Çam Kozalağı Nedir?

Çam Kozalağı Nedir?
02.09.2021 03:30
Çam ağaçlarının üreme yapılarını barındıran bölümüne çam kozalağı denir. Bizler de çam kozalağı faydaları, çam kozalağı şurubu nasıl yapılır?, çam kozalağı pekmezi nasıl yapılır?, çam kozalağı hangi boya ile boyanır?, çam kozalağı hangi ayda toplanır?, çam kozalağı ile yoğurt mayalama, çam kozalağı ile neler yapılır?, çam kozalağı kaç dakika kaynatılır?, çam kozalağı zararları, çam kozalağı zayıflatır mı? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Çam ağaçlarının üreme yapılarını barındıran bölümüne çam kozalağı denir. Çoğu insanın haberi olmasa da çam kozalaklarının sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle Uzak Doğu bölgesinde tıbbi amaçlı yaygın olarak kullanılmaktadır. Öğütülerek veya kaynatılarak tüketebileceğiniz bu kozalaklar en çok da üst solunum yolları tedavisinde tercih ediliyor. Ayrıca ülkemizde bazı yörelerde reçeli de yapılmaktadır Bir besin olarak tüketilmesinin yanı sıra hoş görüntüsü ile dekor amaçlı da kullanılmaktadır.

Çam Kozalağı Faydaları Nelerdir?

Çam ağaçlarının üzerinde veya yere düşmüş şekilde gördüğümüzü çam kozalaklarının sağlık açısından beklenmedik faydaları bulunmaktadır. Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz:

·        İçerisinde bulunan yağlar sayesinde soğuk algınlığını önler.

·        Olgunlaşmamış olanları ülser ve gastrit ağrılarına iyi gelir.

·        Mide hastalıkları tedavisinde kullanılır.

·        Kanı temizleme özelliği bulunmaktadır.

·        Akciğer ve bronşları temizler.

·        Boğazdaki mikropları öldürür.

·        Cilde sürüldüğünde ölü hücreleri yeniler.

·        Öksürüğe karşı iyi gelir.

Çam Kozalağı Şurubu Nasıl Yapılır?

Mutfaklarımızda görmeye pek alışık olmadığımız çam kozalağı karşımıza kozalak şurubu olarak çıkıyor. Kozalak reçeli olarak da binilen bu şurubu ilk kez duyuyor olsanız da bazı ülkelerde tarihi eskilere dayanmaktadır. Doğal öksürük şurubu olarak da adlandırılan çam kozalağı şurubunu yapabilmek için öncelikle şu malzemelere ihtiyacınız var:

·        30 tane yeşil kozalak

·        5 su bardağı toz şeker

·        2 küçük kaşık limon suyu

Malzemeleri hazırladıysanız nasıl yapacağınızı tarif etmeye başlayalım. Öncelikle kozalakları iyice yıkamanız gerekmektedir. Kozalakların arasındaki kirler belli olmadığı için dikkatlice yıkayın. Sonra kozalakları bir kaba koyarak üzerine su ilave edin. Kabın içerisinde 1 gün boyunca bekletin. Bekleme işlemi bittikten sonra kozalakları bir tencerenin içerisinde su ile kaynatın. Su kaynadıktan sonra bu suyu döküp yerine ayrı bir yerde 6 bardak su kaynatarak tekrar su ilave edin. Tencere kapağını hafif şekilde açara 1,5-2 saat arası pişirin. Pişirme işlemi tamamlandığında toz şekeri üzerine ilave edin. Pişmeye devam ederken üzerinde kabarcıklar oluşacaktır. Bu kabarcıkları kepçeyle alıp atın. Kıvamını göreceksiniz istediğiniz gibi olmaya başladığında limon suyunu da ilave edin. Ateşi kapatarak tencerenin içerisindeki şurubu 1 saat kadar bekleterek oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Soğuduktan sonra ağızları hava almayacak şekilde kaplara paylaştırabilirsiniz. Çam kozalağı şurubunuz artık hazır afiyetle yiyebilirsiniz.

Çam Kozalağı Pekmezi Nasıl Yapılır?

Evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz çam kozalağı pekmezi için birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak. Bu malzemeler: Çam kozalağı, sirke, limon ve şekerdir. Malzemelerinizi hazırladıktan sonra kozalaklarınızı 1 gün boyunca suyun içerisinde bekletin. Bekleme bittikten sonra içerisine sirke ve limon ekleyin. Bu işlemden sonra kozalaklarınız tertemiz olacaktır. Daha sonra kozalakları kurutup kırma işlemine geçmelisiniz. Çekiç yardımı ile kırdığınız kozalakları 8 saat boyunca kaynatmaya başlayabilirsiniz. Kaynama süresinin sonlarına yaklaşırken suyun rengi kırmızıya dönecektir. Bu evrede içerisine şekerde ekleyerek çam kozalağı pekmezinizi tüketmeye başlayabilirsiniz.

Çam Kozalağı Hangi Boya ile Boyanır?

İnsanlar evlerinin daha güzel gözükmesi için süs eşyalarını kullanmaktadır. Bu süs eşyalarından birisi de çam kozalaklarıdır. Hoş ve doğal bir görünüm sunan kozalakları orijinal renginin haricinde boyayarak kullananlarda bulunuyor. Boyama işlemi için farklı boyalar kullanılabilmektedir. Sulu boya ve akrilik boya tercih edebilirsiniz. Kozalak bu boyaları tutmaktadır ama işiniz zor olacaktır. Çünkü kozalağın katmanlı yapısı fırça ile boyamaya pek uygun değildir. Bu yüzden en kolay yöntem sprey boya kullanarak boyamak olacaktır.

Çam Kozalağı Hangi Ayda Toplanır?

Çam ağaçları üzerinde görebileceğiniz çam kozalakları bahar mevsiminde dalların üzerinde görülmeye başlanır. Havada uçuşan çiçek tozları, çam çiçeği üzerine yerleşerek çam kozalaklarını oluşturmaya başlar. Başlangıçta rengi yeşil olan kozalaklar olgunlaştıkça kahverengi rengini alarak toplanmaya hazır hale gelir. Toplanmak için uygun zaman genellikle Kasım ayıdır. Topladığınız kozalaklar kapalı halde ise güneşte 1 gün bekletirseniz açıldıklarını göreceksiniz.

Çam Kozalağı ile Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır?

Daha önce hiç duymamış olabileceğiniz çam kozalağı ile yoğurt mayalama Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde uzun yıllardır yapılıyor. Kozalak ile yoğurt yapma işlemi bilinen yoğurt mayalama yönteminden pek de farklı sayılmaz. Normalde yoğurt ve süt kullanılırken bu kez yoğurt yerine çam kozalağı kullanılıyor. Özellikle kullanılan kozalakların olgunlaşmamış yeşil olanları mayalama için daha verimli olmaktadır. İhtiyacınız olan malzemeler: 2 litre süt ve 2 yeşil çam kozalağıdır. Malzemeler hazırsa işe sütü tencerede kaynatarak başlayın. Kaynatma işlemi bittikten sonra sütünüzü yoğurt kabınıza boşaltın. Sütünüzü mayalama sıcaklığına gelene kadar bekletin. Bu sıcaklığı anlamak için parmağınızı sütün içine batırın. 10 saniye kadar dayanabiliyorsanız sıcaklık istediğiniz seviyeye gelmiş demektir. Güzel bir şekilde temizlediğiniz yeşil çam kozalaklarını sütün içerisine koyun. Daha sonra sütünüzü mayalanmaya bırakın. 10-12 saat kadar hava almadan beklemesi gerekiyor. Bunun için mikrodalga fırınınızı kullanabilirsiniz. Bu işlemleri haletlikten sonra çam kozalağı yoğurdunuz yemeye hazır olacaktır.

Çam Kozalağı ile Neler Yapılır?

Hoş görüntüsü ile hepimizin sevdiği çam kozalakları farklı amaçlarla dekor yapımında kullanılmaktadır. Davetlerde masanızı süslemek için, romantizm için mum yapımında veya kapı süsü olarak kullanabileceğiniz gibi doğal görünümüyle aklınıza gelebilecek her yerde süs eşyası olarak tercih edebilirsiniz. Çam kozalağı ayrıca sağlıklı bir besin olarak da tüketilebilmektedir. Çoğumuz çam kozalağını bir yiyecek olarak görmesek de farklı tür gıdaların yapımında kullanılmaktadır. Çam kozalağından şurup, pekmez ve yoğurt yapılabilmektedir.

Çam Kozalağı Kaç Dakika Kaynatılır?

Faydaları ile bildiğimiz çam kozalağı farklı şekillerde tüketilmektedir. Şurup ve pekmezi yapılabilen çam kozalağının kaynatılması gerekiyor. Kaynama süreleri her ikisin de farklı olmaktadır. Şurup yapımında tercih edilecekse 2 saat boyunca kaynatmak yeterli olacaktır. Pekmez yaparken kullanacakların ise 8 saat boyunca kaynatması gerekmektedir. Unutmadan belirtelim kaynatma işlemine geçmeden önce kozalakları mutlaka temizleyin ve bir süre su içerisinde bekletin. Katmanlı yapısından dolayı kirlerin birçoğunu göremeyebilirsiniz.

Çam Kozalağı Zararları Nelerdir?

Çam kozalağınn genel olarak zararı bulunmamaktadır. Belirgin bir zararı olmasa bile faydaları için tüketilen çam kozalağına dikkat etmek gerekiyor.  Özellikle olgunlaşmamış halde tüketmemeye özen gösterin. Çünkü mideniz sindirmede zorluk yaşayacaktır. Ayrıca aşırıya kaçılırsa fayda görmekten çok zarar vermeye başlayabilir. Özellikle alerjik reaksiyonlar gözlemlenebilir.

Çam Kozalağı Zayıflatır mı?

Farklı şekillerde tüketilebilen çam kozalağının pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar arasında zayıflamak olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü çam kozalağı tüketilirken genellikle şurup ve pekmez yapılmaktadır. Bu karışımların içerisine doğal olarak şeker atılmaktadır. Böyle tüketilirse zayıflama yerine kilo almanıza sebep olacaktır. Zayıflama etkisi için doğal başka kaynaklar yönelmeniz daha doğru olacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir