Begonvil Hakkında Bilgi

Begonvil Hakkında Bilgi
21.06.2022 10:42
Begonvil çiçekleri, yapıları gereği oldukça tatlı ve dikkat çekicidirler. Begonvil çiçeklerinin yetiştirilmek için tercih edilmesi oldukça fazladır. Bu yazımızda, begonvil çiçekleri ile ilgili olarak, bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Begonvil çiçekleri, her insanın en az bir kez olsun gördüğü, ünlü ve sıkça dikilen çiçekler arasındadır. Begonvil çiçeklerinin, tercih edilme alanları ise, yapıların dış bölgelerinde kullanılmasıdır. Buna göre, begonvil çiçekleri daha çok, dekorasyon olarak kullanılmaktadır. Sık yapıları ve pembe renkleri ile, oldukça canlı ve hoş görüntüsü ile, süslenen yerlerin hemen havasını değiştirmektedir. Begonvil çiçekleri ülkemizde, Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Begonvil çiçekleri, sarmaşık kategorisinde yer alan bir çiçektir. Aynı zamanda, bir yıldan fazla yaşayabilmekte ve kullanılabilmektedir. Sarmaşık yapıda bulunan begonvil çiçeklerinin sahip olduğu en fazla uzunluk ise, 15 metredir. Bu anlamda, begonvil çiçeklerinin boyu, ortalama 8 ile 10 metre arasında yetişmektedir. Begonvil çiçekleri, Akdeniz bölgesinde yetişmeye başladığı için, yapısı gereği sıcak ve ılıman bölgeleri sevmektedir. Uzun ömürlü olması için, sıcak ve ılıman yerlerde yetişmesi gereken begonvil çiçeği, kışın sert ve soğuk olduğu yerlerde bulunur ise, ömrü sadece 1 yıl olarak kalmaktadır.

Begonvil Çiçeği Anlamı nedir?

Her çiçeğin kendine özgü bir anlamı ve özelliği bulunmaktadır. Begonvil çiçeği severler veya alacaklar, begonvil çiçeğinin anlamını sıkça sormakta ve araştırmaktadırlar. Bu anlamda, begonvil çiçeğinin sahip olduğu anlamı ise Louis Antoine Bougainville’den alır. Bunun nedeni, Antoine Bougainville’nin begonvil çiçeğinin Avrupa’da yayılmasını sağlayan kişi olduğu içindir.

Begonvil Dalından Tutar Mı?

Begonvili, dalından çoğaltmak ve tutturmak, sıkça sorulan sorulardan biridir. Begonviller dallarından tutmakta ve çoğaltılabilmektedirler.

Begonvil Evde Yetişir Mi?

Begonvil çiçekleri, pek fazla toprak ve mekân seçmemekle birlikte, evlerde de yetiştirilebilmektedir. Evlerde bulunacağı konumu ise, pek fazla güneş almayan bölgelere konması gerekmektedir. Begonvil çiçekleri için, sabah güneşlerini almaları yeterli olacaktır. Bunun dışında ise, begonvillerin 2 günde bir sulanması, su ihtiyaçlarını gidermede yeterli olacaktır. Begonvillerin boyları,15 metreye kadar uzamakla birlikte, evlerin yüksek kısımlarına konması daha çok tercih edilmektedir.

Begonvil Fidanı Fiyatları Nelerdir?

Her çiçeğin, satıldığı bölge yetiştirilmesi ile alakalı olarak o bölgenin fiyatlarını da değiştirebilmektedir. Örneğin, begonvillerin yetişmediği bölgelerde, yetiştiği bölgelere göre daha pahalı olduğu bilinmektedir. Fiyatların değişkenliğinin sebebi, begonvillerin o bölgede az veya çok olması ile doğrudan orantılıdır. Begonvillerin fiyatı 89 TL ile 135 TL aralığında değişkenlik gösterebilmektedir.

Begonvil Güneşi Sever Mi?

Begonviller, yapısı gereği güneşi ve sıcaklığı sevmektedirler. Fakat evde bakımda, dışarda yetişmesine göre daha az güneş istemektedirler. Bunun sebebi, evin sıcaklığıdır.

Begonvil Hızlı Büyür Mü?         

Her çiçeğin, yapısı gereği büyüme hızları bulunmaktadır. Begonvil çiçekleri ise, hızlı büyüyen çiçekler kategorisindedir.

Begonvil Kokar Mı?

Yapısı küçük olan begonvil çiçekleri, boyutlarına göre oldukça fazla kokmaktadırlar.

Begonvil Ne Zaman Açar?

Begonviller, güneşi ve sıcaklığı oldukça sevmektedirler. Bu anlamda, begonviller yaz aylarında açmaktadırlar.

Begonvil Nasıl Yetiştirilir?

Begonvil tohumları, altı delik saksılara dikilmelidir. Toprak açısından ise, pek seçici değillerdir. Bu yüzden yetiştirilmeleri zahmetsizdir. 2 günde 1 sulamak, begonvil çiçeklerinin yetiştirilmesinde yeterli olacaktır.

Begonvil Toprağı Nasıl Olmalı?

Begonvil çiçeği, tuzlu ve nemli toprakları daha çok sevmektedir. Bu anlamda, içinde tuz barındıran topraklarda daha hızlı yetişmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir