Zemzem Suyu Hakkında Merak Edilen Bilgiler?

Zemzem Suyu Hakkında Merak Edilen Bilgiler?
30.07.2022 13:25
Zemzem suyu bozulur mu, zemzem suyu nasıl çoğaltılır, zemzem suyu şifalı mıdır, zemzem suyu bebeklere verilir mi vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

·        Zemzem suyu Kâbe’nin 20 metre kadar doğusunda, Makam-ı İbrahim’e yakın olan bir konumda olan tavaf alanının aşağısındaki kuyudan çıkan kutsal bir su olarak bilinir. Zemzem suyunun şifaları üstüne yapılan araştırmalar sonucu 2003 senesinde, tavaf bölgesini genişletmek maksadıyla Zemzem kuyusuna iniş yeri kapandı. Bu iniş alanı yerine tavaf köşesi etrafındaki Zemzem içme yerleri çoğaltılmış ve genişledi. Böylelikle daha fazla kişi zemzem suyundan yararlarından faydalanmaya başlamıştır.

·        Zemzem suyu özellikleri içerisinde hangi niyetle içilirse ona yarar olacağı yer alır. Hatta Hz. Peygamber’in Zemzem konusunda: “Zemzem ne niyetle içilirse o yararı sağlar” ( İbn Mâce, Menasik, 78) hadisi de vardır.

·        Zemzem suyu hemen hemen 4000 yıdır durmadan akan bir sudur. Bundan sebep zemzem suyunun bereketli olduğu ifade edilir.

·        Bu suyun neden bu kadar mühim olduğunu merak ediniyorsa sizlere bir bilgi daha vermek isteriz. Hz Aişe’den rivayet ettiğine göre Peygamber Efendimiz Mekke’den ayrıldığı vakitler yanında zemzem suyu taşırdı. Bu sudan içerek şifa alırdı.

·        Yapılan araştırmalara istisna söylemek gerekirse zemzem suyunun bakteri ve rahatsızlıkları iyi olmasını sağlayan bir özelliği olduğu açıklanmıştır.

·        Tuz ve mineral dengesi iyi noktada olan zemzem suyu, kurak bölgelerden çıkmasına rağmen fazlaca içilir bir tada sahiptir.

·        Zemzem suyu kutsal yerlerden getirildiği için özellikle bir içme biçimi vardır. İlk olarak içilirken bir dua edilmesi gerekir. Bu dua ise şöyledir:

Okunuşu şöyledir: “Allahümme inni es’elüke ilmen nafian ve rizkan vesian ve şifeen min külli dein vesegamin bi rahmetike yâ erhamerrahimîn”

Zemzem Suyu Bozulur mu?

Zemzem suyunun bozulması kesinlikle mümkün değildir, bilimsel karşılığı bulunmamaktadır. Zemzemin içerisinde bir takım anyon ve katyonlar bulunmaktadır, zemzemin kendine has bir karakteristiği mevcuttur. 10 sene de dursa yosunlaşmaz, bozulmaz. Bunun nedeni tamamen jeolojik kayaçlardan geçip de gelen bir su olmasıdır zemzemin. Kimyasal noktada mümkün değildir.

Zemzem Suyu Nasıl Çoğaltılır?

Zemzem suyu bitmek üste olan bazı hacılar zemzem suyuna su ilave ederek çoğaltıyor. İstanbul ve Sivas Müftülüğünün dini soruları cevaplayan bölüm yetkilileri, zemzem suyunu saf şekliyle vermenin daha hoş olduğunu, fakat yetmeyeceği anlaşıldığında zemzeme bir ölçü su katmanın sakıncası olmadığını bildirdiler.

Zemzem Suyu Şifalı mıdır?

Dünya Sağlık Örgütü aracılığıyla da zemzem suyu, dünyanı en sağlıklı suları içerisinde değerlendirilir. Dinimize göre zemzem suyu çok yararlı ve mucizevi bir sudur. Rahatsızlıklara karşı tedavilerde de kullanılan zemzem suyunu içerisine kişi besmele çekmeli, daha sonra suyu oturup içmelidir.

Zemzem Suyu Bebeklere Verilir mi?

Bazı kültürlerde ilk emzirme yapılmadan evvel bebeğin gazı olmasın adına bebeğin ağzında nar tanesi patlatma veya soda içirilmesi, bereket inancı ile sütten evvel bebeğe hurma ve zemzem suyu verme veya aç kalıp sarılık olmasın diye şekerli su içirme gibi uygulamalar vardır ancak bu uygulama yanlıştır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir