Çekiç Parmak Nedir?

Çekiç Parmak Nedir?
02.02.2022 10:00
El ve ayak parmaklarında meydana gelen şekil bozuklukları farklı isimlerle adlandırılabilirler. Çekiç parmak, beysbol parmağı veya mallet finger olarak adlandırılır. Çekiç parmak ile ilgili bilinmeyen birçok bilgi internet aracılığı ile sık araştırılıyor.

Çekiç parmak; wallet finger ya da beysbol parmağı olarak adlandırılır. Çekiç parmak çeşitli sebepler dâhilinde el ve ayak parmaklarında meydana gelen şekil bozukluğudur. Çekiç parmağın ortaya çıkardığı deforme durumu genelde el ya da ayağın ikinci, üçüncü ve dördüncü parmaklarında meydana gelir. Parmak uçlarına darbe alma sonucunda ya da kronik olarak eklem hareketinin aksaması sebebi ile parmak sırtında bulunan tendonların hasar alması sonucunda orta eklemden kıvrılan parmak çekiç görünümünü alır. Bu sebeple çekiç parmak olarak adlandırılır. Erken evrelerde parmak esnekliğini koruyabilir. Bu dönemde basit anlamda önlemler almak deformite durumunu düzeltebilir. Ancak herhangi bir biçimde önlem alınmayan, tedavi edilmeyen durumlarda şekil bozuklukları kalıcı hale gelir ve tedavi için mutlaka cerrahi müdahale gerekir. Tedavisi yapılmayan çekiç parmak zaman içerisinde el ve ayak parmaklarında görülen aksamalara sebep olur.

Çekiç Parmak Neden Olur?

Çekiç parmak durumu genel olarak el ve ayak parmaklarında uç kısımdan sert bir darbe alınması sonucunda, parmak sırtında parmağın düzeltilmesini sağlayan tendonların hasar görmesi ile meydana gelir. Özellikle ayak çekiç deformesi uzun süreler boyunca ayak parmaklarının içe doğru bükülmesinden parmak sırtında bulunan tendonların ve parmak eklemlerinin hasar görmesi ve iltihaplanması sonucunda oluşur. Ayrıca çekiç parmak sendromu; yanlış ayakkabı kullanımı, travma, genetik, eklem iltihabı, ayak deformeleri, ileri yaş, kas ve tendon problemlerinden ortaya çıkar.

Çekiç Parmak İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Çekiç parmak tedavi edilmesi gereken bir parmak sendromudur. Parmakların deforme olmasının ve hasar kayıplarının meydana gelmemesi açısından mutlaka tedavi olmak gerekir. Çekiç parmak sendromu için hastanelerin Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gitmek gerekmektedir.

Çekiç Parmak Deformitesi Nedir?

Çekiç parmak deformitesi, ayak ya da el parmaklarının deforme olması sonucunda ortaya çıkar. Bu deformeler tedavi edilmediği takdirde el ve ayak parmaklarında aksama ve hasarlar görülmesine neden olur. Çekiç parmağın deformitesi durumu genelde el ya da ayağın ikinci, üçüncü ve dördüncü parmaklarında meydana gelir. Çekiç parmak deformitesi ciddiye alınması gereken bir sendromdur. Bu sebeple hastanelere klinik anlamda başvurup tedavi olmak son derece önemlidir.

Çekiç Parmak Polisliğe Engel Mi?

Polis olmak bir takım ön şartlar belirlenir. Bu şartlar içerisinde en baskın olanı şüphesiz fiziksel şartlardır. Çekiç parmak durumu, parmaklarınızda herhangi bir işlevsel bozukluğu neden olmuyorsa bu durum da çekiç parmak polisliğe engel olmayabilir. Ama aksi durumda polisliğe engel olabilir. Çekiç parmak durumunun polisliğe engel olup olmadığı sorusu biraz da muayeneyi yapan doktorla ilgilidir. Doktor raporda bu duruma yer verirse elenebilirsiniz, ancak işlev problemi olmadığını göz önünde bulundurarak rapora yazmazsa elenmeyebilirsiniz.

Çekiç Parmak İyileşir Mi?

Çekiç parmak vakit kaybetmeden cerrahi ve medikal anlamda tedavi edilirse iyileşebilir. Ancak ilk ortaya çıktığında önem vermeyip tedavi olmazsanız, ilerleyerek deforme ve aksamalara neden olabilir. Bu bağlamda çekiç parmağın iyileşmesi için vakit kaybetmeden tedavi olmaya başlamanız gerekir. 


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir