Broker Olmak Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Broker Olmak Hakkında Merak Edilen Bilgiler
28.08.2021 16:00
Taraflar arasında aracı olarak alım satım işlemleriyle ilgilenen bu yaptığı işlemlerden aldığı komisyon kazancı sağlayan kişi veya kurumlardır. Brokerlık nedir, iyi bir broker nasıl olunur, broker ile acente arasındaki fark nedir, broker olmak için hangi bölüm okunmalı, broker olmak için gerekenler neler? Broker maaşı ne kadar? Caiz mi, siteleri güvenilir mi?

Taraflar arasında aracı olarak alım satım işlemleriyle ilgilenen bu yaptığı işlemlerden aldığı komisyon kazancı sağlayan kişi veya kurumlardır. Halk arasında broker kavramı komisyoncu olarak bilinmektedir. Genel olarak kişi veya kurumları temsil ederek çalışmaktadırlar. Bir firma veya bir kişi için çalışsa dahi çoğu zaman kendilerini düşünerek hareket etmektedirler. Ek olarak iş yapmadan önce komisyon ücreti almakta ve genel olarak kendisini güvenceye almak adına sözleşme imzalatmaktadır.

Broker olan kişiler birçok farklı sektörde çalışabilmektedir. Bundan ötürü çoğunlukla çalıştıkları sektör ile ilişkilendirilir ve çalıştıkları alana göre isimleri değişmektedir. Genellikle finans piyasalarında faaliyet gösteren brokerlar, sigorta, emlak, tekne, bankacılık, emtia, ipotek ve iddia gibi alanlarda hizmet verebilmektedir. Brokerlar, komisyon ücreti ile yüklü miktarda para kazanabilmektedirler. Ekonomik olarak gelişmiş ülkelerde brokercılık kavramı gelişmiştir. Gelişmiş ülkeler ekonomi alanlarında, alım satım işlemlerinde ve ticarette genellikle brokerları kullanmaktadırlar. Broker olan kişiler bireysel veya kurumsal olarak kişi, kurum ve devletlere hizmet verebilmektedirler.

Brokerlık Nedir?

Brokerlık, belirli bir komisyon karşılığında alım ve satım işlemlerine aracılık ederek, işlemleri kendi adına fakat taraf veya temsil ettiği kişi veya kurumlar hesabına yapan işlemcilerine verilen isimdir. Çeşitli sektörlerde çalışabilen brokerlar, özellikle yatırım piyasalarında büyük önem taşımaktadır. İşlemleri kayıt etmek ve zaman zaman yatırım hakkında tavsiye ve yönlendirmelerde bulunabilecek danışmanlardır. Türkiye’de broker uygulaması Borsa İstanbul (BIST) tarafından gerçekleştirilmektedir. Broker olabilmek için bazı önemli özelliklere sahip olmak gerekir. Bu özellikler arasında en önemlisi ise iyi bir ekonomi eğitimi almış olma kuralı gelmektedir. Yatırımcının borsa enstrümanlarında yapacağı işlemleri piyasaya iletecek kişi olması dolayısıyla broker seçimi oldukça önem arz eden bir işlemdir.

İyi Bir Broker Nasıl Olunur?

Brokerlık herkesin yapabileceği bir iş olarak görülmemektedir. Broker olmak oldukça zordur. Broker olabilmek için bazı önemli özellik ve kabiliyetlerin bulunması gereklidir. Bu özelliklerin başında iyi bir ekonomi eğitimi almış olmak gelmektedir. Ekonomi üzerine eğitim almış olan broker ayrıca BIST tarafından verilen özel eğitimleri tamamlayarak eğitim sonunda verilen sertifikalara sahip olmalıdır. Broker olmak isteyen kişilerin sorumluluk duygusu gelişmiş, soğukkanlı olması ve iyi bir ekonomi eğitimi almış olması önemli unsurlardandır.

Broker ile Acente Arasındaki Fark Nedir?

·        Acente ile brokerlar arasındaki en önemli fark acentelerin şirketler adına, brokerların ise kişi adına danışmanlık hizmeti vermesidir.

·        Acenteler bağlı oldukları şirketin mevcut ürünlerinin satışını yaparken, brokerlar belirli bir şirket ile çalışmayıp müşteri adına diğer şirketlerden teklif alırlar.

·        Acenteler sadece anlaşmalı olduğu şirketler adına çalışırken, brokerlar istedikleri şirket ile çalışabilir.

·        Acenteler anlaşmalı olduğu şirket ürünlerini satmakla yükümlü ve sınırlıyken, brokerlar ise şirket ürünleri ile müşterilerine hizmet verebilirler.

Broker Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Broker olmak isteyen kişilerin üniversitelerde ekonomi ile ilgili bölümlerden lisans derecesinde mezun olması gereklidir. Bu bölümlerden mezun olan kişilerinde BİST tarafından verilen eğitime katılmaları gerekmektedir. Brokerlık eğitimine katılarak başarıyla tamamlayan kişiler sertifika ile broker olmaya hak kazanmaktadırlar.

Broker Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Brokerlar genel olarak yatırım alanlarında çalışmakla birlikte diğer sektörlerde de ekonomi alanında görev almaktadır. Bu sebepten ötürü ekonomi bilgisi, piyasa bilgi ve yatırım enstrümanları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Yatırım enstrümanları için bilanço ve teknik analiz genel unsurlardandır. Yatırım alanında çalışan brokerların tüm dünyada gerçekleşen olayları takip ederek piyasaların bunlardan etkilenebileceği bilmesi gerekir. Analitik olarak hızlı bir şekilde düşünüp hemen uygulamaya geçmesi gereklidir.

Broker Caiz Mi?

Yatırım alanında çalışan brokerlar genel olarak komisyon ücreti almaktadır. Broker olan kişi veya kurumlar müşterilerinin alım satım işlemlerini yaparak verdiği hizmet karşılığında komisyon almaktadır. Piyasalarda serbest piyasa koşulları kabul edildiğinden ötürü alış ve satış ucuzdan alıp pahalıya satmak kısa zamanda gerçekleştirilebilir. Kısa sürede kendilerini dengeleyen parite fiyatları çoğu zaman değişmez ve değişirse belirli koşullara göre değişir. Bu koşul ve kuralları bilen kişiler olan broker bu sayede değişimin yönünü ve zamanını bilerek para kazanabilir. Bu işlem esnasında faizle iş yapmadığı için yaptıkları iş caiz olarak kabul edilmektedir.

Broker Siteleri Güvenilir Mi?

Broker hizmeti veren sitelerin güvenilir olup olmadıklarını anlamak için lisanslarına bakılmalıdır. Firmanın lisanslı olması ve para çekme konusunda sıkıntı yaşatmıyor ve yatırımcıların şikayetlerine maruz kalmıyorsa güvenilir kabul edilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir