Börülce Nedir?

Börülce Nedir?
01.09.2021 19:30
Börülce baklagiller ailesinden fasulyeye benzeyen tek yıllık otsu bir bitkidir. Bizler de börülce tarifi, börülce faydaları, börülce anne sütünü arttırır mı?, börülce bebeklere ne zaman verilir?, börülce düdüklüde kaç dakikada pişer?, börülce dondurucuda nasıl saklanır?, börülce güneşi sever mi?, börülce gluten içerir mi?, börülce ıslatmadan pişer mi?, börülce zararları, börülce zayıflatır mı? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Börülce baklagiller ailesinden fasulyeye benzeyen tek yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları ise üç yaprakçıktan oluşan birleşik bir yapıya sahiptir. Börülce tanelerinin göbek kısmında bulunan siyahlıktan dolayı halk arasında karnı kara veya siyah göz olarak da bilinmektedir. Vitamin, mineral ve protein deposu olan börülce Ege'de sık sık tüketilen bir besin çeşididir. Börülce, kışın kuru olarak tüketilirken, yazın ise taze haliyle pazar tezgahlarında ve market raflarında bulunur. Börülcenin taze fasulye şeklinde yemekleri yapılabileceği gibi salata olarak da tüketilebilir.

Börülce Tarifi Nedir?

Bir gece öncesinden suda beklettiğiniz 1 su bardağı börülceyi süzün ve bir tencereye alıp üstlerini geçecek şekilde su ile doldurun. Tencerenin kapağını kapatın ve kaynamaya başladıktan sonra, yaklaşık 15 dakika pişirin. Başka bir tencereye 4 yemek kaşığı yağı alın ve yağ kızdıktan sonra ince ince doğradığınız 1 adet soğanı pembeleşene dek kavurun. Ardından doğradığınız 2 adet yeşil biberi ve 1 adet havucu da ilave edip güzelce kavurun. 1 yemek kaşığı salçayı da ekleyip 3-4 dakika daha kavurduktan sonra 5 su bardağı suyu da ilave edin ve pişmiş olan börülcelerin suyunu süzdükten sonra onları da tencereye ekleyin. Baharat olarak 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı toz kırmızı biber ve son olarak 1 çay kaşığı karabiber ekleyin, sonrasında güzelce karıştırın ve tencerenin kapağını kapatıp, yaklaşık 20 dakika kadar pişmeye bırakın. Sıcak ya da ılık olarak tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Börülce Faydaları Nelerdir?

Yüksek protein kaynağı olan börülcenin faydaları oldukça fazladır. Börülce besininin içeriğinde demir, vitamin, potasyum, çinko ve manganez mineralleri bulunur. Bu besinin aynı zamanda kolestrolü düşürdüğü ve şeker hastalığına da faydası olunduğu kanıtlanmıştır. Börülce, bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda kanseri de önler. Sindirim sistemini düzenleyen bir besin olan börülce, kilo vermeye de oldukça yardımcıdır. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler düzenli olarak börülce tüketebilirler. Haftada iki kere taze börülce yemeği tüketmek sindirim rahatsızlıklarını da ortadan kaldıracaktır. Börülce sağlıklı ve ışıltılı bir cilde kavuşmaya da yardımcı olur. Aynı zamanda börülce kan dolaşımının da düzenlenmesini sağlar. Yeşil sebzelerde bulunan lifli yapısı oldukça önemlidir.

Börülce Anne Sütünü Arttırır Mı?

Emzirme dönemindeki annelerin günlük beslenmelerinden eksik etmemesi gereken yeşilliklerden bir diğeri de börülcedir. Bunun temel sebebi ise; börülcenin içerisinde bulunan bol miktarda demir minareli, süt üretiminin istenilen ve sağlıklı bir seviyede tutulmasını sağlamaktadır. Emzirme dönemindeki anneler baklagiller ailesinde bulunan börülceyi gönül rahatlığıyla tüketebilir.

Börülce Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Bebekler için en değerli besin anne sütüdür. Fakat bebekler, 6. aydan sonra ek gıdaya geçiş süreçlerinde bazı besinleri tüketmeye başlarlar. Bebekler için sağlıklı bir besin olan börülce, bebeklere 8. aydan sonra verilmesi gerekir. Börülce besinin verilmesinden sonra herhangi bir reaksiyon görülmesi durumunda ise besinin tüketilmesi kesilmelidir.

Börülce Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer?

Börülce çabuk pişen bir sebze türüdür. Bununla birlikte sebzelerin çok uzun süre pişirilmesi ise vitaminini kaybetmemesi açısından tavsiye edilmektedir. Düdüklüde pişen börülce ise buharda pişen börülcenin pişme süreleri değişmektedir. Düdüklüye börülce koyulduktan sonra düşük ateşte 20 dakika pişirilmesi yeterlidir. Börülce eğer yüksek ateşte pişirilecekse 15 dakika yeterli olacaktır.

Börülce Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Mevsiminde bulunması güç olan besinlerden biri olan börülcenin saklanması, istenen her an ulaşılmasına imkân sağlamaktadır. Haşlama işleminde börülcenin yarım kiloyu geçmeyecek halde tencereye konulması gerekir. Börülceler kaynayan suda ortalama 2-3 dakika bekletilmelidir. Şoklamada ise bütünüyle soğuduklarına emin olunca kâğıt havlu üstüne çıkartarak fazla suyun emilimi sağlanmaktadır. Suyu alınmış olan börülceler, buzdolabı veya özel saklama poşetlerine doldurulur. Poşeti doldurduktan sonra havasının alınması gerekir. Poşetin ağzı bağlandıktan sonra derin dondurucuya yerleştirilebilir. Sebzenin tazeliğini ve vitaminini kaybetmemesi için dondurucuda -21 derecede bir sene gibi uzun bir süre saklanabilir.

Börülce Güneşi Sever Mi?

Pazarlarda, marketlerde bol bol bulunan olmazsa olmaz yaş sebzelerden birisi de börülcedir. Börülce; bir sıcak iklim sebzesidir ve daha çok Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgelerinde tüketilir. Börülce, sıcak iklim sebzesi olmazı sebebiyle güneşi oldukça seven bir bitkidir.

Börülce Gluten İçerir Mi?

İçeriğinde gluten proteini bulunmayan besinler sağlığa oldukça faydalıdır. Börülce lif oranı yüksek gıdaların başında gelmektedir ve tüketimi sağlığa oldukça faydalıdır. Bununla birlikte börülcenin gluten içermediği kanıtlanmış ve sık tüketimi tavsiye edilmiştir.

Börülce Islatmadan Pişer Mi?

Börülce isteğe göre ıslatmadan pişirilebilir fakat bu düdüklü tencere kullanılsa dahi oldukça zaman alan bir işlem olacaktır. Düdüklü tencere içerisinde yaklaşık olarak 15-20 dakika börülceyi kaynatarak, içindeki siyah suyun çıkmasını sağlamalısınız. İşlemi sağladıktan sonra pişirme işlemine geçebilirsiniz. Bu adımları es geçerek börülce pişirmeniz hem tat hem de görüntü olarak istediğiniz gibi pişmemesine neden olabilir.

Börülce Zararları Nelerdir?

Börülce taze fasulyeye benzeyen baklagiller ailesinden gelen bir bitki çeşididir. Börülcenin zararları denildiğinde bir sağlık uzmanın henüz belirtebileceği, herkes için geçerli olabilecek bir zararı görülmemiştir. Fakat her besin gibi normalinden oldukça fazla tüketilirse kişilerde alerji riski olabilir. Yenilmesi gerekenden daha fazla tüketildiğinde vücudun bazı maddelere olan ihtiyacı azalabilmektedir. Bunun dışında börülcenin gözlemlenen bir zararı bulunmamıştır.

Börülce Zayıflatır Mı?

Oldukça lezzetli bir besin olan börülce aynı zamanda çok faydalıdır. Vitamin ve mineraller bakımından fazlasıyla zengin olan yiyeceklerdendir. Börülce, diğer bakliyat türleri gibi az yağlı ve düşük kalorilidir. Lif içermesi uzun süre tok kalmayı ve zayıflamayı sağlar. Bu nedenle diyet yaparken de gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir