Karın İçi Kanseri Nedir?

Karın İçi Kanseri Nedir?
19.08.2022 17:50
Karın içi kanseri, sıkça görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. Karın içi kanseri ile ilgili olarak, karın içi kanseri belirtileri nelerdir? Karın içi kanserinin evreleri, karın içi kanserine yakalanan kişinin yaşam süresi ne kadardır? Karın içi kanseri tedavisi nedir gibi konular, karın içi kanseri ile ilgili merak edilen konular arasındadır. Yeni yazımızda, karın içi kanseri hakkında bulunan bilgileri, sizler için derledik.

Karın içi kanseri, kanser hastalıkları arasında sıkça görülen bir kanser türüdür. Bununla birlikte karın içi kanseri, karın içinde bulunan organları sararak, organlara zarar veren bir kanser türüdür. Bu anlamda, kötü huylu tümör ile birlikte kaplanan tabakanın adı, peritonin tabakasıdır. Karın içi kanseri, karında birincil yol ile oluşmamakla birlikte, kanserli hücrelerin karın bölgesine yayılarak, peritonin tabakasında tümör oluşumunu tetiklemesi ile birlikte meydana gelmektedir. Bununla birlikte, karın içi kanserinin, rastlantısal bir tedavi olmadığı müddetçe, hastalığın ilerleyen evrelerinde kendini gösterdiği bilinmektedir. Bu anlamıyla karın içinde oluşan kanser türü, sinsi bir şekilde yayılır ve ileri evrelere gelene kadar herhangi bir belirti göstermez. Karın kanseri, belirtilerini ve etkilerini ileri evrede gösterdiği için, tedavisi zor ve sancılı bir süreçtir. Kanser türleri arasında bulunan karın kanseri tedavisinde, olumlu sonuçlara ulaşma noktasında; kişinin bünyesinin sağlamlığı ve sağlık durumun iyi olması gibi faktörler, sürecin başarılı bir şekilde geçmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Karın İçi Kanseri Belirtileri

Kanser türleri, oluşumları ve hastalığın evresine göre, farklı belirtiler gösterebilmektedirler. Bu anlamda, karın kanserinin belirtileri, sıkça sorulmakta olan ve merak edilen bilgiler arasındadır. Hastalığın ileri evrelerinde etkisini gösteren karın kanseri belirtilerini ise, şu şekilde sıralayabiliriz; karında normal seviyenin üzerinde gerçekleşen asit sıvısı, göbek fıtığı, nefes darlığı, karın ağrısı, karında şişlik, iştahsızlık, idrar ve dışkı yapımında düzensizlik, kas erimesi, bulantı, ayak bileklerinde şişme, hızlı kilo kaybı ve kilo alımı ve sürekli hale gelen yorgunluk, karın kanserinin belirtileri arasında bulunmaktadır.

Karın İçi Kanseri Evreleri

Kanser hastalıklarında evreler, kanserli hücrelerin yayılımına göre şekillenmektedir. Bununla birlikte, kanser hastalıklarında erken teşhis, kanserin yayılım gösterip, ileri evrelere geçmesini önlemektedir. Karın kanseri ile ilgili olarak ise, hastalığın evreleri merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Bununla birlikte, karın kanserinin evrelerini, şu şekilde açıklayabiliriz; karın kanserinin ileri evrelerinde, kilo kayıplarının yaşanması ve yorgunlukların artması görülmektedir. Bununla birlikte, karın kanseri hastalığının belirtileri, ilerleyen evrelerinde kendini göstermektedir. Bu anlamda karın kanseri hastalığı, oldukça sinsi bir hastalık türüdür.

Karın İçi Kanseri Yaşam Süresi

Kanser hastalıklarında yaşam süresi, hastalığın yayılım göstermesi ve evreleri ile alakalıdır. Bu anlamda, karın kanserine yakalanmış olan bir kişinin yaşam süresi, 36 ile 41 ay arasında farklılık göstermektedir. Karın kanseri tedavisine, hastalığın ileri evreye geçmediği durumlarda başlandığında ise, kişilerin eski hayatlarına dönmesi mümkün hale gelmektedir.

Karın İçi Kanser Tedavisi

Karın kanseri tedavisinde izlenmekte olan yol, karın içinde bulunan tümörlerin cerrahi müdahale ile çıkartılmasıdır. Tedavide uygulanan bir başka yöntem ise, karın içi kemoterapisidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir