Bağırsaklarda Aşırı Gaz Neden Olur?

Bağırsaklarda Aşırı Gaz Neden Olur?
04.11.2022 17:17
Gaz problemi çoğu insan için çok şiddetli rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bağırsaklarda aşırı gaz, adet döneminde aşırı gaz neden olur? Midede aşırı gaz neden olur? Aşırı gaz sırt ağrısı yapar mı, fazla alkol gaz yapar mı?

Bağırsakta aşırı gaz; gıdaların süratli veya yeterince çiğnemeden, ya da iyi sindirmeden yenilmesi, ince bağırsak veya kalın bağırsaktaki bakteri üretiminde artış cevabında meydana geldiği bilinmektedir.

Çeşitli sağlık sorunları varlığı: Özellikle; mide ve sindirim sistemi üzerinde görülen bazı hastalıkların varlığı, gaz çıkarmayı tetikleyebildiği bilinmektedir. Bu hastalıklar; kabızlık, hazımsızlık, bağırsak hastalıkları veya çölyak hastalığı olabilmektedir.

Mide üşütmesi veya gıda zehirlenmesinde olduğu gibi bazı akut hastalıklarda, aşırı gaz meydana gelebilmektedir. Divertikülit, İritabıl bağırsak sendromu veya ülseratif kolit ya da Crohn hastalığı gibi enflamatuar bağırsak hastalığının olduğu daha ciddi kronik durumlardaki birkaç belirtiden biri de gaz olabilir.

Adet Döneminde Aşırı Gaz Neden Olur?

Reglin ilk günlerinde yaşanan sık tuvalete gitme ihtiyacı, gaz, ishal ve bulantı gibi semptomların da sebebi olduğu bilinmektedir. Şöyle ki; regl başlangıcında rahme yoğun şekilde prostaglandin gönderildiğinde bunların bir kısmı süzülerek bağırsaklara geçebilmektedir.

Rezene çayı gaz giderici ve antienflamatuvar özelliğiyle adet sancılarını gidermede etkili olacaktır. Zencefil adet döneminde içilen çayı üşüme hissini azaltır; gaz, şişkinlik ve mide bulantılarına iyi gelecektir. Zencefil, adet sancılarını iyileştirmek için de kullanılmaktadır.

Midede Aşırı Gaz Neden Olur?

Bağırsak gazının en sık sebebi yutulan hava şeklinde bilinmektedir. Hızlı yemek yemek, içecekleri kamış kullanarak içmek, sakız çiğnemek, şeker emmek, sigara içmek ve gevşek takma diş kullanmak hava yutmayı kolaylaştırmaktadır. Geğirti ile midede biriken aşırı gaz, yemek borusuna oradan da ağız yoluyla geri atılması ile oluşmaktadır.

Mide üşütmesi veya gıda zehirlenmesinde olduğu gibi bazı akut hastalıklarda, aşırı gaz meydana gelebilmektedir. Divertikülit, İritabıl bağırsak sendromu veya ülseratif kolit ya da Crohn hastalığı gibi enflamatuar bağırsak hastalığının olduğu daha ciddi kronik durumlardaki birkaç belirtiden biri de gaz olabilir.

Aşırı Gaz Sırt Ağrısı Yapar Mı?

Gaz sıkışması az da olsa vücudun başka bölgelerinde ağrıya neden olabilmektedir. Özellikle gaz sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkan durum bel, sırt, kasık ve göğüs ağrısına yol açabilmektedir. Midede oluşan gaz kişilerde karında şişkinlik ve basınç hissi oluşturabilir. Bunun yanı sıra karın ve midede görülen ağrı ve kramplar gaz belirtisi olacaktır. Özellikle kişilerin hareketsiz yaşama ayak uydurması ve beslenme sırasında istemsizce hava yutması midede gaz sancılarına neden olabilmektedir.

Fazla Alkol Gaz Yapar Mı?

Mikrobiyotanın, özellikle de gastrointestinal mikrobiyotanın birçok hastalığın gelişiminde kilit rol oynadığı son yıllarda yapılan çalışmalarla gösterildiği bilinmektedir.

Kronik alkol kullanımı, bağırsaktaki artan oksidatif stres yükü yoluyla bağırsak bariyerini bozarak ve bağırsak aşırı geçirgenliğinde artışa neden olur. Asitli içecekler, yanlış beslenme düzeni, süt ve alkol tüketimi gaz sıkışmasına neden olabilmektedir. Gaz sıkışması belirtileri genellikle karın bölgesinde şişlik ve sancı şeklinde kendini göstermektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir