Böcekler Uyur Mu?

Böcekler Uyur Mu?
23.01.2023 18:56
Internet kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber insanlar gün içerisinde merak ettiği soruları rahatça ellerindeki telefonlardan ve bilgisayarlardan öğrenebilirler. Böcekler uyur mu? Neden ders dinlerken bazen uykumuz gelir? Bayatlayan ekmek dertleşirken bisküvi neden yumuşar? Güneş kremleri bizi nasıl korur? Terli ayaklar neden peyniri gibi kokar? Antibiyotik her zaman işe yarar mı? İnternette en çok sorulan soruları sizler için derleyip cevap verdik.

Böceklerin de diğer canlılar gibi beslenme ve uyuma ihtiyaçları bulunmaktadır. Ancak sürekli olarak geceleri böceklerle karşılaşmaktan ve uğraşmaktan insanların aklına böceklerin uyuyup uyumadığı sorusu gelmektedir. Böceklerin sinir sistemleri birçok canlıdan farklı olsa da yapılan araştırmalarda böceklerin de uyuduğu gözlemlenmiştir.

Neden Ders Dinlerken Bazen Uykumuz Gelir?               

Öğrencilerin okullarda yaşadığı en büyük problemlerden bir tanesi derse dikkatini verememe ve uykusunun gelmesi durumudur. Öğrencilerin dersine derken uykusunun gelmesinin birçok farklı sebebi bulunabilir ancak görülen en büyük sebep ışıklandırmanın kötü olmasıdır. Güneş ışığı almayan sınıflarda mavi ışığın eksik kalması sebebiyle beynimizin uyku uyanıklık döngüsünü yöneten üst kiyazmatik çekirdeğin gözdeki retinadan mavi ışık sinyali alamaması durumunda kişiyi uyanık tutma sinyalini göndermez ve bundan dolayı kişilerin uykusu gelir.

Bayatlayan Ekmek Sertleşirken Bisküvi Neden Yumuşar?

İki farklı unlu mamul olan ekmek ve bisküvinin baya atlaması durumunda birinin sertleşirken diğerinin yumuşaması insanların kafasında soru işareti oluşturmaktadır. Bu durumun oluşmasının en büyük sebebi iç ve dış boya atlama olarak 2 farklı hayatlara çeşidinin olmasıdır. Cips ve bisküvi gibi gıdalarda genellikle iç patlama görülür ve içeriğinde bulunan gluten ve nişasta yumuşar. Ancak ekmekte dış bayatlama görülür ve sertleşir.

Güneş Kremleri Bizi Nasıl Korur?

Özellikle yaz aylarında insanların dışarı çıkarken güneş kremi sürmesi tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi güneş kreminin insanın cildini güneşten gelen zararlı ışınlardan korumaktır. Güneş kremlerinde zararlı ışınlara karşı koruma sağlayan organik ve inorganik maddeler bulunmaktadır. Güneş kremlerinin içeriğinde bulunan inorganik kimyasal maddeler mora köse ışınları geri yansıtarak ve soğutarak zararlı ışınlara karşı fiziksel olarak koruma sağlamaktadır.

Terli Ayaklar Neden Peynir Gibi Kokar?

İnsanların tükettiği peynir, yoğurt ya da turşu gibi fermente ürünlerde gıdanın oluşumunu sağlamak için bakteriler görev almaktadır. Kişilerin terlemesi durumunda da artan bakteriler rahatsız edici koku üretebilirler. İnsanların ayaklarında bulunan 3 bakteri türü bulunur ve bu tip kokulardan bu bakteriler sorumludur. Bu bakteriler aynı zamanda birçok peynir türünün olgunlaşmasında sağlar. Yani terli ayakların peynir gibi kokmasının sebebi aynı bakteri türlerinin bu görevlerde yer almasıdır.

Antibiyotik Her Zaman İşe Yarar Mı?

İnsanların yaşadığı rahatsızlıkların kaynaklarına göre doktorlar kişilere antibiyotik ilaç yazabilmektedir. Antibiyotikler kişilerin bakteri kaynaklı enfeksiyonlar yaşaması durumunda işe yarayan ilaçlardır. Bundan dolayı antibiyotik her hastalığı iyileştirmez. Sadece bakteri kaynaklı rahatsızlıkları ve enfeksiyonları iyileştirmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir