Zemzem Suyu Nedir?

Zemzem Suyu Nedir?
19.08.2022 13:12
Zemzem suyu; 4000 senelik kutsal bir mucize olarak kabul ediliyor. Müslümanlar için manevi açıdan oldukça değerli olan zemzem suyu kutsal topraklarda yer almaktadır. Peki, zemzem suyu hikayesi ve faydaları nelerdir? Zemzem suyunu kimler içemez?

Zemzem suyu; Kâbe’nin 20 metre kadar doğusunda bulunan, Makam – ı İbrahim’e yakın bir konumda yer alan tavaf alanının altındaki kuyudan çıkan ve kutsal olduğuna inanılan sudur. Zemzem suyunun şifaları üzerinde yapılan araştırmalar arttıktan sonra 2003 yılında tavaf alanı genişletilmek amacıyla Zemzem suyuna iniş yeri kapatılmıştır. Bu iniş noktası yerine tavaf alanı etrafında bulunan Zemzem içme yerleri çoğaltılmış ve genişletilmiştir. Bu şekilde daha çok kişi zemzem suyunun faydalı etkilerinden yararlanmaya başlamıştır.

Zemzem Suyu Hikâyesi Nedir?

İnanışa göre zemzem suyunun etkileyici bir hikâyesi bulunuyor. Zemzem suyu hikâyesi rivayete göre şu şekildedir; Hz. Hacer bir gün çölün ortasında çocuklarıyla susuz kalmıştır. Hz. Hacer çocuklarına su vermek için Safa ve Merve tepeleri arasında koşturup durmuştur. 7 defa koşan Hz. Hacer’e Cebrail yardımıyla bir kuyu kazılmıştır. Cebrail tarafından açılan kuyudan öyle bir su fışkırır ki; Hz. Hacer suyun birikmesi için önünü kesmek zorunda kalmıştır. Hz. Hacer çıkan suyu görünce ‘’Dur, dur’’ diyeceğine ‘’Zem zem ‘’ demiştir. O günden bu güne kadar bu kutsal ve bereketli suyun adı zemzem olarak anılmıştır.

Zemzem Suyunun Faydaları Nelerdir?

Zemzem suyu kutsal su olarak Müslümanlar tarafından hayli ilgi görmektedir. Son derece özenle karşılanan zemzem suyu, kutsal topraklarda yer almaktadır. Zemzem suyu faydaları neler olduğu Müslümanlar tarafından aktif araştırma konusu olmuştur. Zemzem suyunun faydaları;

Böbrek yetmezliğine iyi gelir.

Hayatın olağan akışı nedeniyle yaşanabilecek psikolojik sorunlar, uykusuzluk, sinir ve strese bağlı durumlar için etkilidir.

Cilde faydalı etkileri ile bilinir.

Karaciğer hastalıklarına iyi geldiği için, özellikle aç karna tüketilmesi tavsiye edilir.

Zemzem suyu kalp krizi riskini azaltır.

Sıtma ve humma gibi hastalıklara karşı birebir bir etkiye sahiptir.

Kışın cilt üzerine uygulandığı takdirde üşüme problemlerini ortadan kaldırır.

Strese bağlı gerginlik ve öfkeyi azaltır.

Akne ve sivilcelere karşı son derece etkili bir özelliğe sahiptir.

Zemzem Suyunu Kimler İçemez?

Zemzem suyu; cilt üzerinde faydalı etkileri, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, sıtma ve humma gibi hastalıklara karşı etkili faydaları ile biliniyor. Zemzem suyu özellikle kutsal su olması sebebiyle Müslümanlar tarafından önemseniyor ve tercih sebebi halini alıyor. Zemzem suyu Müslümanlar arasında yaygın olması sebebiyle dini kaynaklar aracılığı ile pek çok konu için araştırma sorgusu haline dönüşüyor. Zemzem suyunu kimlerin içemeyeceği de bu sorular arasında yer buluyor. Zemzem suyu hangi niyetle içilirse o niyete yarar sağlar. Zemzem suyunu tüm Müslümanlar tüketebilir. Yararlı ektileri ve yapılan araştırmalar göz önünde bulundurulduğunda zemzem suyu, dünya üzerinde mikroorganizma ve bakteri barındırmayan tek su olarak kabul edilmiştir. Bu bağlamda zemzem suyunu hemen herkes herhangi bir sınırlama olmaksızın tüketebilir. Bu konu ile ilgili farklı bir sınır gözetilmemiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir