1 Euro Kaç Belarus Rublesidir?

1 Euro Kaç Belarus Rublesidir?
04.07.2022 09:07
Belarus Cumhuriyeti’nin para birimi olmakta olan Belarus Rublesinin uluslar arası kodu BRY olmaktadır. Aynı zamanda Belarus Rublesinin sembolü BR olmaktadır.

Şuanda 1 Euro 3,53 Belarus Rublesine eşit olmaktadır. Euro para birimi, Avrupa Birliği’nin kurumları olmakta olan Avusturya, Almanya, Estonya, Belçika, Fransa, Finlandiya, Hollanda, İspanya,İrlanda, Kıbrıs, İtalya, Letonya, Lüksemburg, Litvanya, Malta, Slovakya, Portekiz, Yunanistan ve Slovenya’nın oluşturmuş olduğu para birimi olmaktadır. Belarus’ta ise Belarus rublesi kullanılmaktadır.

Belarus Rublesi Nerede Bozulur?

Belarus Rublesinin havaalanlarında bulunmakta olan bürolardan ya da döviz bürolarından bozdurmak mümkün olmaktadır. Ayrıca yalnızca Belarus Rublesi değil, tüm yabancı para birimlerini Büyük Bankaların Merkez şubeleri ya da internet bankacılığından bozdurmak oldukça mümkün olan bir işlem olmaktadır.

Belarus Rublesi Neden Değerli?

Belaru Rublesinin değerli olmasının nedeni Rus Rublesi değil de Amerikan dolarına sabitlenmiş olan bir para birimi olmasıdır. Belarus Rublesinin sıkça kullanılan madeni paraları 1, 2, 5, 10, 25 ve en son olarak da 50 kapekya ve 1,2, ruble olmaktadır. Belarus Rublesinin oldukça sık kullanılmakta olan banknotları ise 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve en son olarak da 500 ruble olmaktadır. Merkez bankası ise Belarus Cumhuriyeti Ulusal Bankası olmaktadır.

Belarus Rublesi Ne Zaman Değişti?

Belarus Rublesi 31 Aralık 2016 tarihinde kadar, 2009 yılından itibaren kullanıldığı gibi yani 10.000 lira arasında olan banknotlar değiştirilmiştir. Yani bu değişimde uygulanmakta olan şey dört tane sıfırın kaldırılıp, 2009 senesinin 1 Belarus rublesi 100 kopek olmasıdır. 1 Temmuz’dan itibaren de yeni banknotlar dolaşıma girmiştir. Ayrıca 1 Ocak’tan sonra sadece yeni faturalar kullanılmıştır fakat 2016’da para hala dolaşımda bulunuyordu. Mesela:

Eskiden 100 Ruble àyeni biçimi ile 1 polis olmaktadır.

Eskiden 200 Ruble àyeni biçimi ile 2 kopek olmaktadır.

Eskiden 500 Ruble à yeni biçimi ile 5 kopek olmaktadır.

Eskiden 1000 Ruble à yeni biçimi ile 10 kopek olmaktadır.

Eskiden 2000 Ruble à yeni biçimi ile 20 kopek olmaktadır.

Eskiden 5000 Ruble à yeni biçimi ile 50 kopek olmaktadır.

Eskiden 10.000 Ruble à yeni biçimi ile 1 ovmak olmaktadır.

50 Dolar Kaç Belarus Rublesidir?

Şuanda 50 Dolar 168,69 Belarus Rublesine denk gelmektedir. Dolar, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1792 senesinde piyasaya sürülmüş ve ABD’nin resmi para birimi olmaktadır. Belarus Rublesi ise, Belarus Cumhuriyeti’nin para birimi olmaktadır.

Belarus Rublesi Geçerli Midir?

Evet, Belarus Rublesi geçerli olan bir para birimi olmaktadır. Belarus Rublesi, Belarus Cumhuriyeti’nin resmi para birmi olmaktadır. 31 Aralık 2016 senesinde de banknotlardan son dört hanesi atılarak yeniden düzenlenmiştir. 

Belarus Rublesi Kaç TL?

Belarus Rublesi şuanda 5,12 Türk Lirasına denk gelmektedir. Belarus Cumhuriyeti’nin resmi para birimi Belarus Rublesi iken, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi olarak para birimi de Türk Lirası olmaktadır. 10 Belarus Rublesi de 5,12 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Belarus Rublesi Nereden Alınır?

Belarus Rublesi’ni dövizlerden alabilirsiniz. Büyük Merkez Bankaları’ndan da alabilmektesiniz. Ayrıca Belarus Rublesini bankalardan değilde telefonlarda bulunan internet bankacılığı yardımı ile döviz işlemlerini halletmeniz mümkün olmaktadır. Bazı kuyumcular ise yalnızca Euro ve Dolar işlemi yapmaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir