Açık Mikrofon'da Ahmet Davutoğlu'na Sorulan Bazı Soruları Sizler İçin Derledik

Açık Mikrofon'da Ahmet Davutoğlu'na Sorulan Bazı Soruları Sizler İçin Derledik
06.10.2022 23:28
Babala TV Açık Mikrofon'un yeni konuğu Ahmet Davutoğlu'ydu. Bir dönem başbakanlık yapmış Ahmet Davutoğlu'na yöneltilen Enes Kara olayı nedir, Suruç Katliamı nedir, ne zaman oldu, Müslüman Kardeşler nedir, kimlerdir, Ahmet Davutoğlu oğlu Mehmet Davutoğlu ne iş yapıyor, kimdir?

Oğuzhan Uğur'un sunumu ile yayınlanan Babala TV'deki Açık Mikrofon programı, son zamanlarda sosyal medyada en çok ilgi gören içeriklerden biri. Bunun en büyük sebebi ise, yıllar sonra ilk kez Türkiye siyasetindeki önemli isimleri köşeye sıkıştırabilecek zor soruların cesurca sorulabilmesi... Daha önce Ümit Özdağ, Muharrem İnce, Cem Uzan ve Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun konuk olduğu Babala TV Açık Mikrofon programının bu haftaki konuğu ise Ahmet Davutoğlu'ydu. Daha önce AK Parti bünyesinde olan eski başbakan Ahmet Davutoğlu; şimdi ülkenin muhalefet kanadında ve katıldığı bu programda ona gelen sorular kimi zaman tansiyonun yükselmesine sebep oldu. Biz de diyaloglar arasında en dikkat çeken anlardan, merak edilenlerden sizler için bahsettik. 

Enes Kara Olayı Nedir?

11 Ocak 2022 tarihinde, Enes Kara isimli bir genç sosyal medyada yayınladığı videonun ardından intihar etti. Ölümünden hemen önce yayınladığı videoda, intihar etme sebebinin; kendisi Ateist olduğu halde ailesinin ona anlayış göstermemesi ve cemaat yurdunda kalmaya zorlanması olduğunu açıklamıştı. Henüz genç yaşta kendi canına kıyan Enes Kara'nın intiharı sosyal medyada büyük ses getirmiş, bu ses sokaklara kadar taşınmıştı. Kara'nın memleketi Elazığ'da 15 gün eylem ve etkinlikler iptal edilmiş, video ve haberlerine yayın yasağı gelmişti. Birçok ünlü ve siyasi isim Enes Kara ile ilgili paylaşımda bulunurken, Enes Kara hakkında sessiz kalan isimler arasında Ahmet Davutoğlu da vardı.

Suruç Katliamı Nedir? Ne Zaman Oldu?

20 Temmuz 2015 tarihinde, Şanlıurfa kentimizin Suruç ilçesinde korkunç bir olay meydana gelmişti. Bu korkunç olay ise bir intihar saldırısıydı. Yıllar geçmesine rağmen adalet arayışı ve acısı bitmeyen Suruç katliamında; saldırgan dahil 34 kişi hayatını kaybetti ve 100'den fazla kişi yaralandı. Suruç Katliamı sonrası yakınlarını kaybedenler ise Ahmet Davutoğlu'na "bildiklerini anlatmama" iddiası ile dava açmıştı. Uzun süre Ahmet Davutoğlu ve Suruç Katliamı davası ismi Türk siyasetinde ve basınında yan yana yer aldı.

Müslüman Kardeşler Nedir, Kimdir?

1928 senesinde Mısır'da Hasan el- Benna tarafından dini ve siyasi amaçlar ile kurulan örgütün adı Müslüman Kardeşler'dir. Arap dünyasının en köklü, büyük ve etkili olan İslami hareket örgütü olan Müslüman Kardeşler, birçok Arap ülkesinde en geniş muhalif örgüt olarak bilinmektedir. Bu muhalif örgütün tam adı Müslüman Kardeşler Cemiyeti'dir. Rusya, Suriye, Mısır, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn gibi ülkeler; Müslüman Kardeşler'i terör örgütü olarak tanımaktadır. Türkiye'de ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; geçmiş bir konuşmasında Müslüman Kardeşler'in terör örgütü olmadığını söylemiştir. 

Ahmet Davutoğlu Oğlu Mehmet Ne İş Yapıyor?

4 çocuk babası olan Ahmet Davutoğlu'nun üç kızı, bir oğlu vardır. Oğlu Mehmet Davutoğlu da zaman zaman ailesi ile birlikte medyada yer almıştır. Ahmet Davutoğlu'nun veda konuşmasında salonda bulunması ile basına haber olan Mehmet Davutoğlu'nun ne iş yaptığı ise çok merak ediliyor. Mehmet Davutoğlu, Bilkent Üniversitesi'nde Siyasal Bilimler'den mezun olmuştur. Günümüzde ise babası gibi aktif bir siyaset yapmamaktadır. 


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir