Bayat Ekmek Nasıl Değerlendirilir?

Bayat Ekmek Nasıl Değerlendirilir?
01.09.2021 08:00
Ekmeklerin her bir çeşidi, oldukça lezzetli ve yapımı da oldukça zahmetlidir. Bizler de bayat ekmek tatlısı nasıl yapılır?, bayat ekmek alan yerler nerelerdir?, bayat ekmek kilo aldırır mı?, bayat ekmek çorbası nasıl yapılır?, bayat ekmek fırında nasıl değerlendirilir?, bayat ekmek hayvan yemine nasıl dönüşür?, bayat ekmek olmadan köfte nasıl yapılır? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık

Ekmeklerin her bir çeşidi, oldukça lezzetli ve yapımı da oldukça zahmetlidir. Tarladan sofralara kadar uzanan bu hikayede pek çok emektar el bulunur. Hem ülke ekonomisinin korunması hem de aile bütçesine destek olunması açısından, bir evin ihtiyacı kadar günlük ekmek alımına özen gösterilmelidir. Fakat bazen öğünlerde makarna, pilav gibi karbonhidrat yerine geçen besinler olduğunda ekmekler kalabilir. Kısa bir sürede bayatlayan ekmekleri ise değerlendirmenin birbirinden farklı yöntemi bulunmaktadır.

Bu açından bakıldığında ekmeklerin çöpe atılması gereksiz ve israf olmasına neden olan bir tercihtir. Bayat ekmeklerden tatlılar, pizzalar ve çeşitli geri dönüşüm unlar elde edilirken, hem diğer harcamalardan tasarruf edilmiş olunur hem de bayat ekmeklerin yeniden kazandırılması sağlanmaktadır.

Bayat Ekmek Tatlısı Nasıl Yapılır?

Bayat ekmeklerin yeniden sofralara getirilmesi açısından bakıldığında, bayat ekmek tatlısı oldukça zevkli bir seçimdir. Bir tatlıdan beklendiği gibi hem hafif olması hem de ucuz olması, bayat ekmek tatlısı ile mümkündür. Tüm aile üyelerinin keyifle yiyebileceği, bayat ekmek tatlısı tarifi ise şu şekildedir;

-İlk olarak 1.5 su bardağı şeker ve 2 su bardağı içme suyundan bir şerbet hazırlanmalı ve bu şerbetin soğuması için kenara alınmalıdır. Bir tatlı kaşığından daha az limon suyu eklemeyi unutmayın.

-Fırın tepsisini kaplayacak kadar miktarda bayat ekmekleri dilimleyin ve birbirilerine çok yakın olacak şekilde fırın tepsisine dizin.

-200 derece fırında ekmeklerin iyice kızarmasını sağlayın.

-Fırından çıkan ekmeklerin üzerine kenarda soğumuş olan şerbetten eşit oranda gezdirin. Ekmeklerin bir tarafının şerbetle ıslandığından emin olun.

-3 bardak soğuk süt, bir yemek kaşığı buğday nişastası, beş çorba kaşığı şeker ve bir vanilyayı muhallebi kıvamına gelene dek pişirin.

-Şerbetle ıslanmış olan ekmeklerin üzerine hazırladığınız pratik muhallebiyi yayın.

-Üzerine çikolata rendeleyin ve soğuması için buzdolabına bırakın.

-Bir bardak çay ya da bir fincan kahve eşliğinde afiyetle yiyebilirsiniz.

Bayat Ekmek Alan Yerler Nerelerdir?

Bayat ekmeklerin değerlendirilmek istendiği durumlara geri iadesi mümkündür. Mahallede yer alan fırınlara aldığınız fiyatın yarı fiyatından geri satmanız mümkündür. İki bayat ekmek vererek bir adet taze ekmek alabilirsiniz. Ayrıca bazı şehirlerde, sokak aralarında askıda ekmek çalışması yapılmaktadır. İhtiyaç sahiplerini ulaşabilmesi için küflenmemiş ve hala yenilebilir durumda olan ekmeklerinizi, sıkı bir poşet içerisinde asabilirsiniz.

Bayat Ekmek Kilo Aldırır Mı?

Hayır. Aksine taze ekmeğe oranla daha hızlı bir doyuruculuk sağlamaktadır. Daha az miktarda ekmek tüketilerek kilo alımının önüne geçmektedir. Ayrıca ekmeğin uzun süre beklemesi, mide sağlığı açısından da önemlidir. Bu nedenle bayat ekmek tüketimi tavsiye edilmektedir.

Bayat Ekmek Çorbası Nasıl Yapılır?

Ekmekleri değerlendirmenin en güzel yöntemlerinden bir tanesi de bayat ekmek çorbasıdır. Özellikle kış aylarında tüketilmesi, vücudun direncin arttırmaktadır. Soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıkları önleyen ve tam bir şifa kaynağı olan bayat ekmek çorbasının tarifine geçelim;

-Yaklaşık dört su bardağı et ya da ilik suyu tencereye alınmalıdır.

-Yarım ekmek alınmalı ve kurutonlar boyutunda kesilmelidir.

-Ekmeklerle et suyu bir arada iyi bir şekilde kaynatılmalıdır. (Bu esnada bayat ekmeklerin iyi bir şekilde çözündüğünden emin olunmalıdır.)

-2 adet tam yumurta, dört su bardağı süt ve zeytinyağından meyane yapılmalı ve kaynama noktasında eklenmelidir.

-Son olarak tereyağında kuru nane kızdırılmalı ve çorbaya eklenmelidir.

-Sıcak bir şekilde sofralara alınmalıdır.

Bayat Ekmek Fırında Nasıl Değerlendirilir?

-Bayat ekmekler bütün halde fırına konulup kızarması sağlanabilir ve bu işlemden sonra mutfak robotunda çekilerek galeta ununa çevrilebilir.

-Küçük dilimler halinde kesilen ekmeklerin üzerine domates, biber, sucuk, sosis ve kaşar rendesi konularak ısıtılabilir.

-Sarımsaklı ekmek dilimleri yapılabilir.

Bayat Ekmek Hayvan Yemine Nasıl Dönüşür?

Bayat ekmekler, özel makineler yardımı ile oldukça ufalanır. Tekrar un formuna dönene kadar parçalandığından emin olunduktan sonra eleme işleminden geçirilir. Ardından diğer hayvan yiyecekleri ile karıştırılarak besleyici bir yem oluşturulur.

Bayat Ekmek Olmadan Köfte Nasıl Yapılır?

Köfte yapımında bayat ekmek kullanımı köftenin kıvam almasına yardımcı olmaktadır. Bu noktada bazen bayat ekmek kullanılmak istenmeyebilir. Bu durumda diğer malzemelerden fayda alınabilir. Bu noktada galeta unu, patates rendesi, ince bulgur ve kinoa kullanımı tavsiye edilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir