatır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir