Kanserli Ben Nasıl Anlaşılır?

Kanserli Ben Nasıl Anlaşılır?
15.11.2022 19:35
Kaynağının melanosit adı verilen hücrelerin olduğu kanserli ben, bir tür hastalık çeşidi olmaktadır. Melanosit ise, deriye gerekli rengi veren pigment üreten hücreler olmaktadır. Kanserli ben nasıl anlaşılır, alınır mı, acır mı, alınmazsa ne olur?

Vücutta bulunan benleri her insan düzenli bir şekilde kontrol etmesi gerekmektedir. Genellikle derinin üzerinde, deri ile aynı renge sahip, küçük boyutta, saplı görünüşlü olmakta olan ve halk dilinde et beni adı ile anılan tümörler zararsız olmaktadırlar. Et benleri, oldukça kolay bir biçimde cerrahi işlem yardımı ile ortadan kaldırmak mümkündür, fakat vücudumuzda bulunana her ben bu kadar da masum olmamaktadır.

İnsanlar benlerini kontrol edip inceleyerek, benlerini değerlendirme şansı bulunmaktadır. Mesela asimetrik bir görüntüye sahip olan bir ben kötüye yorumlanabilmektedir. Benin şekli eğer ki kenarlarından kıvrıntılı ya da düzene sahip olmayan bir tipte ise aynı şekilde olumsuz bir duruma yorumlanabilmektedir. Eğer ki benin renk dağılımı homojen bir biçimde ise yani bir renk ile kaplı ise bu sorunun olmadığına yorumlanabilir fakat siyah, kahverengi, kırmızı gibi birden fazla renk oluşmuş ise ve büyüklüğü 6 milimetreden fazla ise tümör gelişmesi bakımından tehlikeli benler olarak düşünülmesi gerekmektedir.

Kanserli Ben Alınır Mı?

İlk öncelikle bilinmelidir ki benlerin alınması gibi durumlar kansere yol açmamaktadır. Hatta benin alınması kansere dönüşme tehlikesini ortadan kaldırır. Aynı şekilde kanserleşme riski taşımakta olan bir benin alınma işlemi de herhangi gibi bir tehlike arz etmez. Aksine kansere dönüşme gibi bir tehlike arz eden benin alınması, o benin kanserleşmeye dönmesini engellemek amacı ile alınması oldukça fazla önerilmekte olan bir durum olmaktadır.

Dermatoloji uzmanları ve genel cerrahlar beni alma işlemi uygulayabilmektedir. Genel cerrahi uzmanları her türlü benin alabiliyorken, dermatoloji uzmanları sınırlı bir biçimde tedavi uygulayabilmektedirler.  Dermatoloji uzmanları tedavi sürecinde, ilaçları benlere enjekte ederek çürümelerini sağlamaktadır ve bu uygulamanın adı krioterapi olmaktadır. Fakat bu ilaç dokulara zarar verdiği için pek de önerilen bir tedavi olmamaktadır.

Kanserli Ben Acır Mı?

Genel olarak estetik kaygıları ortadan kaldırmak amacı ile tedavi edilmektedir benler. Bir benin renk, boyut ve şekil bakımından oldukça hızlı bir biçimde değişikliğe uğramakta ise, kanama, kaşınma ya da ağrı oluyor ise melanom olabilmesi yüksek olmaktadır. Ve bu ben hemen alınması gerekmektedir. Ben alınması da kanser oluşturmaz, aksine benin kanserleşme tehlikesini ortadan kaldırmış olur.

Kanserli Ben Alınmazsa Ne Olur?

Kanserli benin alınmaması durumu oldukça büyük sorun oluşmaktadır. Çünkü zamanında alınmayan ben etrafına yayılarak bulunduğu alana yayılma gösterebilmektedir. Bu yüzden benin kanserli bir ben olduğunu tespit eder etmez alınması gerekmektedir. Eğer ki alınmaz ve benin kanserleşmesine müsaade ederseniz, bunun sonucu ölümle bile sonuçlanabilmektedir. Ölüm ile sonuçlanması ne kadar nadir olarak görülse bile imkansız olmayan bir sonuç olmaktadır. Yani kanserli bir benin alınması şarttır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir