Gerçekten İşe Yarayan Yaşlanma Karşıtı Vitamin ve Besin Maddeleri

Gerçekten İşe Yarayan Yaşlanma Karşıtı Vitamin ve Besin Maddeleri
24.06.2022 23:56
Vitaminler, çok çeşitli krem ve serumlara kıyasla yaşlanmaya karşı mücadelede bazen göz ardı edilir, ancak araştırmalar vitaminlerin yaşlanma sürecini yavaşlatmanın önemli bir parçası olduğunu göstermektedir.

Topikal krem ve serumlar, uygulandıkları bölgelerde yaşlanmanın görünümünü yavaşlatabilirken, vücudunuzda meydana gelen yaşlanma ile savaşamazlar. Vitaminler ise içten dışa doğru çalışarak hem iç hem de dış sağlıkla sonuçlanır. Çok yönlü bir savunma oluşturmak için hem vitaminleri hem de topikal kremleri kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, yaşlanma karşıtı söz konusu olduğunda tüm vitaminler eşit değildir. Bazı vitaminler, yaşın etkileriyle mücadelede diğerlerinden çok daha güçlüdür. Bu nedenle bu makale, konu kendinize genç bir ışıltı, kırışıksız bir cilt ve yenilenmiş bir zindelik hissi vermeye geldiğinde en etkili vitaminleri sıralıyor.

Kolajen

Kolajen, yaşlanmayı geciktirmek için en önemli maddelerden biridir. Bu nedenle pek çok genç gençleştirme tedavisi vücuttaki kolajen üretimini yenilemeye veya canlandırmaya odaklanır. Kolajen, cildin bakımına yardımcı olan bir proteindir. Vücudumuz kolajen üretimini yavaşlatmaya başladığında, kolajen takviyesi yaparak kolajen seviyemizin yüksek kalmasını sağlayabiliriz. Yapılan araştırmalarda kolajen takviyelerinin cilt elastikiyetini arttırdığı ve kırışıklıkları azalttığı kanıtlanmıştır.

A vitamini

A vitamini, yaşlanmanın hem içinizdeki hem de dışınızdaki etkilerini önler ve yavaşlatır. A vitamini, birçok yaşlanma karşıtı takviyede ve serumda anahtar bileşeni oluşturan retinol olarak da bilinir. Bu güçlü vitamin, vücudumuz tarafından doğal olarak üretilmez. Bu sebeple A vitaminini A vitamini içeren besinleri tüketerek veya takviyeler ile alabilirsiniz. A vitamininden elde edilen tretinoinin kolajen üretimini arttırdığı ve kırışıklıkları azalttığı kanıtlanmıştır. Bunu, cildin dermal tabakasındaki kolajeni parçalayan enzimlere müdahale ederek, bunun yerine yeni kolajen oluşumunu teşvik ederek yapar. A vitamini sadece cildinize yardımcı olmaz; aynı zamanda iç dünyanıza da yardımcı olur. Daha iyi görme ve daha güçlü bir bağışıklık sistemini destekler ve kalbinizin ve akciğerlerinizin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Yumurta, domates, dolmalık biber, ıspanak ve havuç yiyerek A vitamini alabilirsiniz.

E Vitamini

Yaşlandıkça, vücudumuzun sağlıklı kalması için daha fazla E vitaminine ihtiyacı vardır. E vitamini, bağışıklık sistemini düzenlemede önemli bir rol oynar. Cildin ilk ve önemli savunma katmanlarından biri olan E vitamini, vücudumuzda doğal olarak bulunur ancak güneş ışınları sebebiyle hızlı bir şekilde tükenir. E Vitamini cildi kırışıklıklardan ve ince çizgilerden korumasının yanı sıra kolajen üretimini de hızlandırır. Bu da hücre yenilenmesi hızlandırmaya katkı sağlar.

D vitamini

D vitamini güneş ışığı vitamini olarak bilinir, çünkü D vitamini alma yollarımızdan biri güneş ışığına maruz kalmaktır. Ancak D vitamini aynı zamanda güçlü bir yaşlanma karşıtı vitamindir. D vitamini, yaşlanmaya bağlı rahatsızlıklarda olası bir azalma sağlar. Araştırmalar aynı zamanda D vitamininin cildi kırışıklıkların ve çizgilerin en yaygın nedenlerinden biri olan ultraviyole ışığından koruyarak erken yaşlanmayı önlemede etkili olduğunu göstermiştir. 

Çinko

Çinko, kırmızı kan hücrelerinde bulunan temel bir eser mineraldir ve insan vücudunda birçok önemli rolde yer alır. Vücudumuz doğal olarak çinko üretmediği için çinkoyu diyet ya da takviye yoluyla almamız gerekir. Proteinleri sentezlemek, bağışıklık sistemimizi düzenlemek ve yaraları iyileştirmek gibi birçok şey için çinkoya ihtiyacımız var. Ancak çinko, yaşlanmaya karşı mücadelede de güçlü bir mineraldir. Yapılan araştırmalarda çinko eksikliklerinin yaşlanma sürecini hızlandırdığı görülmüştür. 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

SAĞLIK Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir