Çay Demlerken Neden Şeker Atılır?

Çay Demlerken Neden Şeker Atılır?
02.12.2022 22:09
Türk insanı için çay olmazsa olmaz bir içecektir. Günün her saatinde, uygun bulunan her yerde mutlaka çay demliyoruz. Peki çay demlerken neden şeker atılır, karanfil atılır mı, çay yıkanır mı, kaç kaşık çay atılır? Çay demlerken içine şeker atmak zararlı mı, önce çay mı su mu konur, çay su oranı ne kadar olur, kaç dakika sürer? İşte detaylar.

Çay demlemek, genel bir usulde demlendiği düşünülse de birçok farklı versiyonda demlenebilmektedir. Eğer çayı birlikte içeceğiniz kişiler arasında şekersiz çay içen biri yoksa çayınızın demine 1 küp şeker atmanız çaya oldukça tat ve lezzet verecektir. Ayrıca çayın özellikle ilk bardağından alacağınız acı tadın da kırılmasını sağlayacağı için yumuşak bir içim keyfi yaşayabilirsiniz.

Çay Demlerken Karanfil Atılır Mı?

Çay demlediğiniz çaydanlık ya da demlikte başka bir bitki çayı demlememeye özen göstermelisiniz. Aromalar birbirine karışırsa çaydan istediğiniz tadı alamayabilirsiniz. Ayrıca çayınızın aromasının daha keskin olmasını istiyorsanız bir miktar karanfil de atabilirsiniz. İdrar söktürücü, ağız ve diş sağlığı için kullanılan karanfil, çayınıza daha farklı bir tat katmak isterseniz ekleyebileceğiniz bir seçenek olacaktır.

Çay Demlerken Çay Yıkanır Mı?

Çay demlenme usullerinden biri de demleme öncesinde çayı yıkamaktır. Bazı görüşlere göre çayı yıkamak çayın özüne ve tadını kaybetmesine neden olsa da temizlik ve hijyen açısından çay yıkanabilmektedir. Çay yıkanırken mutlaka soğuk su ile yıkanması tavsiye edilmektedir.

Çay Demlerken Kaç Kaşık Çay Atılır?

Çay denildiği zaman Türk insanı için akan sular duruyor. Davetlerde, ev oturmalarında, sabah kahvaltısında, öğle arasında ve akşam yemeklerinden sonra mutlaka çayımızı demliyoruz. Genellikle demlenecek çaya kaç kaşık çay atılacağı ise kişi sayısına bağlı olmaktadır. Fakat genel olarak 7-8 tatlı kaşığı ya da 4-5 yemek kaşığı kadar çay koymak ideal olan orandır.

Çay Demlerken İçine Şeker Atmak Zararlı Mı?

Çayın içerisine eklenecek şeker miktarı çayın aromasını büyük ölçüde değiştirmektedir. Çay demine 1 küp şeker atmak çayın “tein“ adı verilen kafeine benzer etken maddesinden kaynaklı acılığını kırmak için kullanılabilir. Fakat şeker miktarı fazla kaçarsa tadı büyük ölçüde bozulacaktır. Ayrıca yoğun şeker ağız ve damak sağlığını bozarak diş çürütecektir. Uzun süre şekerli çay tüketimi, şeker hastalığı kalp ve damar rahatsızlıklarını da tetikler.

Çay Demlenirken Önce Çay Mı Su Mu Konur?

Toplantılarımızın ve buluşmalarımızın en büyük eşlikçisi çaydır. Hatta ülkemize yakın bir dönemde katılmış olsa da (19.yy) dünya çayı “Türk çayı“ olarak kabul etmektedir. Ülkemizde farklı kültürleri tek bir çatı altında toplayan çay, farklı usulleriyle de demlenmektedir.  Genel bir görüş olarak çayı birden kaynar suyla temas ettirmenin buharlaşma sebebiyle tadını bozacağıdır. Bundan dolayı en iyi lezzet için, önce çay sonra yavaş yavaş sıcak su eklenerek 15 dk kadar demlenmeye bırakmaktır.

Çay Demlerken Çay Su Oranı Nasıl Olmalıdır?

Çayı oluşturan en önemli nokta çay ve su oranıdır. Çay üreticileri ve tiryakileri ideal çay ve su oranının her bir yemek kaşığı çaya 100 ml su oranında olması gerektiğini söylemektedir. Çay yapraklarının sıcak suyla aynı anda buluşması ve rahat bir şekilde yapraklarının yayılıp aromasını bırakması gerektiği için özellikle su oranına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çay Demleme Kaç Dakika Sürer?

Çay ideal olarak yarım litre suya 5yemek kaşığı çay ile demlenmektedir. Bu oran çayın aromatik özelliğine göre de değişkenlik gösterebilir. Çay sıcak su ile buluştuktan sonra yaklaşık olarak 15-20 dk boyunca demlenmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir