Normal Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

Normal Doğum Kaçıncı Haftada Olur?
03.12.2022 22:07
Mümkün olduğunca cerrahi müdahale olmaksızın yapılan doğal yani vajinal doğumlara normal doğum denilmektedir. Normal doğum hakkında çok fazla kafa karıştıran nokta bulunmaktadır. Normal doğum kaçıncı haftada olur, kaç saat sürer, doğum sonrası vajinada farklılık olur mu? Normal doğum ve sezaryen farkı nedir, kanama ne kadar sürer, doğum anı kaç dakika sürer? İşte detaylar.

Normal doğum enfeksiyon riskinin daha az olması sebebiyle kadın doğum uzmanları tarafından en çok önerilen doğum şeklidir. İdeal olarak gebeliğin 38 -40 hafta aralığında gerçekleşmesi beklenmektedir. Ancak daha erken ya da daha geç de doğum başlayabilir.

Normal Doğum Kaç Saat Sürer?

Mümkün olduğunca ağrı kesici veya cerrahi bir müdahale olmaksızın gerçekleşen doğum süreci rahim içindeki kasılmalarla başlamaktadır. Ancak her kasılma doğumun başladığını göstermez. Çok sıklıkla yaşanabilecek sahte yani yalancı doğum kasılmaları da olabilir. Bunlar genellikle psikolojik kaynaklı sancılardır. Doğum hadisesinin gerçekleşebilmesi için rahmin gerçek bir doğum sancısıyla 2 veya 3 dakika aralığında ani şekilde kasılması gerekmektedir.

Bu kasılmaların sonucunda eğer bebek doğru doğum pozisyonundaysa, yüzü arkaya doğru dönük ve baş aşağı şekilde vajina çıkışından gelmesi gerekmektedir. Doğumun kaç saat süreceği annenin kaçıncı doğumu olduğuyla doğrudan bağlantılıdır. Eğer anne adayının ilk doğumuysa, vajinanın 4 cm kadar açılması halinde doğum başlangıcına girilir ve toplamda6-10 saat arasında doğum gerçekleşir. 2.ve3.doğumda bu süre vajinanın esnekliğiyle bağlantılı olarak daha da kısalacaktır.

Normal Doğum Sonrasında Vajinada Fark Olur Mu?

Normal doğum sonrasında vajinal genişleme oldukça normal bir sonuçtur. Doğum esnasında kullanılan yöntemlere de bağlı olarak( vakum ve kesik gibi)özellikle fazla doğum yapmış kadınlarda vajina bölgesinde bolluk ve sarkma söz konusu olabilmektedir. Doğum kanalının zorlanması sonucunda genişlemeler oldukça sık görülmektedir.

Normal Doğum Ve Sezaryen Arasındaki Fark Nedir?

Normal doğum, en az hatta hiç cerrahi müdahale gerektirmeden rahmin sık sık kasılması sonucunda bebeğin vajinal yoldan doğal bir şekilde dünyaya gelmesidir. Sezaryen doğum ise bir tür ameliyattır ve doğal bir doğum şekli değildir. Ancak doğumun doğal bir şekilde gerçekleşemediği durumlarda, alt karnın ameliyatla açılarak, bebeğin çıkarılması işlemine sezaryen doğum denilmektedir.

Normal Doğum Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

Doğum süreci boyunca şiddetli olarak kasılan ve katlanarak büyüyen rahim toparlanmaya ihtiyaç duyar. Yeniden küçülme sürecine giren rahim belli bir süre kanar. Bu kanamalar yaklaşık olarak 30-40 gün arasında değişmektedir. Kanamalar ilk etapta çok yoğun ve koyu renkli ya da açık renkte olabilirken sürecin sonunda şiddeti yavaş yavaş azalır ve hayat normale döner.

Normal Doğum Anı Kaç Dakika Sürer?

Normal doğumun başlangıcı rahmin kasılması ve bu kasılmaların 2-3 dakikaya, doğum anında ise 1 dakikaya düşmesiyle gerçekleşmektedir. İlk doğumda rahmin kasılmasından bebeğin vajinadan çıkışına kadar olan süreç ortalama 8 saat kadar sürmektedir. Bebeğin doğum anı ise ortalama olarak yarım ya ada 1 saat kadar sürmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir