Askeri Araçlar Nelerdir?

Askeri Araçlar Nelerdir?
15.09.2022 15:07
Askeri araçlar pek çok kişinin ilgi alanları arasında yer alıyor. Askeri araçlar nelerdir, akrep askeri araç kaç ton, taktik tekerlekli zırhlı araç ne demek, yerli ve milli savunma araçları nelerdir, ZTA nedir, shortland ne demek, ZPT sürücüsü ne yapar?

Askerî kamyon

Askerî otobüs

Zırhlı personel taşıyıcı (APC, BTR)

Piyade savaş aracı (IFV, BMP)

Zırhlı savaş aracı

Zırhlı kurtarma aracı

Askerî polis aracı

Savaş aracı

Piyade hareketlilik aracı

Kara hareketlilik aracı

Askerî keşif aracı

Askerî hafif ticari araç

Askeri mühendislik aracı

Kundağı motorlu uçaksavar

Elektronik savaş araçları

Zırhlı tren

Tank

Technical

Silah kamyonu

İzci arabası

Tankette

Havan aracı

Topçu traktörü

İç güvenlik aracı

SWAT aracı

Tank imha edici

Zırhlı tren

Amfibiyen araç

Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Ne Demek?

BMC Taktik Tekerlekli Araçlar, 4x4, 6x6 ve 8x8 konfigürasyonları ve 2,5 - 20 ton aralığındaki taşıma kapasiteleriyle en çok; mühimmat ve kargo taşıyıcı, topçeker, kurtarıcı, akaryakıt ve su tankeri platformları olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır.

Akrep Askeri Araç Kaç Ton?

Akrep askeri aracı hakkında oldukça merak edilen konulardan biri ağırlığının kaç ton olduğudur. Akrep askeri aracının boş ağırlığı 3,6 tondur.

Yerli ve Milli Savunma Araçları Nelerdir?

Akrep II 4x4

Vuran - Bmc

Ejder Toma

Samur - SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü

T-122 Sakarya

Hisar O

Fırtına Obüsü - 1-155 Fırtına,

Bayraktar TB2 SİHA

Ural – Otokar…

ZTA Nedir?

ZTA; ZMA-15 ailesinin, Zırhlı Tanksavar Aracı versiyonudur. Araçta; gövde üzerine monteli Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK),veya TOW anti tank kulesi vardır. Komutan, sürücü, nişancı ve doldurucu dahil 4 kişilik personel ve yedek güdümlü tanksavar mühimmatını taşıma kapasitesine sahip olmasıyla ünlüdür.

Askeriyede GZPT Nedir?

GZPT, araç ailesinin Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı versiyonu anlamına gelir. Araç üzerinde savunmaya yönelik bir adet SANCAK UKK veya araç üzerine monteli 12.7 mm makineli tüfek ve 6 adet sis havanı mevcut olup; komutan, nişancı ve sürücü dahil 13 kişilik personel taşıma kapasitesine sahip olmasıyla ünlüdür.

Shortland Ne Demek?

Zırhlı askeri araç, emniyet müdürlüğü envanterinde de kayıtlı bir durumdadır. Koç bünyesinde otokar tarafından üretilmekle beraber, devrilmesi sonucu verdiği şehitler ile ün kazanmış bulunmaktadır.

FNSS Şirketi Kime Ait?

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS); Nurol Holding A.Ş. (%51) ve BAE Systems (%49) ortaklık girişimi olup, ihtiyaca özel, etkin, güvenilir ve yenilikçi paletli ve tekerlekli zırhlı araçlar tasarlayan, üreten ve alanında dünya liderleri arasında kabul edilen bir kara savunma sistemleri firması olarak açıklanmıştır.

8x8 Araç Ne Demek?

8x8 aracın ne demek olduğu sıkça araştırılır. Konu hakkında açıklama yapacak olursak; sekiz tekerli zırhlı personel taşıyıcı araçlarının dahil olduğu kategori anlamına gelir.

Cobra 1 Zırhlı Araç Kaç Ton?

Cobra 1 zırhlı araç hakkında bilinmesi gereken konulardan biri kaç ton olduğudur. Cobra 1 zırhlı aracın boş ağırlığı 4,8 tondur.

Türkiye'nin İlk Yerli Yapım Silahının Adı Nedir?

Nuri Paşa, silah fabrikasında, çizimini bizzat yaptığı ve kendi adını verdiği Nuri Killigil tabancasını hazırladı. Yarı otomatik ve 9 milimetre çapındaki bu ilk yerli ve milli tabanca o yıllarda dünyanın en iyi silahları arasında sayıldı.

Türkiyede Hangi Silahlar Üretiliyor?

Akdal Ghost

Akdal MKA 1919

ALKA (silah)

Altay (tank)

AV8

BMC Kirpi

BMC Vuran

Bozdoğan (füze)

Çakır (füze)

DSH (roket)

Fatih 13

FNSS ACV 15

FNSS Pars

Gökdoğan (füze)

Gümüşay

Kanuni (tabanca)…

ZPT Sürücüsü Ne Yapar?

Zırhlı araç şoförü zırhlı araçları kullanarak yüksek miktarlardaki nakit para, mücevher, değerli maden, benzeri eşyalar, önemli evraklar ya da korunması gereken kişileri taşıyan ve koruyan güvenlik personelleri anlamına gelmektedir.

STM Savunma Kimin?

50 milyon TL sermayesi bulunan STM'nin yüzde 34 hissesi Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın, yüzde 34 hissesi Savronik'in ve yüzde 31.9 hissesi Havelsan'ın bünyesindedir. Binde 1 hissesi ise STFA Enerji Telekomünikasyon Sanayi ve Ticaret A.Ş. bünyesinde.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir