Anız Yakmanın Cezası Ne Kadar?

Anız Yakmanın Cezası Ne Kadar?
08.11.2022 21:45
Anız yakmak hem doğa için yararlı hem de zamansız şeklinde yakmak zararlıdır. Bu konuda bir doğru noktalardan araştırma yaptık. Anız yakmanın cezası ne kadar, zararları nelerdir, suç mu? Yerine ne yapılır, cezasını kim verir, neden yanlıştır, neden yasaklandı?

Türk kanunun 32. Maddesine göre anız yakmanın cezası 2022 itibariyle 109, 49 TL olarak hesaplanmıştır. Bu tabi yaktığınız bölgenin metre karesine göre hesaplanır. Anız yakmak toprağı verimsizleştirdiği için devletlerin tarım veya başka ürünleri üretmekte zararına olmaktadır. Eğer bu yaptırımlar olmazsa bahçe sahipleri daha çok anız yakarak toprağın verimini azaltacaktır. Ayrıca toprak için yararlı canlılar vardır. Özellikle yararlı böceklerin ölmesine neden olduğu için doğayı olumsuz yönden etkiler.

Anız Yakmanın Zararları Nelerdir?

·        Toprağı verimsizleştirir.

·        Yararlı böceklerin ölmesine neden olur

·        Üretimi azaltır.

·        Çevreyi kirletir.

·        Omurgasız canlıların yok olmasına neden olur

·        Ekosistem olumsuz yönde etkilenir.

Bunun gibi birçok zararı vardır. Bu zarar ile tek kendi arazilerimiz değil tüm doğadaki canlı ve ürünler etkilenerek kendi sofralarımıza kadar zarar görür. Eğer çevrenizde bu şekilde anız yakanlar varsa uyarın. Uyarılara rağmen hala yakıyorlarsa devlet tarafından yetkili kişilere şikayet ederek bu göz göre yapılan doğal afetleri ortadan kaldırın. Hem kendiniz hem de doğadaki tüm canlıların etkilendiği bir durum olduğu için anında müdahale edilmesi gerekir.

Anız Yakma Suç Mu?

Evet, anız yakmak suçtur. Cezası da 2022 de 109 TL olarak belirlenmiştir. Bu durum tüm doğadaki canlıları etkilediği için ceza yaptırımı gibi uygulamaların olması gerekir. Aksi takdirde bilinçsizce hareket eden herkesin tüm yeşillik alanları yok etmesini seyirci kalırız. Hem kendi soframızdan ürünler eksilir hem de doğaya yararı olan birçok canlının yok olmasına neden olunur.

Anız Yakmak Yerine Ne Yapılabilir?

Tarladaki üründen arda kalanlar toplanabilir. Toprağa karışması sağlanarak çürümesi beklenebilir. Bu sayede toprağın verimi artmış olur. Hem de toprak ve ürünlerden beslenen canlılar toprak da üretim için çalışır. Bu doğada zincirleme bir döngü olduğu için anız yakmaz son derece tehlikeli olmaktadır. Yukarıda saydığımız yöntemler uygulanırsa daha sağlıklı verimli toprak hasatı olur.

Anız Yakmanın Cezasını Kim Verir?

Anız yakma ülkemizde cezası olan bir durumdur. O yüzden bu ceza devlet kurumlarınca onanmış ve kanun maddesi olarak yürürlüğe girmiştir. Yani devlet tarafından bu gözetim yapılarak ceza yaptırımı ile sonuçlanır. Belli bir şahsi kişilerce ceza verilmez. Verilen cezalar kendi adınıza olup devlete mercileri yerlerinden ödemeniz istenir.

Anız Yakmak Neden Yanlıştır?

Anız yakmak toprağa ve canlılara zarar verdiği için yanlıştır. Toprak da üretilen ürünlerin yok olmasına ve diğer sene hasatın yok olmasını sağlar. Bu yüzden cezası da vardır. Bu ceza ile beraber tekrar yapılması dahilinde daha büyük yaptırımlar olacaktır.

Anız Yakmak Neden Yasaklandı?

Ülke açısından üretimi engellenmesi ve üretimin yok olmasından ötürü anız yakmak yasaklandı. Anız yakmanın ülke ekonomisinin özellikle tarım açısından olumsuz bir şekilde etkilediği bilinir. Toprağı verimsiz hale getirdiği için devlet tarafından yasalar ile yasaklanmıştır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir