AVM'de Stant Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

AVM'de Stant Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
12.11.2022 19:34
Stant, birtakım ürünlerin sergilendiği ve satışının bulunduğu yerlere denir. AVM’de stant açmak için gerekli belgeler nedir? AVM’de stant açma maliyeti nedir, ne kadar kazandırır, açma avantajları nelerdir? AVM’de çiğköfte standı, dondurma standı, jelibon standı nasıl açılır? AVM’de stant açma şartları nelerdir, stant açma ruhsatı nasıl alınır? İşte tüm detaylar...

AVM’de stant açarak işinizi yürütmek istediğinizden dolayı bir diğer ve en önemli gereklilik, standın satın alınması olacaktır Aynı zamanda standı kendiniz yaptırmak yerine kiralama yoluna da başvurabilmeniz mümkündür. Bu durum tamamen sizin sunacağınız iş fikrine göre değişkenlik gösterecektir.

·        Vergi kaydı için gerekli belgeler şunlardır: İmza sirküleri, kimlik kartı, fotoğraf, ikametgah belgesi, kira sözleşmesi, işe başlama formu

·        Oda kayıt için gerekli belgeler şunlardır: İmza sirküleri, fotoğraf, vergi levhası, kimlik kartı

·        Çalışma izin ve ruhsatı için gerekli belgeler şunlardır: Vergi levhası, kimlik kartı, oda kayıt belgesi, imza sirküleri, kira sözleşmesi, sicil gazetesi, ikametgâh belgesi, itfaiye raporu ve diğer belgeler

AVM'de Stant Açma Maliyeti Nedir?

AVM’de stant kiraları, büyükşehirlerde metrekare fiyatı 10.000 dolara hatta daha üst seviyesine değin çıkabildiği bilinmektedir. Ortalama olarak ele almak gerekirse metrekare fiyatını 500 TL ila 2.000 TL arasında kiralayabilmeniz mümkündür. Yani 10 metrekarelik bir alanın aylık kirası optimum seviyede, 5.000 TL ile 20.000 TL arasında olmuş olacaktır.

AVM'de stant açmak için bayilik almıyorsanız, kendi standınızı yaptırmanız gerekecektir. Bu aşama biraz pahalı olabilir. Ortalama bir stanta ücreti m² fiyatı 5 Bin TL ile 10 Bin TL arasında değişebildiği bilinmektedir. 10 ²'lik bir st ücreti m² fiyatı 5 Bin TL ile 10 Bin TL arasında değişebildiği bilinmektedir. 10 ²'lik bir stant ücreti en az 30 Bin TL'den başladığı bilinmektedir.

AVM'de Stantları Ne Kadar Kazandırır?

Genellikle AVM stantlarındaki ürünler toptan fiyatının çok üzerinde satışa sunulduğu bilinmektedir. Bu kâr oranı, %100’den %1.000’e kadar çıkabildiği biliniyor.

Bu anlamda açacağınız standın işlevi ve bulunduğunuz sektör elbette ki çok önemli bir faktördür. Sıradanlıktan çıkıp, farklı şeyler denemeniz size kazanç getirmesi mümkündür. Tabii ki bu farklılığın pazar analizini ve insanlar üzerindeki tüm olası etkilerini daha öncesinde hesaba katıp, analizlerini yapmanız gerekecektir. Aksi takdirde risk oranınızı yükseltmiş olacaksınz.

AVM'de Stant Açma Avantajları Nelerdir?

Stantlar genel olarak müşterinin hemen alıp gideceği ürünlerin satılmasına yönelik olarak tasarlanmış olduğu bilinmektedir. Hediyelik eşya, oyuncakçı, gıda, organik ürünler stantlarda kolaylıkla müşteri çekebileceğiniz ürünlerin başında gelmektedir.

AVM'de Çiğköfte Standı Nasıl Açılır?

Stant açarak çiğ köfte satışı yapmak tercih edebileceğiniz bir seçenek olarak bilinmektedir. AVM’lerin yemek katına yalnızca yemek yemek isteyen insanlar çıkabilmektedir. Diğer kişiler ise alt katlardaki mağazalarda alışverişlerine devam etmiş olacaklardır.

Çiğ köfte gibi lezzetli bir ürünü alt katlara koymanın anlamı, esasında pek çok kişinin üst kata çıkmadan acıktığını fark etmesi ve sizi tercih etmesi olacaktır. Çiğ köftenin dürümü %100’e kadar tarafınıza kar getirmesi mümkündür.

AVM'de Dondurma Standı Nasıl Açılır?

AVM’nin her katının farklı bir kira bedeline sahip olduğu bilinmektedir. Takdir edersiniz ki, giriş katı insanların en yoğun olarak bulunduğu bölge olarak bilinmektedir. Buraya dondurma standı açmak iyi bir iş girişimi olabilir. Stant için tüm gereklilikler tamamladıktan sonra özellikle yaz aylarında bu standın çokça satış yapabileceği görülebilmektedir.

AVM'de Jelibon Standı Nasıl Açılır?

AVM’de şeker ya da jelibon standı açmak, kar oranı yüksek iş fikirlerinden bir tanesi olarak bilinir. Çocuk giyim mağazalarının yanına açacağınız bir standın kar getirisi oldukça yüksek olmuş olacaktır. Elbette tek müşteriniz çocuklar olmayacaktır, sinemaya gitmek ya da oyun oynamak için gelen gençlerin pek çoğu şekerleme stantlarına yöneldiği bilinmektedir.

AVM'de Stant Açma Şartları Nelerdir?

·        AVM yönetimine yapmayı düşündüğünüz işe ile alakalı bir sunum hazırlamanız gerekmektedir. Ne satacaksınız? ne türlü bir stant yapacaksınız, sunumunuzda bunu belirtmeniz gerekmektedir. Yönetim sizi kabul eder ise diğer şartları görüşmek için randevu vermektedir.

·        Alışveriş merkezinde bulunan firmaların yaptığı işin aynısını yapmanıza izin verilmemektedir.

·        Standın açılacağı yere, siz değil, AVM yönetimi karar verir.

·        Özel günlerde, standınızı ışıklarla, çiçeklerle böceklerle süslemek mecburidir.

·        Bazı alışveriş merkezleri ciro üzerinden % pay aldığı bilinmektedir. Bu hususu ayrıntılı olarak görüşmeniz gerekmektedir.

AVM'de Stant Açma Ruhsatı Nasıl Alınır?

İşyeri açma ve çalışma ruhsatı olmadan işletmeyi çalıştırmak mümkün olmayacaktır.

İşyeri açma ve çalışma ruhsatı, konuda yetkilendirilmiş idari birimler tarafından gerçekleştirilen, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik kapsamında bulunan bu işyerlerinin açılarak, çalışma yapması için verilen izini olarak bilinmektedir.

Başvurular, ruhsat ve denetim müdürlüğü, ruhsat kontrol servislerinden alınabilecek tüm başvuru formları doldurularak ve gerekli tüm belgeleri eksiksiz tamamladıktan sonra ise yine ruhsat ve denetim müdürlüğü, ruhsat kontrol servisine yapılmaktadır. Eksiksiz alınan tüm belgeler karşılığında görevli memur ‘alındı belgesi’ düzenleyerek başvurana iletmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir